HomeMade

Pełna wersja: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Szanowni Koledzy "Plesseyowcy" oraz towarzyszący nam nie mniej Szanowni Kibice,

W trakcie prac nad składaniem TRX`a z wykorzystaniem wzbudnicy "Plessey`a" stanąłem jak wszyscy inni Koledzy przed wyborem odpowiedniego do naszej konstrukcji VFO. Zdecydowałem się na kilka wariantów, po to tylko, by mieć więcej tej satysfakcji , o której wcześniej pisał Piotrek Smile .

W każdym przebadanym dla mnie rozwiązaniu stwierdziłem, że poziom wychodzącego sygnału waha się znacznie w zależności od częstotliwości. Wyszedłem z założenia, że skoro mam w pełni wykorzystać mój 17 dBm diodowy mieszacz SRA-1H80, to powinienem dostarczać mu stałą amplitudę napięcia 1,61V na 50 ohmach w całym zakresie pracy VFO. Problem jest w tym, że jeśli bym ustawił napięcie z VFO ( po odpowiednim wzmocnieniu) na poziomie takim, by nie zniszczyć modulatora, to wówczas na wyższych frekwencjach miałbym zdecydowanie niższe IP3. Poszukałem rozwiązania w sieci, i natrafiłem na rozwiązanie (http://www.vk5tm.com/homebrew/dds/dds.php) , którym chciałbym się tutaj na forum podzielić i poddać sam temat jakiejś sensownej dyskusji. Rozwiązanie, o którym teraz piszę polega na zastosowaniu na wyjściu DDS`a systemu ALC oraz dodatkowo wzmacniacza.

Może Koledzy mają jakieś inne pomysły?

Pozdrawiam
SP5RZM Jerzy
Jeśli VFO ma obsługiwać tylko pasma, to najprostszy sposób i skuteczny jest zmieniać wartość opornika Rset przy zmianie zakresów, dobrane oporniki załączane tranzystorami.
Pozdrawiam, Wiktor
Szanowni Koledzy "Plesseyowcy" i Drodzy Kibice,

Intensywnie przeszukuję Internet pod kątem znalezienia jakiegoś ciekawego i sprawdzonego układu wzmacniacza i ALC do DDS VFO. Mam kolejne opracowania i jedno z nich chciałbym tutaj znowu zaprezentować. Znajduje się ono pod linkiem:

http://www.w5dor.com/w5dor-dds.html

Pozdrawiam
Jerzy
Moja propozycja samo ALC.
İmage
Kolejna z metod, która wyrównuje prawie idealnie poziomy sygnałów, a zarazem "poprawia" sygnał z DDSa to sterowanie DDSem pętli PLL np. na układzie ICS502 (lub innych z tej serii). Ja taki zestaw wykorzystuję w swoim Plessey'u. Po PLL jest sygnał prostokątny o amplitudzie 2V, więc nie trzeba już wzmacniaczy, raczej tłumik i wyrównany poziom sygnału. U mnie odchyłka była rzędu 0,2 dB. Na ICS mam ustawiony mnożnik x 4, w związku z tym na DDSe mogę ustawić niższe częstotliwości wyjściowe co jeszcze poprawia sygnał. Po wstępnych próbach całość sprawuje się bardzo dobrze i w tej wersji jak czas pozwoli skończę projekt Plesseya.
Witam wszystkich Kolegów,

Niech mi będzie wolno podziękować w imieniu wszystkich tych, którzy podobnie jak ja nie są jeszcze geniuszami elektroniki za przedstawione propozycje. Może tych rozwiązań pojawi się jeszcze więcej? Kto wie? A może ktoś ma już rysunek ścieżek do wyprasowania podobnego układu?

Pozdrawiam
Jerzy

Nie działa mi link do DigiRex.

73
(07-06-2015 11:59)SP3F napisał(a): [ -> ]
(06-06-2015 16:16)SP3VZX napisał(a): [ -> ]

Nie działa mi link do DigiRex.

73


Mnie również...

pozdrawiam
Jerzy
Końcowy filmik z realizacji projektu Plessey 2015


Witam Szanownych Kolegów Plesseyowców oraz innych niewątpliwie sympatycznych czytających,


Jestem pewien, że panująca na naszym wątku cisza jest przysłowiową "ciszą przed burzą". Jestem pewien, że posypią się niebawem kolejne ciekawe komentarze.

Pragnę poinformować, że jeśli ktokolwiek z naszej grupy jeszcze nie ma filtrów pasmowych do swojej wzbudnicy to proszę o kontakt na priv.

Mam kolejne informacje o tym, że paru nowych w naszej grupie Kolegów chce zmontować wzbudnicę G4CLF i czekają na poprawione płytki. Sprawa pewnie ruszy na jesieni, bo lato jest wyjątkowo leniwym okresem na eksperymenty. Nasi liderzy raczej biegają za kosiarkami i przenoszą meble do swoich QTH. U mnie jest podobnie więc wszystkich, którzy tu czekają na kolejne informacje serdecznie za ten marazm przepraszam.

Jerzy sp5rzm
Przekierowanie