HomeMade

Pełna wersja: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Myślę, że dobrze będzie jak każdy zrobi nieco inaczej, zwłaszcza na tym co się już posiada.. będzie można porównać efekty.
Co do syntez ja eksperymentowałem tylko na układach AD9850/51. Zrobiłem już 5 syntez na tych układach. Dlatego daję tą syntezę wg. SQ1GU bo mam sprawdzoną i przyzwyczaiłem się do niej. Nie zajmowałem się innymi układami, zwłaszcza tymi od transceiverów homodynowo-fazowych co robili inni koledzy. Mam nadzieję że one są też programowane do transceiverów z przemianą częstotliwości jeśli je chcecie użyć.

Wracając do naszego tematu uruchamiania płytki wzbudnicy G4CLF to po kolejnych próbach proponuję:
- w obwodzie wzmacniacza operacyjnego uA741 równolegle do R14 (100k) dolutować kondensator 560pF, wpłynie to na zmniejszenie szumów odbiornika,
- dobrać wartość R24 (68 omów) tak, by zminimalizować szumy przemiany, ja w tym miejscu wlutowałem peerka smd 100 omów i zredukowałem szumy przemiany o połowę w stosunku do tego jakie były z R=68 omów.

Wg. mnie takie poprawki j.w. do układu są ważniejsze w jego dobrym funkcjonowaniu niż analiza techniczna czy lepsza synteza jest na AD9850 czy na SI5770. Fajnie będzie jak każdy zrobi na innych układach syntezy i może porównamy kiedyś jak chodzą odbiorniki różnie wykonane. Już teraz proponuję spotkanie na zjeździe technicznym w Burzeninie we wrześniu dla naszej grupy.

To tyle słowa na dziś z rana....

Dla tych co chcą wzmacniacz mocy 20W, a jeszcze się nie zdecydowali jest też taka wersja SP7NJR...
"Mam nadzieję że one są też programowane do transceiverów z przemianą częstotliwości jeśli je chcecie użyć."

Bez problemu, sterownik Husarka jest przewidziany również do urządzeń z przemianą.
(05-02-2015 12:26)SP1UJB napisał(a): [ -> ]"Mam nadzieję że one są też programowane do transceiverów z przemianą częstotliwości jeśli je chcecie użyć."

Bez problemu, sterownik Husarka jest przewidziany również do urządzeń z przemianą.

Z tego co słyszałem, to do naszych celów trzeba będzie trochę wzmocnić wyjściowe napięcie w.cz. Synteza Kolegi Adama była chyba przewidziana do pracy z kluczami. My mamy mieszacze diodowe. Podobno podniesienie napięcia w tej syntezie jest możliwe.

Pozdrawiam
Jerzy
Jurku, myślę, że w każdym przypadku trzeba zrobić jeden porządny stopień tranzystorowy, najlepiej z opcją tłumika, żeby każdy mógł sobie dobrać moc do swojego mieszacza. Jest to na tyle banalne, że najlepiej zrobić na kawałeczku uniwersalnej PCB np. w układzie G3 .... coś tam (podawałeś tu link do opisu jego trx-a, to było chyba na tranzystorze 2n3866) albo jeszcze lepiej jak w materiałach z linku, który tobie kiedyś przesłałem)
Ja do sterowania mieszaczy diodowych stosuję wzmacniacze monolityczne SGA-3286. Mam na wyjściu z syntezy AD9850 sygnał -8dBm, SGA daje wzmocnienie 15dB i na wyjściu jest +7dBm, tyle ile potrzebuje SBL-1, beż żadnych kombinacji.
Jaka jest impedancja wyjściowa tego wzmacniacza przy zakładanym wzmocnieniu sygnału o 15 dB?
Patrz S11 i S22 -dobra. Tutaj nie ma zakładanego wzmocnienia.
Wzmacniacze monolityczne SiGe pracują na 50 omów wejście i wyjście.

Poziomy sygnałów mierzę miernikiem miliwatomierzem wg. OZ2CPU, a nie zakładam z teorii. Do tego układu SGA daję indukcyjność 47uH i zasilam z 6V i tak wychodzi z pomiarów.
To bardzo dobrze, że kolega mierzy poziom sygnału miliwatomierzem, co niejako podziwiam ale dalej nie wiem skąd wiadomo, że impedancja wyjściowa tego wzmacniacza równa się, tak bez żadnych kombinacji, 50 omów.
Z karty katalogowej i zawartych na niej parametrów s11, s22 -tłumienia odbicia. http://cgi.www.telestrian.co.uk/cgi-bin/...uk/vswr.pl
Przekierowanie