HomeMade

Pełna wersja: HUSAREK DSP
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Jak napisałem w poście 1458 istnieje możliwość prostego sterowania skrzynką antenową N7DCC. W tym celu wykorzystujemy moduł z PCF8574A, który może sterować transwertery, zewnętrzne PA, jak i skrzynkę antenową. Wykorzystane są dwa sygnały TUNE i ON/OFF. Sygnał TUNE doprowadzamy do przycisku TUNE w ATU. Sygnałem ON/OFF sterujemy zasilanie tunera. Po wyłączeniu przechodzi ona w tryb BYPASS. Z tunera wyprowadzamy sygnał Tx i wprowadzamy go na zamontowany dodatkowy tranzystor T2 w płytce adaptera (uwidoczniony na schemacie adaptera). Tranzystor ten po otrzymaniu sygnały z ATU przełącza Husarka na nadawanie , zmniejsza moc do wartości ustawionej w setupie za pomocą TX/Vtun i utrzymuje ten stan do czasu kiedy skrzynka zestroi i wyłączy sygnał Tx (RA7). Strojenie uruchamiamy ręcznie za pomocą przycisku TUNE w Husarku, jak i może ono zostać uruchomione przez skrzynkę po przekroczeniu zadanego progu WFS. Ze skrzynki możemy pobrać sygnał z mostka pomiarowego WFS i wprowadzić go do wyświetlania przez Husarka. Sygnał ten należy doprowadzić poprzez dzielnik. Max. Napięcie dopuszczalne to 3,3V. Przetworniki w skrzynce pracują przy napięciu do 5V.
Dziękuję za szybką odpowiedź Janusz.
Januszu, czy płytka adaptera v.8 była gdzieś w produkcji, aby można było kupić, czy prasujemy sami? Chyba żeby do wersji v. 5 płytki scalaka operacyjnego jakoś ,,na piechotę" dolutować.
Witam,
To ja od razu proponuję dodać do płytki Adaptera v8 gniazda i zasilanie dla modułu CAT, zerbrać zamówienie od ludzi i pościć do produkcji.
Po co potem kombinować i dolutowywać jakieś kabelki dla modułu CAT, niech to będzie od razu w pakiecie.
Witam kolegów,
Bogdanie, wzmacniacz operacyjny na płytce adaptera nie jest niezbędny. Służy on wraz z diodami do zabezpieczenia wejścia procesora na Discovery. Tranzystor oznaczony jako T2 można dobudować do poprzedniej wersji adaptera. Może być tak jak na zamieszczonym wyżej schemacie, lub można zastosować tranzystor DTC aby doprowadzić sygnał z ATU do wejścia A3. Zamieszczona dokładnie ta wersja adaptera nie była jeszcze zlecana do produkcji. Poprzednia wersja miała już separujące wzmacniacze. Tu na Forum zostanie opublikowany LAY V8, aby koledzy mogli go wykorzystać i powielać. Romku musisz sprecyzować swoją propozycję. Na płytce adaptera jest ADUM w celu separacji wyjścia do TRXa. Interfejs z FT232 może być zamocowany na kablu. Jest on niewielkich rozmiarów. Transceiver wtedy nie ma galwanicznego połączenia z komputerem.
Witam!
Mam pytanie, jak można zaktualizować do najnowszej wersji oprogramowanie mając wer.17042018_D zakupioną z modułem Disco?
Dziękuję z góry za odpowiedź.
Ryszardzie, moduł Disco z programem kupiłeś zapewnie w DW Radio. W sprawie nowej wersji oprogramowania proponuję skontaktować się z jego autorem.
Aby informacja z postu 1461 była pełna, wstawiam leyaut PCB ADAPTERA V8.
Witam,
Czy ktoś z husarkowiczów planuje jutro pracować na HusarkuDSP w SP DXContest ?
Ja się szykuję, wszystko skonfigurowane i gotowe do pracy.
73
Roman

[attachment=16165]
Po zawodach SP DX Contest z Husarkiem DSP.

Z tego co mi wiadomo, oprócz mnie na Husarku DSP w tych zawodach pracował jeszcze Janusz SP5BMP, czy ktoś jeszcze ?
Ja pracowałem w kategorii QRP, Husarek DSP + antena GP7dx + na 80m dipol. Nie było łatwo, małe moce, szczególnie stacje QRP często w zawodach są pomijane bo szkoda czasu na łowienie stacji z szumów, mimo to udało mi się zaliczyć 204 QSOs: CW: 200; SSB: 4.
80m: 9; 40m: 101; 20m: 94. AF: 1 QSO; AS: 20 QSOs; EU: 147 QSOs; NA: 35 QSO; OC: 1 QSO

Generalnie pozytywnie oceniam udział w tych zawodach, testując Husarka DSP doszedłem do wniosku, że trzeb zaproponować małe zmiany, w tej sprawie już napisałem do autorów projektu:
1. Kolor paska szerokości filtru zmieniłbym na coś innego niż obecny zielony, zaproponowałem lekko bursztynowy lub coś innego, żeby nie biło po oczach, dlaczego ? Podczas zmiany szerokości filtru na 200Hz a szczególnie przy 100Hz ten pionowy pasek prawie nie odróżnia się od pionowych pasków siatki ekranu.

2. Do odtwarzanych sygnałów audio (banki 1-8) dodałbym dodatkowy parametr stałej czasowej w sekundach (od 1 do 60), żeby raz kliknięty bank pamięci audio powtarzał się w automacie z przerwą na odbiór, który będzie trwał przez ten określony czas, oczywiście każde naciśnięcie PTT spowoduje przerwanie tej procedury. Obecnie trzeba nieustannie klikać dany nr baku audio co jest bardzo uciążliwe, szczególnie pracując w zawodach.

Jestem dobrej myśli, że nie tylko te propozycje ale również wykryte błędy w obecnej wersji softu zostaną szybko dodane i poprawione, czego wszystkim i sobie życzę.
73 Roman
Przekierowanie