HomeMade

Pełna wersja: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Piotrze,

Zmieniłem tę część układu idąc za podpowiedzią jednego z bardziej doświadczonych Kolegów konstruktorów. Sprawa pojawiła się w tym momencie gdy do części nadawczej został dołożony jeden stopień wzmacniacza na SL610C . Podobny układ zastosował G3ZVC . Dzięki takiemu rozwiązaniu mamy dodatkową możliwość regulacji mocy oraz około 100 mV sygnału zamiast 25 mV . Pozostanie przy starym systemie, zdaniem wcześniej wspomnianego Kolegi, wprowadzało zbyt duże niedopasowania. G3ZVC nie stosował odwracalnego wzmacniacza ani też drugiego transformatora w.cz przed kwarcowym filtrem. Wprowadzenie elektronicznego przekaźnika pozwala na dopasowanie kwarcowego filtru od strony jego wyjścia osobno dla części nadawczej jak i odbiorczej. Jest to pewna zmiana ale nie dotyczy ona tej modernizacji, o której wcześniej dyskutowaliśmy. Tamten projekt będzie realizowany w takiej wersji jak to było uzgodnione.

Pozdrawiam serdecznie
Jerzy sp5rzm


Dodaję fragment ze wzmacniaczem na SL610C, o którym wcześniej napisałem.
To czekam jak pojawi się całość schematu, bo z fragmentów nie wiem w jakim kierunku to idzie i dlatego nie rozumiem zmian....
Przepraszam, ale poprzednio nie dodałem tego pliku, który zamierzałem. Resztę mogę Tobie Piotrze przesłać na e-mail.

Pozdrawiam wszystkich
Jerzy sp5rzm
OK. Zwróć tylko uwagę, że wg. aplikacji układu przełączającego piny wej/wyjścia powinny być separowane kondensatorami od źródeł sygnałów. Na schemacie pin 5 zwierasz rezystancją zamykającą 470 omów do masy. Tam gdzie na schemacie jest kabel koncentryczny brakuje zatem kondensatora separującego pin 5.
Piotrze dziękuję za spostrzegawczość. Ja mam inną, dodatkową wątpliwość dotyczącą wartości kondensatorów sprzęgających elektroniczny przełącznik z pozostałą częścią układu, w której również są kondensatory. Razem tworzą szeregową gałąź o pojemności 500pF. Gdyby przyjąć, że optymalną pojemnością dla pracy SL612C przy 9MHz jest 1000pF, to na skutek szeregowego połączenia kondensatorów przełącznika i tych przy układach scalonych mamy o połowę mniej.

Pozdrawiam wszystkich
Jerzy sp5rzm
Kondensatory można zawsze zwiększyć do 2,2-4,7 nF. Ja mam większą wątpliwość w kwestii dopasowania impedancji zamykającej filtr by utrzymał właściwą charakterystykę niż dopasowanie do SL612.
Sugeruję wrócić do postu 646 i wcześniejszych.
Autor użył w tym miejscu zwykły przekaźnik elektromagnetyczny.
Romku, też już o tym myślałem ale z drugiej strony czy może być coś bardziej przyjemnego niż komplikowanie prostych rozwiązań Smile ?

Jeśli chodzi o dopasowanie filtru, to pewnie są na forum Koledzy, którzy zerknąwszy na schemat łatwo by nasze wątpliwości rozwiali (lub pogłębili).

Pozdrawiam wszystkich
Jerzy sp5rzm
Inną sprawą jest pojemność koncentrycznego kabla łączącego moduły. Badałem pojemność odcinka 10 cm i było to w okolicy 30 do 35 pF przy średnicy zewnętrznej kabla fi 5mm. Przy mniejszych średnicach przekroczymy pojemności dopasowujące filtr, bo cienkie kable przy tej długości mają już około 60pF. Sad
Zmierzyłem jeszcze raz inny kabelek o średnicy zewnętrznej izolacji fi 2,88 i długości 204 mm. Pojemność odcinka wyniosła zaledwie 26 pF... Widać, że są jeszcze szanse na tę modułową konstrukcję. Jeśli zastosujemy tylko 7 do 8 cm kabla, to jego pojemność będzie proporcjonalnie mniejsza. Dodatkowo dojdą jeszcze jakieś pojemności montażowe ale nie sądzę aby były one wielkie. Ostatecznie możemy próbować dopasowywać z jednej strony kwarcowy filtr długością takiego koncentrycznego kabelka. Mam nadzieję, ze dobrze zrozumiałem to o czym wcześniej napisał Kolega Henryk SP2JQR.
Coś się dzieje. Niestety układy GEC/Plessey coraz droższe. Mam nadzieję, że podany na schemacie wzmacniacz mikrofonowy SL622C to mały chochlik przy edycji. Z opisu nóżek wygląda to na SL6270C.
Za SL622C trzeba by dać teraz majątek.

73, Mietek
Mietku,

Wielkie dzięki za wychwycenie tego chochlika ! Oczywiście, ma to być SL6270. Masz rację, ten SL622C, to dzisiaj "droższy piniędzy" . Nawet w Chinach. Chciałem nabyć ale jak zobaczyłem ile kosztuje, to zmieniłem plan i kupiłem nowe buty.. Pomyślałem sobie: muszę mieć dobre łapcie, bo szukanie taniego SL622 może mi zająć sporo czasu..

Jak widzisz konstrukcja ma być modułowa. Będzie sobie można pokombinować z dowolnym wejściem, np. takim jak było lub już na 3 równoległych fetach. Ma być też alternatywna "wersja dla zuchwałych" opracowana przez Kolegę Henryka SP2JQR. Do wyboru do koloruSmile .

Przy okazji Mietku proszę, jeśli będziesz miał ochotę, to zerknij czy nie ma na schemacie jakiś innych błędów.


Pozdrawiam serdecznie
Jerzy
sp5rzm
A`propos ceny SL622C. Zerknąłem na e-bay :

http://www.ebay.com/itm/1x-NEW-Plessey-S...SwL7VWk7kB
Przekierowanie