HomeMade

Pełna wersja: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
W takim przypadku na co Piotr zwraca uwagę dobrze jest rozważyć opcję wyłączanej automatyki dla CW i można zrobić regulację ręczną p.cz. dla CW. Dla CW jesteśmy mniej werażliwi na różnice poziomów sygnału niż dla SSB.
Najpierw spróbuje podłaczyć bez zmian . Filtr mam gotowy , ale nie sprawdzony w działaniu .[attachment=17121]
W dniu 31 maja 2021 na 80m była dyskusja między innymi na temat poprawności pracy automatyki Plesseya, włączyłem się do rozmowy wyjaśniając że temat automatyki już został opanowany i trzeba zmienić nieco wartości elementów, zgodnie z profesjonalnymi schematami wykorzystania układów Plesseya. W wersji amatorskiej pozostały publikacjach wersje z kart katalogowych układów. Poniżej zmiany które poprawiają pracę automatyki, chodzi głownie o tak zwany efekt "ząbkowania" co jest charakterystyczne dla układów SL521.
Na paśmie rozmawiali SP9CNN, SP5CII i ja się włączyłem na koniec w celu wyjaśnienia tematu.....
https://youtu.be/BOiK7cNHBiI
Nowe rozwiązanie wzbudnicy Plessey z dodatkowym filtrem "czyszczącym". Jest dodatkowy , trzeci stopień wzmocnienia w torze IF .
Schemat do ostatniej wersji wzbudnicy.
Wersja wzbudnicy Plessey bez wzmacniacza mocy m.cz. Wygospodarowaną przestrzeń zajął dolnoprzepustowy filtr akustyczny.
Schemat do wersji 9 wzbudnicy Plessey G4CLF .
Schemat dolnoprzepustowego filtru akustycznego ssb. Wartości elementów ustalono stosując kalkulator "Filter Design" .

[attachment=17908]
[attachment=17909]
Należy dodać, że do budowy filtru zostały użyte głowice od kasetowych magnetofonów. Są w sieci jeszcze ciągle dostępne.
Prezentuję zrzut ekranowy layoutu wzbudnicy G4CLF wersji 9 [attachment=17925]
[attachment=17926]
Błąd jaki mi się rzucił w oczy to pomylony plus z minusem sygnałowym w NE5534 na schemacie (numery pinów 2 i 3 i pewnie layout jest ok).
Druga rzecz, ten wzmacniacz operacyjny ma wejście na tranzystorach NPN, więc chyba noga 3 (może poprzez ten rezystor 3.3k) powinna być podciągnięta do 1/2 Uzas?
Numery pinów 2 i 3 są ok, tak ma być, tak będzie pracował ten wzmacniacz operacyjny i tak pracował w poprzednich wersjach. Natomiast dla niewtajemniczonych w projekt: ta kolejna wersja układu pominęła tranzystor przed NE5534, więc będzie inaczej wyglądać polaryzacja pin 3 układu. Polaryzacja układu NE5534 będzie jednak podobnie jak w poprzednich wersjach od wyjścia układu demodulatora SL641 przez rezystor, którego nie ma na tym schemacie i dalej przez rezystor 2k7. Brakujący rezystor na schemacie będzie dolutowany równolegle (propozycja była na kanapkę) do kondensatora oznaczonego gwiazdką 1uF (wartość tego kondensatora też jeszcze jest do ustalenia, nawet może go nie być w ogóle). To ten który jest pomiędzy wyjściem SL641, a filtrami LC szeregowo z 2k7. Na dzień dzisiejszy nie było końcowych prób całego układu, więc trzeba poczekać jakie wartości tych elementów będą i czy w ogóle będą - może będzie w tym miejscu po prostu zworka?. W każdym bądź razie płytka jest ok, bo zrobi się opcję co trzeba tam wlutować. Dla zainteresowanych złożeniem płytki będzie opis po końcowych testach. W wolnym czasie Jerzy ma podmienić schemat na wersję z tym rezystorem z komentarzem na schemacie co jest planowane. To chyba tyle w kwestii wyjaśnienia.
(22-09-2022 11:31)SQ5KVS napisał(a): [ -> ]Błąd jaki mi się rzucił w oczy to pomylony plus z minusem sygnałowym w NE5534 na schemacie (numery pinów 2 i 3 i pewnie layout jest ok).
Druga rzecz, ten wzmacniacz operacyjny ma wejście na tranzystorach NPN, więc chyba noga 3 (może poprzez ten rezystor 3.3k) powinna być podciągnięta do 1/2 Uzas?
Wprawdzie Kolega Piotr sp9lvz już wyjaśniał zamieszczoną przez Kolegę uwagę, to niezależnie dziękujemy za przeanalizowanie naszego projektu. Każdy głos w tej sprawie potraktujemy z wdzięcznością.

Pozdrawiam


Alternatywne rozwiązanie uzyskania na wyjściu Na5534 1/2 U zasilania.[attachment=17928]
Dodajemy layout dla osób, które wolałby rozwiązanie ze schematu "alternatywnego", z rezystorem od pinu 3 -go operacyjnego wzmacniacza Ne5534 do źródła zasilania + 13,8 V. [attachment=17930]
Aktualnie ustalamy wartości rezystorów terminujących filtr akustyczny. Ostateczne wielkości podamy po zakończonych testach.
Jeszcze raz do tego plus/minus na schemacie,... jest faktycznie pomylony opis na schemacie pin 2 ma być oznaczony jako minus, a pin 3 ma być oznaczony jako plus.... chyba o to chodziło Karolowi. Ja zrozumiałem, że chodzi o numer pin na który jest podany sygnał wejściowy i sprzężenie zwrotne... w tym zakresie piny na schemacie i płytce nie są pomylone i na płytce jest wszystko ok. Na schemacie trzeba zamienić plus z minusem przy opisie tych pinów lub najlepiej nie wpisywać takich informacji na schemat bo nie są potrzebne.
Przekierowanie