Witam,
Kolejne zdjęcia (teraz już poprawne, po tuningu programu i HDSP) z ekranu HDSDR ver .2.8 podłączonego do Husarka DSP via sygnaly I/Q.
Najniżej widmo sygnału audio, powyżej widmo w.cz. a na samej górze wodospad.
[
attachment=18221] [
attachment=18222] [
attachment=18223] [
attachment=18224]
[
attachment=18225]
HDSDR & HusarekDSP odbiór teraz to bajeczka, ale to nie wszystko można jeszcze nadawać !
Poniżej skrócona instrukcja, jak zacząć pracę w programie HDSDR & HusarekDSP, 5 pierwszych kroków żeby wystartować RX na ekranie komputer/ notebooka.
Zapraszam do testów i Waszych wrażeń.
73 Roman
[
attachment=18226]
Fajnie, dzięki za udostępnienie.
Witam szanownych kolegów. Piszę z pytaniem czy w Waszych Husarkach występuje takie zjawisko jak u mnie. Mianowicie podczas przestrajania, w głośniku słyszalny jest brum, szczególnie jest to słyszalne zwiększym krokiem. Druga sprawa to taka, że podczas przestrajania w pewnych momentach następuje dośćagresywne i głośne prytnięcie. Na chwilę S metr oraz widmo wariują. W tym czasie szybko głośnik przycicha i nie słychać szumu ani odbieranych stacji. Za chwilkę wszystko wraca do normy. Całość widać na załączonym filmiku. Proszę o poradę. Z góry dziękuję. Michał
Mam problem z otworzeniem tego pliku.
Filmik jest w formacie mp4. Niestety na forum nie można wrzucić takiego formatu i spakowałem go. Trzeba go rozpakować WinRAR'em lub podobnym programem a potem raczej typowy odtwarzacz da radę
Też nie mogę otworzyć, tak jakby archiwum było uszkodzone.
Zamieszczam plik w AVI powinno już działać
Dodaję jeszcze jeden filmik na którym to fajnie widać. Zalecam do odtwarzania użyć programu VLC gdyż u mnie na komputerze w Windows Media Player nie ma dzwięku...
Te stuki przy przestrajaniu wynikają chyba z charakterystyki SI570. Szybsze przestrajanie (większe kroki) powodują, że SI570 musi sobie przy każdej większej zmianie częstotliwości zrestartować DCO (sterowany cyfrowo oscylator) oraz wyjściowe dzielniki częstotliwości. Producent opisuje to na str. 16 datasheet:
"For output frequency changes outside of ±3500 ppm from the center frequency, it is likely that both the DCO frequency and the output dividers need to be reprogrammed. Note that changing the DCO frequency outside of the ±3500 ppm window will cause the output to momentarily stop and restart at any arbitrary point in a clock cycle. Devices sensitive to glitches or runt pulses may have to be reset once reconfiguration is complete."
Przy wolniejszej zmianie częstotliwości odbywa się "
on the fly", bez potrzeby restartowania czegokolwiek. Ta cecha była już opisywana wcześniej przez kolegów w tym wątku, m.in.
tu. U mnie te stuki też występują, choć mam wrażenie, że nie są tak wyraźne jak u Ciebie. Dodam tylko, że profilaktycznie mam VFO zmontowane na oddzielnej płytce, z maksymalnie krótkimi przewodami, schowane w blaszaną puszkę i dławiki ferrytowe na przewodach.
Wielkie dzięki kolego za wyjaśnienie tematu. Spróbuję skrócić przewody do generatora bo mam bardzo długie i zobaczę jak będzie wtedy