HomeMade

Pełna wersja: HUSAREK DSP
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
'SP7FI napisał(a):Dokładnie jest TAK jak napisałeś. Osobiście, śledzę wszystkie wpisy i każdą zamieszoną fotkę zapisuję na dysk, z podziałem na konkretne katalogi, przetwornica, adapter, moduł radiowy, itd. Powstała w ten sposób już całkiem spora i pomocna dokumentacja, która ułatwia budowę Husarka. Zasada jest taka: schemat, pliki LAY, fotki PCB, fotki gotowego pcb, inne fotki udostępniane na forum. Takie pliki rozsyłam do kolegów, którzy nie korzystają z forum, ale są zainteresowani budową w przyszłości. Jedna fotka umieszczona na forum, zastępuję potok słów.
Proszę innych Kolegów o zamieszczanie zdjęć w czasie budowy poszczególnych modułów.

Witaj SP7FI.Cieszy mnie,że zdjęcia są pomocne.To potwierdza,że potrzeba wiedzy jest ogromna i nie zmieni tego nawet wpływanie na zawartość forum.Tylko koleżeńska atmosfera,merytoryczna dyskusja,odpowiedzi bez drwin z mniej doświadczonych oraz umieszczanie dodatkowych plików daje pełny sukces konstrukcyjny i dydatkyczny.Oto fragment tekstu,który pasuje do tematu Husarek DSP w 100%.Polecam przeczytać też całość IGHM.

Samodzielne poznanie i zrozumienie wielu zagadnień technicznych jest dość trudne i czasochłonne. Często podczas dyskusji i wymiany poglądów z bardziej doświadczonymi Kolegami dowiadujemy się więcej, niż po przeczytaniu wielu publikacji.
Celem grupy jest połączenie wiedzy, umiejętności, zdolności, doświadczenia oraz możliwości technicznych wielu Kolegów i dzielenie się tą wiedzą z innymi.

Idea Grupy HomeMade

Zamieszczam kolejne zdjęcie.Tym razem druga strona płytki VFO z DWRADIO.Na pcb brak opisu elementów.Nie znalazłem Gif na forum.Jest jedynie lay ale nie do końca zgodny ze schematem VFO.
Trochę czasu zajęło mi dojście o co chodzi ale chyba jest sukces.
Zamiar projektanta płytki był dobry.Szkoda,że nie umieścił plików opisowych.Pcb została zrobiona uniwersalnie pod dwa typy SI570.Można użyć SI570LVDS jak i CMOS.Przy ostatnim trzeba użyć inaczej wykonanego transformatora oraz przylutować o kilka elementów więcej.O tym było już gdzieś na forum.
Zdjęcie dotyczy SI570LVDS.

[attachment=12408]

Nie wiem czy dobrze zrobiłem umieszczając dodatkowe 1nF przy SI570?Zastanawia mnie czy rezystory 9k1 od GND do SDA i SCL należy jakoś dobierać.Na schemacie 9k1,na pliku lay z postu #9 są 4k7.
Próbowałem szukać innych VFO z SI570 i te co znalazłem miały 10k przy SDA,SCL.
Pytanie do doświadczonych kolegów.Co powoduje dla pracy urządzenia zmiana oporności tych rezystorów?Czy ich wartość jest krytyczna?
Pozdrawiam aktualnych i przyszłych budowniczych Husarka DSP.
(04-03-2017 14:40)SPO3O2OL napisał(a): [ -> ]...Zastanawia mnie czy rezystory 9k1 od GND do SDA i SCL należy jakoś dobierać...

Widzisz Wojtku, na schemacie oraz zdjęciu które zamieściłeś z SI570 te rezystory podciągają linie SDA oraz SCL do VCC wychodzącego ze stabilizatora LM1117, a nie do GND - jak z wielką pewnością siebie podałeś.

Czytanie schematów to podstawa.......

Specyfikacja szyny I2C jest dostępna w sieci. Tylko troszkę chęci do poszukiwania informacji potrzeba. I gwarantuję Ci, że tak zdobyta wiedza zostanie na długo w pamięci....

Proponuję również zaglądnąć do PDF-a układu LM1117. Z kart tego dokumentu dowiesz się w jakich obudowach ten układ występuje oraz jakie jest rozłożenie sygnałów na nóżkach poszczególnych obudów....

Ale nie będę taki i podpowiem, że linie SDA oraz SCL są implementowane w układach jako otwarty kolektor / otwarty dren. Ot taka specyfika tego peryferium....
SQ8MVY napisał(a):Widzisz Wojtku, na schemacie oraz zdjęciu które zamieściłeś z SI570 te rezystory podciągają linie SDA oraz SCL do VCC wychodzącego ze stabilizatora LM1117, a nie do GND - jak z wielką pewnością siebie podałeś.

Czytanie schematów to podstawa.......

Specyfikacja szyny I2C jest dostępna w sieci. Tylko troszkę chęci do poszukiwania informacji potrzeba. I gwarantuję Ci, że tak zdobyta wiedza zostanie na długo w pamięci....

Proponuję również zaglądnąć do PDF-a układu LM1117. Z kart tego dokumentu dowiesz się w jakich obudowach ten układ występuje oraz jakie jest rozłożenie sygnałów na nóżkach poszczególnych obudów....

Ale nie będę taki i podpowiem, że linie SDA oraz SCL są implementowane w układach jako otwarty kolektor / otwarty dren. Ot taka specyfika tego peryferium....

Przepraszam za oczywistą pomyłkę kolego Pawle.To zwykłe niedopatrzenie w tekście.Wpisałem GND zamiast VCC,konkretnie 3V3.
Jednak byłeś szybki i od razu dałeś odpowiedź.Bravo.Więc nie edytuję i zostawiam jak było.Będzie,że pomyliłem się przy czytaniu schematu.Co do chęci polecam mój post wyżej i pierwsze zdanie na niebiesko.
Jednak ja pytałem o coś innego.Czy te rezystory są krytyczne?

Co do LM1117 zajrzałem i odpisuję ponownie po edycji.
SOT,TO263,TO220,TO252 Żródło LM1117
Na pcb jest chyba SOT,ale może konkretniej.Jeśli widzisz błąd na zdjęciu to
wskaż proszę.Poprawię.Nie widzę problemu.
Witaj,

Wojtku, zwróciłem jedynie uwagę, że na schemacie oraz na fotce rezystory są podpięte do VCC wychodzącego z LM-a, a nie jak napisałeś, do GND.

Co do rezystorów podciągających i ich wartości na magistrali I2C: Rozdział 7 zaczynający się na stronie 55.

Masz już wszystko podane na tacy. Wystarczy poskładać w całość....
Wojtech

"Jednak ja pytałem o coś innego.Czy te rezystory są krytyczne?"
Generalnie
Nie są.
To są tylko rezystory "pullup'
(04-03-2017 15:39)SQ8MVY napisał(a): [ -> ]Witaj,

Wojtku, zwróciłem jedynie uwagę, że na schemacie oraz na fotce rezystory są podpięte do VCC wychodzącego z LM-a, a nie jak napisałeś, do GND.

Co do rezystorów podciągających i ich wartości na magistrali I2C: Rozdział 7 zaczynający się na stronie 55.

Masz już wszystko podane na tacy. Wystarczy poskładać w całość....

Dziękuję za zwrócenie uwagi.Przyznałem się i wyjaśniłem błąd.Zdarza się czasem popełniać większe gafy Smile
Myślałem,że mam błąd na zdjęciu z SI570.Szukałem w dokumentacji LM1117 i zdjęciu ale nic nie znalazłem.
Za link dziękuję i obiecuję przeczytać w wolnej chwili.To też rodzaj pomocy dla słabszych wiedzowo kolegów,choć zabierze dużo więcej czasu niż bezpośrednia odpowiedź i nie gwarantuje zrozumienia.Tu nie chodzi o podanie na tacy.Tu chodzi o to co było napisane na niebiesko.Pamiętaj,że jest wielu Kolegów co składają w całość a mniej tych co wiedzą jak to funkcjonuje a chcieliby się też dowiedzieć.
Tym ostatnim,do których też ja się zaliczam wiedza z publikacji,książek nie zawsze jest prosto przyswajalna.Czasem coś czytam a i tak nie mogę zrozumieć co autor miał na myśli.Pewnie pomyślisz teraz: to twój problem chłopie.
Masz prawo tak mysleć,choć idea HM jest inna.
Pawle,dziękuję serdecznie za odpowiedź.Pozdrawiam

Do SP5DPD.
Wynika,że nie ma kompletnego znaczenia to czy rezystory od SDA,SCL do 3V3
będą: 4k7,5k6,6k8,8k2,9k1,10k.
To dobra wiadomość.Po co marnować pieniądze na kolejne przesyłki z rezystorem 9k1,którego normalnie nie ma w zestawach oporników oferowanych w handlu jak możemy wstawić np. 2 sztuki 8k2 które już może mamy.I tak jest mnóstwo przesyłek aby zbudować Husarka DSP.Serdecznie dziękuję za konkretny i pomocny wpis na forum.Pozdrawiam.
Z powodu przejściowego braku przetwornic MeanWell SC05 (mam tylko jedną) kupiłem parę DELTA DH06S 1205. Cena dobra bo poniżej 25 zł. Co koledzy o niej sądzą?
73, Mietek
[attachment=12409]
Wojtech

Tak możesz wstawić 8k2
A dlaczego ?
Niestety trzeba przestudiować
http://www.nxp.com/documents/user_manual/UM10204.pdf
Tam są tabelki i wzory które wszystko dokładnie wyjaśniają
Witam Jak wielu kolegów buduję Husarka-Dsp i za 3-4 dni już by działal, lecz mam problem z przetwornicą SCW05A-05.
W TME aktualnie ich nie mają - będą w czerwcu bo płyną już statkiem dookoła świata.
Pod adresem: https://world.taobao.com/search/search.h...R854-PR895
ustaliłem, że kosztuje ona 62.00 yuany *0,55 = 34.10 zł. Nie mam jednak pojęcia jak dalej sprawę załatwić, jak to długo potrwa itd. Może ktoś z kolegów ma wiedzę i ochotę zorganizować zakupienie tych przertwornic niezbędnych do Husarka-Dsp jak i EU1KY.
Chcę w tym miejscu serdecznie podziękować Januszowi SP5BMP oraz Panu Tomkowi - twórcom Trx-a HUSAREK-DSP za udaną, wspaniałą konstrukcję na miarę czasu.
Nie chcę wracać do przeszłości ale dziwi mnie a raczej bulwersuje, że niektórzy wypowiadający się w temacie nie potrafią docenić ile czasu konstruktorzy poświęcili w związku z projektem, kosztem wypoczynku czy innych przyjemności. Koledze JANUSZOWI SP5BMP i kol.Tomkowi oraz Mackowi SP5CGI wyrażam wielkie uznanie za wspaniałą robotę i nie jest tylko mój punkt widzenia co wynika bezdyskusyjnie z wielu dotychczasowych wypowiedzi kolegów krótkofalowców SP i innych krajów.
Powodzenia w dalszym doskonaleniu projektu.
Pozdrawiam serdecznie Andrzej SP3GTG
ps. widzę, że podany adres nie wpisał się w całości lecz zainteresowanym prześlę go e-mailem.
Chciałem zapytać , czy to jest to o co chodzi w husarku DSP ?
STMICROELECTRONICS STM32F746G-DISCO Płytka rozwojowa, STM32F746NG Cortex-M7 Discovery, LCD-TFT 4.3" Cap Touch, mbed, ST-LINK/V2-1
Przekierowanie