HomeMade

Pełna wersja: HUSAREK DSP
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Dobiegają końca prace związane z budową i oprogramowaniem HUSARKA DSP.
Zostanie on przedstawiony kolegom w Burzeninie. Tak jak poprzedni Husarek , jest to TRX z bezpośrednią przemianą.
Do budowy urządzenia wykorzystany został gotowy moduł Discovery STM32F746G. Moduł ten posiada 4,3” dotykowy wyświetlacz i doskonałej jakości 24 bitowy kodek wraz ze wzmacniaczem mocy mcz. Steruje on urządzeniem poprzez magistralę I2C, oraz dokonuje filtrowania DSP. Można załączyć następujące filtry: 2,5 kHz, 2,2 kHz, 1,9 kHz, 1 kHz, 500 Hz, 200 Hz i 100 Hz, oraz trzy stałe czasu ARW dla każdej emisji. Po stronie nadawczej można wybrać stopień kompresji z zakresu: 1, 2, 4 lub 8. Wbudowany jest też klucz telegraficzny, jak i istnieje możliwość podłączenia klucza ręcznego. Cechą charakterystyczną urządzenia jest to , ze posiada ono tylko jedną gałkę , która steruje enkoderem. Pozostałe ustawienia można zmieniać za pomocą wyświetlacza. Urządzenie w podstawowej wersji jest 4 pasmowe: 80m, 40m, 20m, 15m. Można je rozbudować o pozostałe zakresy. Wybór następuje w ustawieniach 1 z 4 lub w kodzie BCD dla sterowanie BPF i LPF. Autorem oprogramowania jest mój kolega Tomasz Korniluk , który włożył masę pracy i zgodził się je udostępnić bezinteresownie braci krótkofalarskiej dla celów amatorskich za co bardzo dziękuję. Dokumentacja urządzenia jak i program udostępnię tu na Forum.
73, Janusz.
Gratulacje! Czy dasz radę wyprowadzić sygnały I/Q na złącze minijack? Można by było zrobić porównania do innych DSP.
Tak Piotrze. Sygnał I/Q jest wyprowadzony na zewnątrz. W zamyśle moim było, aby oglądać na PC spektrum.
Gratuluję Kolegom Januszowi i Tomkowi konsekwencji w realizacji tego projektu. Husarek DSP to kolejny ważny krok w rozwoju naszych krajowych konstrukcji. Szczególnie cieszy to, że powstało DSP z dobrymi filtrami i automatyką. Napisanie takiego oprogramowania wymagało dużej wiedzy i jeszcze więcej czasu. Mam nadzieję, że Hurarek DSP będzie przynajmniej tak popularny jak jego starszy "imiennik".

Istotnym elementy odróżniającym to opracowanie od innych SDR-ów jest wykorzystanie gotowego modułu Dicovery_F746 (TFT 4,3"+STM32F746+kodek). To duże ułatwienie dla wielu kolegów bez doświadczenia w lutowaniu i uruchamianiu rozbudowanych sterowników na procesorach. Wystarczy kupić moduł, wgrać poprzez USB oprogramowanie (wbudowany STlink na module) i sterownik mamy gotowy.

Czekamy na więcej szczegółów w postaci schematów, druków i opisów.
Tak trzymać. Czekamy na płytki.
Ja też się bardzo cieszę. Publikacja źródeł programów często powoduje fajny efekt, że poprzez różne modyfikacje projekt żyje długo. Będę próbował się pobawić modyfikacjami.
Witam.
Moje gratulacje rowniez dla kolegow . Jako ze posiadam Husarka ( musze powiedziec ze to jeden z moich ulubionych TRX-ow) az jestem ciekawy tej nowej konstrukcji. Czy beda opublikowane materialy? Jakis schemat ,program itd.

Pozdrawiam
Arek
AC2FC
Janusz gratuluje ukończenia DSP - Husarek. Po ukończeniu Picastara , Husarka - (Husar czeka ukończenia ) a może jako podstawowy lub drugi trx w Husarze z 2-ma wyświetlaczami 1 z sterownikiem od Adama SP5FCS + moduł Discovery DSP -Husarka, coś takiego bym widział ( pomarzyć można ) ale na pewno od strony programowej jest to duże wyzwanie . 73 Józef
Dane techniczne:
Transceiver homodynowy w podstawowej wersji 4 pasmowy 80, 40, 20 i 15 metrów.
Zbudowany w oparciu o moduł Discovery STM32F746G z 4,3 calowym graficznym wyświetlaczem dotykowym.
Emisje : CW i SSB
Tłumienie nośnej 50 dB
Tłumienie 2 wstęgi 60 dB
Moc nadajnika 14W dla napięcia 13,8V, zbudowany stopień końcowy na 2x RD16HHF1
Czułość 0.1 uV
Filtry: 100, 200, 500 Hz, 1kHz, 1,9kHz, 2,2kHz i 2,5kHz.
Załączany wzmacniacz wejściowy 10 dB.
Załączany tłumik wejściowy 20dB.
Załączany dodatkowy wzmacniacz w torze odbiornika 12dB.
Funkcja niezależnego strojenia odbiornika jak i nadajnika.
Notch ręczny jak i automatyczny.
Wbudowany klucz elektroniczny oraz kompresor.
VFO na układzie Si570.
Krok enkodera x1, 3, 5 jak i bezpośrednia szybka zmiana x10, 100, 1000 i więcej.
3 stale czasowe ARW
Dane ustawień zapisywane na karcie SD.
Prąd pobierany: odbiór 0,44A nadawanie 3,2A

Zamieszczam schematy i projekty płytek drukowanych., które są w wersji do „prasowania”. Autorem projektu płytek modułu radiowego, LPF i BPF jest kolega Maciek sp5cgi za co bardzo dziękuję. Brak jest schematu wzmacniacza mocy. Do jego budowy wykorzystałem płytkę drukowaną z poprzedniej wersji Husarka. Załączam program w wersji binarnej, który można wgrać do modułu Discovery za pomocą ST-linka. 73, Janusz.
Janusz! Ja również GRATULUJĘ zakończenia prac nowej, udanej i mocno zaawansowanej konstrukcji. Za chwilę wyjeżdżam do Burzenina, więc z wielką satysfakcją dołączę do grona gapiów, mając nadzieję na wiele fotek Twego TRx_a.
Fotki sam sobie zrobię.
Rysio!
Przekierowanie