HomeMade

Pełna wersja: HUSAREK DSP
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Ja nigdy nie przestałem bawić się Husarkiem. Odnośnie CAT myślałem, że to jest zrobione na jego USB, od niedawna mam Disco z nowym softem, nie popatrzyłem na schemat, nie pomyślałem, a potrzebowałem szybko - teraz dopiero zauważyłem że ja tam wsadziłem Bluetooth - skleroza ... - zaraz sprawdzę czy to działa...
Podaj, na której wersji wsadu pracuje Twój Husarek DSP ?
Roman

(20-10-2019 17:39)SQ9RFC napisał(a): [ -> ]Ja nigdy nie przestałem bawić się Husarkiem. Odnośnie CAT myślałem, że to jest zrobione na jego USB, od niedawna mam Disco z nowym softem, nie popatrzyłem na schemat, nie pomyślałem, a potrzebowałem szybko - teraz dopiero zauważyłem że ja tam wsadziłem Bluetooth - skleroza ... - zaraz sprawdzę czy to działa...
Witam serdecznie, coś mały ruch w temacie. Mam pytanie do Hynryka SP2JQR, czy założenie pierścionków ferrytowych dotyczy linii sterujących (SCL,SDA,GND,3V3), (KEY CW) po stronie modułu radiowego i Disco, czy wystraczy tylko po stronie radiowej ?

Dziękuję i pzdr.

(23-08-2018 5:04)SP2JQR napisał(a): [ -> ]Separacja przy pomocy izolowanej przetwornicy jest konieczna. Inaczej radio nie będzie miało czułości. Cała istota tej separacji polega na tym, że masa modułu DSP ma prawo być połączona tylko w jednym punkcie. Tym punktem jest masa kabelka wprowadzającego sygnał audio z modułu radiowego. Cały moduł cyfrowy musi być zatem odizolowany od masy, również ujemny przewód zasilania. Na kabelki sterujące muszą być nałożone tuleje ferrytowe. Jeśli nie będzie to tak zrobione to po masie cyfrowe zakłócenia dostaną się do wejścia odbiornika i jego czułość wyniesie 1uV zamiast 0,1uV. Oczywiście tak też bedzie to działać i może nawet po podłączeniu do anteny szczęśliwi budowniczowie nie zauważą mniejszej czułości odbiornika...
Zasadnicze znaczenie ma separacja galwaniczna przetwornicy eliminująca szerokopasmowy szum. Pierścionki mam pozakładane na wszystkie przewody wychodzące z komory modułu cyfrowego, a także na kable wychodzące z końcówki mocy.
Założenie ferrytów na kabelki niosące sygnały cyfrowe poprawia (niestety nie eliminuje) stukania słyszalne przy kręceniu zmianą częstotliwości.
Nie udało mi się tych wszystkich zjawisk całkowicie wyeliminować, ale na tyle są zmniejszone, że radio działa poprawnie.
Ok, dziekuje Henryku za informacje i biore sie do roboty. W moim urzadzeniu stuki pojawiaja sie tylko podczas "szybszego" przestrajania ale to pewnie u wszystkich jest podobnie.
Pzdr.
Szanowni koledzy, obecni jak i przyszli użytkownicy Husarka DSP.
Chciałbym zapoznać ze zmianami, które zostały wprowadzone w ostatnich tygodniach w programie sterującym Husarkiem. Poprawione zostały znalezione błędy jak i rozszerzona możliwość pracy urządzenia.
Ostatnia wersja programu to 07112019_D.
Poprawiona ergonomia obsługi panelu dotykowego.
Rozszerzone z 4 do 8 banków pamięci dla zapisu CW.
Wprowadzone 8 banków pamięci w których można nagrywać komunikaty słowne. Komunikaty te nagrywamy za pomocą mikrofonu w Husarku. Czas jednego nagrania to max. 60 sekund. Można również nagrywać za pomocą PC. Ograniczeniem wtedy jest tylko system plików FAT na karcie SD. Dobrym i bezpłatnym programem do tego celu jest Audacity w którym ustawiamy próbkowanie na 24kHz mono, następnie zapisujemy jako 32bity (float) WAV. Pliki na karcie należy nazwać jako AUDIO1 do AUDIO8.
Na życzenie kolegów zwiększona prędkość klucza CW z 40 do 80 WPM.
Poprawione sterowanie filtrami dla zakresu 50 MHz.
Rozszerzony zakres regulacji monitora CW od 0 do 100%.
Wprowadzona możliwość regulacji prędkości telegrafowania podczas nadawania.
Sygnalizacja przekroczenia SWR>2.
Przy przekroczeniu SWR>2 zmniejszenie mocy do ok. 10% za pomocą zmiany napięcia wyjściowego z DAC.
Wprowadzona możliwość zmiany zakresu pomiaru mocy.
Usunięta blokada zmiany częstotliwości VFO po ustawieniu mocy Tx za pomocą DAC.
Zakres regulacji PHASE zwiększony do +/- 2stopnie.
Vy73, Janusz sp5bmp.
Janusz to powiedz to co boli wszystkich: JAK MAMY TO ZAKTUALIZOWAĆ?

Już widzę jak rzesza ludzi rozbiera swoje husarki żeby je wysłać do przeprogramowania...
Kwestia woli Przemku. Możesz poczekać do Łosia to uzyskasz nową wersję oprogramowania. Jak powstawał Husarek DSP nikt nie przewidywał takiego rozwoju dalszej konstrukcji.
Oprogramowanie zostało opublikowane dla wszystkich i nie było potrzeby wtedy wgrywania bootloadera. Za namową kolegów krótkofalowców zostało ono później znacznie rozwinięte.
Janusz & Tomek,
Dziękuje za kolejną aktualizację softu do Husarka DSP.
Cieszę się, że również moje sugestie zostały uwzględnione w tej wersji softu.
W tej sytuacji pozostaje jednak z bólem rozmontować HDSP i wysłać modul DISCO do Tomka.

Tu es 73
Roman SQ2RH
Januszu ja tak nieśmiało zapytam, bo nie widzę na liście modyfikacji. Dało się coś z działaniem ARW poprawić?
Przekierowanie