Andrzeju. Zapisałem obrazek an dysku, ale jego wielkość to tylko 2,4 kb. Nie potrafię dojrzeć szczegółów.
Ale tutaj jest wersja, którą moje starane oczy spokojnie obejrzały.
http://www.sp7ewl.one.pl/if-K2_pliki/IF_...ematic.pdf
Jurku - chyba o te dwa kearce chodziło.
Szanowni Koledzy,
W imieniu wszystkich zainteresowanych dziękuję za "podrzucenie" informacji o rozwiązaniu IF w "K2" z dodatkową modernizacją dokonaną przez Kolegę SP7EWL. Ciekawy jest sposób dopasowania kwarcowego filtru PP9. Drugi filtr też ma interesujące rozwiązanie z diodą pojemnościową. Podobno Rosjanie chętnie takie filtry stosują. Domyślam się, że chodzi o zmianę szerokości pasma?
Pozdrawiam
Jerzy SP5RZM
Szanowni Koledzy Plesseyowcy oraz niemniej Szanowni Koledzy Obserwatorzy,
Po obejrzeniu ostatniego schematu toru p.cz. od "K2" z ciekawości zacząłem poszukiwać podobnych rozwiązań. Od razu wyjaśnię, że nie w celu zaimplementowania ich w kolejnym projekcie ale wyłącznie po to aby zorientować się co w tej materii inni Koledzy robią. Skupiłem się na przestrajanych kwarcowych filtrach. Żałuję jedynie, że autor jednego z opracowań nie podał na jaką środkową "f" filtru jest jego konstrukcja.
Pozdrawiam wszystkich
Jerzy SP5RZM
Niestety filtry drabinkowe mają większe tłumienia w paśmie przenoszenia i nierówne zbocza w porównaniu do fabrycznych McCoya. Regulacja na diodach pojemnościowych jeszcze pogarsza sprawę. Mam już negatywne doświadczenia z filtrami drabinkowymi "przestrajanymi" w trx telegraficznych. Wielkość wprowadzanego tłumienia przy dużym zawężaniu pasma diodami pojemnościowymi jest dla mnie nie do przyjęcia.
Ja jeśli mogę coś proponować to jednak drugi filtr "fabryczny" w pośredniej bez innych kombinacji.
Z pliku załączonego przez Piotra wynika, że filtr drabinkowy wnosi ok 10 db tłumienia. Sądzę, że poprzedzający go tor p.cz. daje tyle wzmocnienia, iż ta strata zostanie zniwelowana. Zaś co do stromości zboczy - filtr przed detektorem da więcej niż gdyby go tam nie było. Czyli wytnie znakomitą większość zbędnych szumów.
Nie zgodzę się z tym, że filtry drabinkowe są dużo gorsze od McCoya. Owszem, filtry „wąskie” budowane dola CW posiadają tłumienie w paśmie przepuszczania rzędu 6dB. Dla filtrów do emisji SSB tłumienie wynosi około 2 dB. Zamieszczam pomiary, które zrobiłem w ubiegłym czasie dla dwóch różnych filtrów. Powodzenia w budowie 73, Janusz.
Mógłbyś pokazać schemat tych filtrów drabinkowych, jaka była impedancja zamknięcia do pomiarów?
Jaka była tolerancja częstotliwości kwarców do tych filtrów i z jakiej ilości były wybierane?
Jerzy, zachęcam do tej konstrukcji.
Trochę wcześniejsza od K-2.
[
attachment=11340]
U mnie wyskoczyło: "not found"
Andrzeju,
Dziękuję za włączenie się do dyskusji i podsunięcie kolejnego interesującego tematu. Z całą pewnością artykuł przejrzę ale niestety nie przeczytam, bo nie znam języka niemieckiego. Może da się przetłumaczyć przez "wujka google".
Czytanie nikomu za wyjątkiem Don Kichota specjalnie nie zaszkodziło.
Pozdrawiam
Jerzy SP5RZM
Widzę, że jest również angielska wersja .