HomeMade

Pełna wersja: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Brakuje mi selektywności w RX plesseya . Ponieważ mam płytkę filtru wykonaną dla Huzarka na MAX7400 zamierzam ją przetestować w rx plesseya.
Opracowanie jest kolegi sp9hvw. http://www.sp9hvw.info/inne-uklady/max7400-lpf-i-notch/
Niestety, filtry Husarka nie muszą byc ostre (selektywne) bo ich zadaniem jest jedynie wytlumienie harminicznych nieparzystych dlatego moga być szersze i o mniejszym tłumieniu. Bedziesz musiał zbudowac/kupić filtry zaprojektowane pod kątem tlumienia częstotliwosci lustrzanych np z CDG2000.
Witaj Piotrze .
Chodziło mi racze o selektywność w zakresie filtru 9MHz już po stronie mcz. Stąd próba zastosowania LPF i NF pomiędzy wyjściem NE5534 a TBA810S.
Nie wiem czy dobrze zrozumiałem .
Pozdrawiam
Tadek
Ach, mea culpa. Sprecyzuj o jaki brak selektywnosci zabiegasz, CW, złe wytłumienie sasiedniego kanału czy coś innego?
(02-05-2021 11:24)SP9FKP napisał(a): [ -> ]Ach, mea culpa. Sprecyzuj o jaki brak selektywnosci zabiegasz, CW, złe wytłumienie sasiedniego kanału czy coś innego?

Chodzi mi o zawężenie pasma dla CW a czasem i SSB w celu wyeliminowania zakłócenia z innego kanału . W poście wyżej podałem link do opracowania kolegi sp9hvw . Filtr na MAX7400. Dodatkowo posiada funkcję notch.
Ok, pojąłem. Nada się jak najbardziej ale jest problem z ARW. Ponieważ jest realizowane z m.cz. musisz pamietać o jej przełączeniu za filtr. Istnieje tez niebezpieczeństwo przesterowania p.cz. w przypadku, gdy sygnał zakłócający leży poza pasmem przepuszczania dodatkowego filtru.
Jeśli masz zastosowany filtr "klasy" PP9A2 to z przesłuchem "sąsiedniego kanału" nie powinieneś mieć problemu na SSB jeśli piloty masz dobrze ustawione. Niestety te filtry lekko z latami się rozjeżdżają i przesuwa im się częstotliwość środkowa w dół. Trzeba piloty ustawić na ucho, albo przemierzyć dobrze filtr.
Druga sprawa to można ograniczyć po stronie m.cz. pasmo przenoszenia (ograniczyć szumy) poprzez dołożenie kondensatora 470pF-1,5nF (dobrać) w sprzężenie zwrotne wzmacniacza operacyjnego (NE5534) równolegle do rezystora 100k (nóżki 6 i 2) - można dolutować na "kanapkę". Ograniczy to jednocześnie pasmo m.cz.
Niestety płytka w oryginale była przeznaczona do SSB i trzeba ew. samemu dołożyć filtr cw m.cz. np. w torze m.cz. przed wzmacniaczem głośnikowym.
To co piszę wyżej jest opisane na "portalu plesseya"
http://plessey-hm-group.radiowo.vdl.pl/s...hp?tid=137
Ja mam zmontowaną odrębną płytkę tylko z filtrem kwarcowym CW 500 Hz - tylko do wersji CW Plesseya któego pomału kończę.
Jeden z kolegów dorobił oddzielny moduł z dwoma przełączanymi filtrami SSB i CW i to też okazało się dobrym rozwiązaniem.
Wydaje mi się , że filtr nie będzie miał wpływu na ARW ponieważ znajduje się za wzmacniaczem na NE5534 . Będzie pomiędzy podłączeniem kondensatora do potencjometru siły głosu a potencjometrem .
Zgoda, uczulam jednak na sytuację, gdy silna stacja zakłócająca poza pasmem przepuszczania spowoduje "pompowanie" automatyki, uniemozliwiajac odbiór słabego sygnału w paśmie filtra.
Dlatego nie myślałem o "wąskim " filtrze kwarcowym bo trochę komplikuje podłączenie . To zawężenie przez dodanie kondensatora wypróbuję .
Przekierowanie