HomeMade

Pełna wersja: HUSAREK DSP
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam,
Poproszę Jurka SQ9RFC o wyczyszczenie swojej skrzynki odbiorczej lub(i) kontakt ze mną.
Witam
Kieruję pytanie do osób które (jeśli są tu na forum), tak jak ja ostatnio zakupiły zmontowane i uruchomione moduły radiowe w DW_RADIO.
Moja płytka wykazuje bardzo duże "mikrofonowanie" przy pukaniu w dowolnym miejscu pcb.
Czy Wasze moduły też mają taką tendencję czy trafił mi się taki egzemplarz?
Z góry dziękuję za informację.
Sprawdziłem mikrofonowanie modułu radiowego w dwóch egzemplarzach.
Pierwszy to płytka wykonana metodą domową jest zainstalowana w moim modelowym Husarku.
Ta płytka przy dość mocnym uderzeniu w nią śrubokrętem praktycznie nie mikrofonuje. Smetr wychyla się do max S=1.
Załączona szerokość filtru 2,5kHz, bez AMP i ATT a wejście antenowe w powietrzu.. Płytka z Si570 jest umocowana oddzielnie do płyty montażowej i bardzo mocno skręcona z nią.
Drugą płytkę zmontowałem też sam, ale na druku fabrycznym i ta płytka mikrofonuje. Po uderzeniu w nią śrubokrętem Smetr wychyla się do S=5. Płytka z Si570 jest zamontowana na płytce modułu radiowego..
Wiem jednocześnie, że część kolegów zamontowała w swoich Husarkach głośniki. A więc nie było mikrofonowania, które by przeszkadzało.
Proszę o informację innych kolegów.
Pozdrawiam, Janusz.
W moim egzemplarzu montowanym samodzielnie na płytce z DW Radio, występowało lekkie mikrofonowanie. Zmieniłem wszystkie kondensatory sprzęgające w torach odbiornika (zaczynając zaraz po kluczach K1-K4), oraz nadajnika na płycie głównej na kondensatory elektrolityczne. Przeniosłem też generator Si570 poza płytkę główną. Zjawisko ustąpiło. To samo wykonałem w drugim egzemplarzu Husarka montowanym przez mojego Kolegę. Też pomogło.
Rysio!
Wykonałem próby na przeprojektowanym i zmontowanym przeze mnie PCB Husarka DSP, takim jak na zdjęciach poniżej. Pukając w przypadkowe miejsca
na płytce (także VFO - zamocowane na tejże PCB), mikrofonowanie w zasadzie nie występuje, powoduje minimalne wychylenia S-metra.
Natomiast opukiwanie miejsc oznaczonych na zdjęciu okręgami powoduje szaleństwo S-metra. Jest to miejsce układu wskazane na fragmencie schematu.
Warunki sprawdzania były takie jak u Janusza.

Pozdrawiam

Maciek
-=-

[attachment=13579]

[attachment=13580]

[attachment=13581]
Dziękuję bardzo za wszystkie podpowiedzi. U mnie s-metr szaleje nieźle gdzie nie puknę. Położenie generatora nie ma na to wpływu. Obecnie (po różnych testach) też mam poza radiową. A teraz rodzynek - nawet najdelikatniejsze dotknięcie lub przesunięcie dielektryka po rdzeniu TR2 wg schematu (na PCB błędnie oznaczony jako Tr1) daje największy wychył s-metra. Zmiana wskazań w reakcji na najmniejsze drgnięcie transformatora. No i chyba strzał w 10 kę. W przysłanej płytce rdzeń Tr2 (Tr1) jest uniesiony na drutach nad pcb. Po dociśnięciu go do pcb mikrofonowanie jest ledwo widoczne. Chyba go przykleję.
Dziękuję kolegom za informacje odnośnie mikrofonowania płytki.
Przypomniałem sobie, że w module, który u mnie nie mikrofonuje mam
przyklejony transformator do płytki za pomocą dwustronnej elastycznej
taśmy klejącej 3M o grubości 1 mm.
Pozdrawiam, Janusz.
No to ciekawe spostrzeżenie. Przy najbliższej okazji "zaglutuję" trafo do płyty radiowej. Co do klejenia, przypominam, pod żadnym pozorem nie wolno używać kleju typu "Kropelka", lub też podobnych. Można stosować dwuskładnikowy "Distal". Przewiozłem się na "Kropelce" przyklejając rdzenie proszkowe, może więc mieć też wpływ na rdzenie ferrytowe. Już gdzieś na forum pisałem o tym.
Rysio!
A co się stało?
Czesc, jako wyzwanie na początek tego roku zabieram się za zmontowanie w miarę dostępności czasu Husarka DSP. Widze że sytuacja jest "dynamiczna". Czy jest lokalizacja skąd można pobrać schematy/pcb + wsad z aktualnej wersji? Wątek przekroczył tysiąc wpisów do przeglądnięcia.
Przekierowanie