HomeMade

Pełna wersja: HUSAREK DSP
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witaj,
Nie mam Husarka a inne urządzenia działające z taką samą przemianą. Jak policzyć 7.210MHz-7.186MHz wychodzi 24kHz czyli połowa f próbkowania ADC. Moim zdaniem zbyt duży sygnał na ADC (może nawet przesterowanie) i odbierasz alias którego filtr ADC nie jest w stanie wyciąć. Filtry pasmowe na wejściu odbiornika nie są tak strome żeby 10kHz za pasmem wycinać wszystko.
Aliasy przetwornika to zupełnie osobny problem. Kiedy próbowałem mierzyć IP3 w Husarku to okazało się, że aliasy przetwornika bardziej psują odbiór niż prążki trzeciego rzędu. Wtedy powstał pomysł ograniczenia amplitudy na wejściu przetwornika do poziomu S9+35dB. Wykonałem prototyp limitera. Nie jest jeszcze wykonany na czysto, ale na płytce testowej działa poprawnie. Po załączeniu limitera nie można już przesterować radia ponad ustawiony poziom. Zakres dynamiki limitowania wynosi u mnie 35dB i wydaje się wystarczający. oznacza to, że radio może przyjąć sygnał S9 +70dB, a na S-metrze będzie nadal S9+35dB i ani o jotę więcej. Jeśli sygnał będzie zakłócał z boku częstotliwości odbieranej to nastąpi automatyczne przyciszenie odbieranej stacji, ale nie będzie ona zakłócona. Dalsze próby pokażą czy to na pewno wystarczy.

Układ limitera zamierzam uzupełnić o klucze wycinające trzaski. Dopiero wtedy powstanie ostateczna płytka włączana jako opcjonalny moduł pomiędzy moduł radiowy a układ DSP. Ponieważ regulacja wzmocnienia limitera odbywa się w torze w.cz. to będą jeszcze dwa gniazda SMA do włączenia kabelka pomiędzy filtry pasmowe a wejście RX.
Być może wygodniej będzie zaprojektować oddzielną płytkę regulowanego tłumika, wówczas kabelki w.cz. będą krótsze - to jeszcze jest sprawa do przemyślenia. Wszystko po okresie burz i zakończeniu testów układu wycinania trzasków.
Wszystko jasne, dziękuję za wyjaśnienie tej kwestii. Martwiłem się, że to wadliwe działanie mojego odbiornika.
Witam,
Tak mógłby wyglądać Husarek DSP, gdyby zbudować go na lampach.
Radio Kobayashi DH-16, Japoński odbiornik z 1944 roku.

https://sw-ke.latest.facebook.com/CE6RLA...304325999/

73
Roman

[attachment=16216]
Super widoki. Mechanika jak w sondzie kosmicznej.
Mechanika jak w starodawnym wybieraku centrali telefonicznej...
Na tylnej płycie HDSP jest gniazdo TX-GND do sterowania PA zewnętrznego. Na schemacie montażowym brak tego gniazda. Gdzie ono ma być podłączone - możliwe, że powinien tu być przekaźnik sterujący to gniazdo ?
Ryszardzie niekoniecznie. Sygnał na to gniazdo jest wyprowadzony z jednego z Mosfetów na płytce sterowania zewnętrznym wzmacniaczem mocy. Jej schemat masz niedaleko - post #1461. Ten sam kabelek idzie do jednego z pinów gniazda COM (BAND/DATA) i równolegle do tego gniazda czinczowego, o którym piszesz. Jeżeli przekaźnik załączający wzmacniacz na nadawanie będzie miał jakiś duży apetyt na prąd to oczywiście dobrze będzie zasilać go przez dodatkowy mniejszy przekaźniczek lub tranzystor wspomagający. U mnie nie ma żadnych elementów pośredniczących przy współpracy Husarka DSP ze wzmacniaczem Husarek PA-200 - czyli do zadziałania przekaźników w moim wzmacniaczu w zupełności wystarcza przejście do masy kanału S-D jednego z Mosfetów wspomnianej płytki.
OK! Dziękuję, ale dobrze by było ustalić rozkład sygnałów na pinach złącza DB9 tak aby każdy HDSP mógł współpracować z PA200 złożonym przez innego kolegę.
Jak wrócę z pracy spróbuję odnaleźć swoje notatki i narysować jak to polutowałem u siebie w gniazdku DB9.
Przekierowanie