HomeMade

Pełna wersja: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Jerzy,nie mam bo go nigdy nie dokończyłem.Nie znalazłem 7kwarców z 60szt.
Przy okazji , ciekaw jestem ile kosztowałoby w "Omigu" nabycie 8 sztuk dobranych kwarców do "drabinki" ? Może któryś z Kolegów próbował pójść tą drogą?
W K-2 na cw jest 5szt +2szt drugi filtr.
Na ssb jest 7szt .Razem 14szt.
Po spokojnym przeanalizowaniu schematu k-2 wznawiam myśl, aby jednak przed detektorem wstawić filtr dwukwarcowy.
Bez przestrajania, zestrojony na jakieś 4 khz przepuszczania. Diodę pojemnościową zestroić pr-kiem na stałe.
Romku,

Jak wcześniej wspominałem temat drabinkowego przestrajanego kwarcowego filtru poruszyłem tylko przy okazji. Pewnie przed demodulatorem będzie miejsce albo na kwarcowy filtr PP9 albo na płytkę z dwoma lub 3 kwarcami. Tak to spróbujemy rozmieścić aby to było możliwe.

Po przebadaniu kilku filtrów PP9 stwierdziłem, że uwaga Kolegi Henryka SP2JQR o zwracaniu uwagi na to aby środkowe częstotliwości przepustowe były bardzo zbliżone są bardzo na czasie. Niestety ale parametry poszczególnych PP9 trochę się rozjeżdżają.

Pozdrawiam
Jerzy SP5RZM
Nie ma potrzeby używać ani peerka ani diody pojemnościowej.Wystarczy dobrać odpowiednią pojemność.
Wersja podstawowa K-2 to wersja cw.Na ssb jest dokładany filtr 7 kwarcowy który próbowałem zbudować.
Na tym właśnie polega problem budowy amatorskiego filtru drabinkowego, że rezonatory trzeba selekcjonować z bardzo dużej ilości. Ja zrobiłem ponad dwadzieścia filtrów drabinkowych 4-6 kwarcowych w różnych urządzeniach CW i SSB, z różnym skutkiem. Teoretycznym założeniem jest by rezonatory były identyczne, wtedy dopiero można wykonać w miarę przyzwoity filtr. W przypadku rozbieżności częstotliwości pojawiają się zafalowania. Można przekalkulować zakup 100 szt. rezonatorów (by wybrać z dokładnością 10-20 Hz - jak się uda) i jednego PP9 (jak był jeszcze dostępny)..... co bardziej się opłaca(ło)? Najpopularniejszy jest filtr Czybyszewa, ale wąski filtr niestety ma efekt dzwonienia, ze względu na opóźnienia i wywoływanie drgań gasnących. Nie nadaje się do CW. Filtr drabinkowy będzie miał zawsze lewe zbocze gorsze od prawego co wynika z charakterystyki rezonatora kwarcowego. Dosyć dobre filtry drabinkowe zrobił SP7NJR w TRX Omega.
Myślę jednak że temat teoretyzowania nad filtrami drabinkowymi jest dobry na wątek pod innym tytułem,.... a tu jest "Składamy wzbudnicę SSB G4CLF"
Z moich doświadczeń wynika, że największy wpływ na zafalowania ma dopasowanie filtru a nie rozrzut kwarców użytych do jego wykonania. Wystarczy, że są z jednej serii, to nie apteka.

(20-08-2016 9:47)SP9LVZ napisał(a): [ -> ]Myślę jednak że temat teoretyzowania nad filtrami drabinkowymi jest dobry na wątek pod innym tytułem,.... a tu jest "Składamy wzbudnicę SSB G4CLF"

I to jest sedno tematu. Sądzę, że niebezpiecznie zbacza w inne rejony. Osiągnęliście wpaniałe efekty wskrzeszając ciekawą konstrukcję sprzed lat, może warto się zastanowić nad jej rozwinięciem w kierunku "pełnowartościowy transiwer na bazie wzbudnicy SSB G3CLF".
Piotrze,

Dyskusja o filtrach jest właściwie wątkiem pobocznym. Pojawił się on w kontekście przygotowywania nowego PCB z pewnymi modernizacjami. Jak to czasami bywa poboczny wątek trochę się rozrósł. Pojawił się, bo potrzebujemy kwarcowych filtrów. Bazowaliśmy do tej pory na PP9 - A2 -2R lecz jego dostępność jest niewielka. Być może pójdziemy w kierunku zastosowania monolitycznego PM-9,0 produkcji firmy "Omig". Ten filtr też jest z rzadka produkowany. Podobno w tym roku jeszcze nikt go nie kupował.. W najbliższym czasie zamówimy filtr PM-9,0 i przebadamy go jak umiemy. Jeden z Kolegów zamieścił na forum jego charakterystykę. Gorzej od PP9 nie wygląda (na pierwszy rzut oka).

Pozdrawiam serdecznie
Jerzy SP5RZM
Z danych katalogowych "Omigu" wynika, że filtr PM-9,0 terminuje na wejściu i wyjściu 800 ohm/10 pf. Nie jestem w tym ekspertem ale mi wyszło, że przekładnia dopasowania do 50 ohm miksera oraz wejścia SL612C powinna mieć stosunek zwojów 2:8 . Gdybym się mylił, to proszę mnie skorygować.
Odnośnie mojego postu 725. Filtr budowany w oparciu o program Dishal V. 2.0.3. Tam też są schematy filtrów. Dopasowanie filtru było LC Matchem. Kwarce różniły się częstotliwością pojedynczych Hz. Z jakiej ilości były wybierane ? Kupiłem 200 szt. Za dużo, ale cena była dobra i część posegregowanych kwarców oddałem koledze. Poniżej przedstawiam pomiar filtru zbudowanego w projekcie TRx HUSAR i jego schemat. Czarnym kolorem wartości kondensatorów wyliczone. Kolorem czerwonym wartości wstawione. Powodzenia w budowie. 73 Janusz.
Przekierowanie