HomeMade

Pełna wersja: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam wszystkich Szanownych Kolegów Plesseyowców i niemniej Szanownych Kibiców,

Wszystkim Kolegom za ich komentarze serdecznie dziękuję. Gdyby jeszcze było więcej opinii, to też bym się nie obraził.

Po 15 sierpnia mam w planie podjąć rozmowy na temat ewntualnego lwykonania przez "Omig" jakiejś krótkiej serii filtrów PP9-A2R. Nie wiem czy coś z tego wyjdzie ale będę próbował wysondować temat.

Nawiązując do techniki cyfrowej obróbki sygnałów, to moim osobistym zdaniem aby stała się ona dominującą musiałaby być wcześniej spopularyzowana w formie podobnej do tej jak kiedyś wydawano książki o półprzewodnikach w amatorskich, krótkofalarskich urządzeniach. Tu widzę, że jest szerokie pole do działania dla paru doświadczonych Kolegów. Zdaje się, że między innymi Kolega Rafał SQ4AVS ma zacięcie do popełniania ciekawych artykułów . Pewnie nie tylko On więc do dzieła Szanowni Konstruktorzy!

Pozdrawiam wszystkich
Jerzy SP5RZM


Przyszła mi do głowy myśl aby serią artykułów o technice cyfrowej w amatorskiej komunikacji zainteresować Redaktora Kolegę Andrzeja Janeczka ze "Świata Radio". To mógłby być hit! Gdyby jeszcze zrobić angielską wersję tego wątku, to można byłoby pomyśleć nawet o sukcesie wydawniczym..
Dziadku Romku. To świadczy o sporym wzmocnieniu i szerokim widmie po filtrze kształtującym charakterystykę odbioru. Pozdrawiam, Janusz.
(29-07-2016 15:43)bolanren napisał(a): [ -> ]Po 15 sierpnia mam w planie podjąć rozmowy na temat ewntualnego lwykonania przez "Omig" jakiejś krótkiej serii filtrów PP9-A2R. Nie wiem czy coś z tego wyjdzie ale będę próbował wysondować temat.
Omig ma w swojej ofercie odpowiednik PP9-A2-2R w postaci PM-9.0-4F1 link.
Czas oczekiwania wynosi około miesiąc. Przy zamówieniu 10 sztuk jest 30% zniżki. Jakiś czas temu zapłaciłem za niego nieco powyżej 200 zł. Przy zamówieniu trzeba określić maksymalną szerokość filtra (na stronie jest określona minimalna szerokość czyli 2,4kHz). Ja nie określiłem tej wartości i otrzymałem filtr o szerokości 2,9 kHz.
SP5BMP napisał(a):To świadczy o sporym wzmocnieniu i szerokim widmie po filtrze kształtującym charakterystykę odbioru
Te informacje są mi obce.
Od samego początku pobytu na tym forum informuję że jestem ekonomistą.
Radio to mojem hobby!!! Jestem A M A T O R E M!!!
Wracając do meritum:
Tak się dzieje (poprawne, mniejsze szumy) przy włączonym NR w ts590, II stopien NR.

Mam tylko ucho. Może czuję Niestety Super-Ham-Radio-Elektro-Ucho u mnie cieńkie.
Ciekawy link ale jeszcze ciekawsza byłaby charakterystyka filtru. Obudowa jest dosyć mała więc na moje wyczucie mogą być problemy z ewentualnymi przesłuchami. Może się mylę.

Jerzy sp5rzm
(30-07-2016 0:21)bolanren napisał(a): [ -> ]ciekawsza byłaby charakterystyka filtru. Obudowa jest dosyć mała więc na moje wyczucie mogą być problemy z ewentualnymi przesłuchami.
U mnie na razie wisi "na pająka", bez obudowy
Fabryczne filtry m.cz. dostępne są z demobilu np. tu:

http://allegro.pl/collins-filtr-m-cz-200...23253.html

Ne wszędzie można taki filtr bezpośrednio wstawić, ponieważ wymaga on dopasowania.
Można zrobić odpowiedni transformator i wtedy też da się korzystać z wyjścia głośnikowego.
(30-07-2016 0:21)bolanren napisał(a): [ -> ]Ciekawy link ale jeszcze ciekawsza byłaby charakterystyka filtru. Obudowa jest dosyć mała więc na moje wyczucie mogą być problemy z ewentualnymi przesłuchami. Może się mylę.

Jerzy sp5rzm
Wartości tłumienia w tabelce podane przez producenta obowiązują dla tej obudowy i nie można tego podważać - są one gwarantowane. Filtr mam wlutowany w układzie i nie mam za bardzo możliwości zmierzenia. Poza tym mój NWT nie jest w stanie zmierzyć tłumienia powyżej 70 dB. Ale z tego co widzę, to PP9 miał dużo lepszy współczynnik kształtu.
Nie kwestionuję danych producenta filtu, a jedynie wyrażam pewne obawy. Biorą się one z faktu, że nawet nie żyjący już Kolega Kaniut zwracał uwagę na konieczność ekranowania wejścia i wyjścia filtru PP9 - A2 -2R . W przypadku znacznie mniejszych rozmiarów ekranowanie tych wyjść staje się chyba trudniejsze. Dopytam Działu Technicznego "Omigu" w jaki sposób zalecają włączanie tego filtru. Z tabelki z danymi wynika, że musi on mieć zbocza mniej strome. Trzeba poprosić firmę aby udostępniła charakterystykę.

Pozdrawiam
Jerzy SP5RZM
Ciekaw jestem, jakie dane jeszcze koledze uda się wycisnąć z Omigu.
Przekierowanie