Też zastanawiałem się jak nawinąć to trafko.Opis Mirka bardzo mi pomógł.Jedynie rysunek wprowadził trochę w zakłopotanie.Musiałem porównywać tekst z rysunkiem kilka razy ale jest sukces.Dziękuję Mirku.
Jeśli strzałki miały oznaczać kierunek nawijania to dla lepszego zobrazowania tekstu warto może rysunek minimalnie zmienić.Dodatkowo ze względu na powtarzające się w różnych miejscach cyfry można poszczególne przewody nawojowe zaznaczyć kolorem i dodatkowo zwoje oznaczyć zw czyli 1zw-6,5zw-3,5zw.Przepraszam,że zwracam na to uwagę ale rysunki i opisy nawijania transformatorów są bardzo ważne aby uniknąć pomyłek przy ich wykonywaniu.
Mirku,zobacz proszę o co mi chodziło i czy nie popełniłem błędu.Oczywicie Twój rysunek z moimi drobnymi dodatkami mogę usunąć.
Rysunek usunięty.
Te strzałki to kierunek przepływu umownego prądu.
Tak sobie założyłem do narysowania prostego rysunku na szybko. Na przykład prąd wpływa do końcówki z kropeczką i dalej sobie płynie przez uzwojenie i wypływa tam gdzie nie ma kropeczki. Można sobie wybrać odwrotny kierunek ale wtedy trzeba go konsekwentnie odwrócić we wszystkich uzwojeniach.
Strzałek nie kojarzyłem z kierunkiem nawijania bo zaczynając od odczepu, nawijanie wykonywałem w przeciwnych kierunkach. Sposób położenia uzwojenia 1-2 jest konsekwencją poprzedniego kroku i rysunku ścieżek na PCB.
W tej konwencji strzałki na poprawionym rysunku pokazywały by wypływający prąd z obu końcówek (3) i (6), co jest niemożliwe patrząc na schemat wzmacniacza.
Kolory pomagają odróżnić uzwojenia więc można usunąć te oznaczenia 1, 3,5 i 6,5 lub zastąpić je 1zw, 3,5zw 6,5zw. Będzie bardziej czytelnie.
Pozdrawiam wszystkich,
Mirek
Myślałem,że strzałki obrazują kierunek nawinięcia uzwojeń potwierdzający opis nawinięcia w poście: #370 ale jeśli przedstawiają kierunek przepływu prądu I w poszczególnych uzwojeniach to zmienia całkowicie sytuację.Rysunek z moimi zmianami usuwam aby nie wprowadzał innych w błąd.Dziękuję Mirku za wyjaśnienia.
Witam serdecznie wszystkich budowniczych Husarka DSP, a przede wszystkim jego konstruktorów: Janusza i Tomka oraz wszystkich, którzy przyczynili się do rozwoju tej konstrukcji. Jest to bardzo ciekawa konstrukcja, oparta o bardzo nowoczesne rozwiązania i z pewnością znajdzie wielu chętnych do jej odwzorowania. Jestem bardzo początkującym fanem home made, do tej pory zbudowałem tylko jeden trx - Kacper 2 i to z wielką pomocą Wojtka SN5SW. Teraz chciałbym pójść krok dalej i podjąłem się budowy Husarka DSP. W ostatnim czasie pojawiły się fabryczne płytki do Husarka DSP od Przemka SP9KN oraz na portalu aukcyjnym od DW_RADIO. Z pewnością przyczyni się to rozpowszechnienia konstrukcji. Jako początkujący mam wielką prośbę do bardziej doświadczonych Kolegów o zamieszczanie opisów i zdjęć/rysunków trudniejszych elementów, jak choćby transformatorów, których nawinięcie może sprawiać kłopoty. Bardzo pomocny będzie na pewno opis Mirka, zamieszczony wyżej. Podobne problemy mogą być z trafami np. na płytce konwertera 12V/5V, na płytce VFO, drugim trafo na płytce radiowej. Bardzo pomocne będą też zdjęcia montażu na płytkach od Przemka i na płytkach z DW_RADIO. Przy tej ilości elementów, zwłaszcza na płytce radiowej bardzo łatwo o pomyłkę. Zdjęcia są też wielka pomocą jeśli chodzi o podpatrzenie rozwiązań "mechanicznych". Moje możliwości pomocy są bardzo skromne, ale ze swojej strony wrzucam zbiorczy spis rdzeni do nawijania indukcyjności, przekaźników i układów scalonych, może będzie dla kogoś pomocny przy robieniu zbiorczego zamówienia. Przy robieniu spisu korzystałem z materiałów zamieszczonych przez innych Kolegów w tym wątku, bardzo proszę o informacje o ewentualnych błędach.
Dzięki Mirek !
Opis i rysunek trafo rewelka. Wszystko jasne nawet dla takiego tłuka jak ja. Jeszcze raz dzięki.
Sory, że dopiero dzisiaj odpisuję ale miałem awarię rutera i całą niedzielę byłem bez internetu.
Darek
Poprawiłem rysunek TR1. Starego nie mogę już usunąć. Zamieszczam nowy.
Pozdrawiam Wszystkich,
Mirek
Dobrze Mirku,że stary rysunek został.Przynajmniej widać zmiany na nowym.
Zapewne wiele osób skorzysta.Dziękuję.
Kolega SP9TOB,którego witam na forum,w poście #374 poruszył ważną sprawę dotyczącą zdjęć,opisów,rysunków itp.na płytkach różnych autorów.W tej chwili jest trochę zamieszania gdyż rozprowadzane są wersje różnych płytek.Jest też doskonale opracowana dokumentacja SP7ROH z jedynym znanym mi spisem elementów jaki znalazłem na forum.W/g tego spisu zakupiłem elementy.Czy dobrze zrobiłem to dowiemy się za jakiś czas.
Janusz SP5BMP w ogłoszeniach na forum proponuje zakup płytek z DWRADIO i widać,że wiele osób nabyło takie pcb.Nie dziwi mnie to absolutnie.
Jednak płytki z DWRADIO nie zgadzają się z dokumentacją forum czyli umieszczonymi plikami lay,które są na pierwszej stronie tematu Husarka DSP.
Płytka adaptera jest zupełnie inna wizualnie jak w dokumentacji lay.W/g mnie ta jednostronna z pliku: Płytka adaptera_V5.lay6 jest dużo łatwiejsza do montażu i szkoda,że takiej nie wykonano.Większe odległośći między elementami dają wygodę w amatorskiej dłubaninie.W każdym razie plik lay zupełnie inny jak pcb oferowane na aukcji przez DWRADIO.
Pcb radiowa to już totalne poplątanie z pomieszaniem.Nie zgadza się nic wizualnie na pcb z DWRADIO z umieszczoną dokumentacją lay w pliku na forum :
moduł radiowy 12,7-6,141PM.lay6.
Mając na celu dobro projektu Husarek DSP,jego popularyzację,ułatwienie montażu oraz zminimalizowanie wszelkich kosztownych pomyłek przy budowie tej interesującej konstrukcji proszę Autorów o odpowiedź na kilka pytań :
1.Czy płytki oferowane przez DWRADIO i polecane przez kolegę SP5BMP w ogłoszeniach na forum są wykonane całkowicie poprawnie?Płytki te nie zawierają już nadruku SP5CGI-SP5BMP jak prototypy a za to widnieje na nich napis DW-ELECTRONICS.Podobno płytki mają poprawione błędy poprzedniej wersji prototypowej.Jeśli tak to bardzo dobrze,ale czy przy tym poprawianiu nie powstały przypadkiem jakieś inne błędy gdyż wizualnie szczególnie w pcb radiowej są różnice między prototypem a pcb z DWRADIO i nie dotyczą brakujących ścieżek na złączu? Kto dokonywał poprawek płytek? Czy byli to Autorzy projektu poprzedniej pcb Husarka DSP czy ktoś z DWRADIO,a może to połączone siły?Dlaczego płytki oferowane na aukcji przez DWRADIO nie są zgodne z dokumentacją umieszczoną na pierwszej stronie tematu Husarek DSP?
DWRADIO w opisie aukcji twierdzi:
UWAGA: Wszystkie dane techniczne, parametry, dokumentacja wykonawcza itp. dostępne są na stronie HMSP w poście Husarek DSP.
2.Bardzo ważna sprawa to lista elementów z prawidłowym typem obudów.O ile układy scalone nie powinny sprawiać problemu przy zakupie to już rezystory czy kondensatory 1206 raczej nie mogą być wlutowane w miejsce przeznaczone dla elementów 0805.To nie to samo jak w przypadku rezystora 0,25W zamiast 0,125W przy elementach przewlekanych.Tam da radę to wykonać ale przy smd już nie bardzo.Czy dokumentacja SP7ROH jest zgodna w listingu elementów z elementami umieszczanymi na płytkach DWRADIO?
Płytki DWRADIO mają bardzo skromny opis elementów na poszczególnych warstwach i bez dobrej dokumentacji w pełni zgodnej z tymi płytkami nie wiadomo jak to składać.Porównywałem płytę radiową z dobrymi zdjęciami z forum na których widać wiele szczegułów w elementach i ścieżkach ale jednak są widoczne różnice między zdjęciami pokazującymi top i bottom modułu radiowego a płytkami z DWRADIO.Wspomniany wyżej plik lay dokumentacji płyty radiowej jest w tym przypadku zupełnie z innej bajki.
Proszę Janusza SP5BMP o umieszczenie dokumentacji lay zgodnej z płytkami rozprowadzanymi przez polecaną w ogłoszeniach na forum firmę DWRADIO oraz wykonanie zdjęć płytek top i bottom po dokonaniu montażu.
Kolego Wojtech. Za dużo pytań i oczekiwań. Zamieściłem w poście #9 pełną dokumentację i wsad do procesora, według której wykonałem Husarka DSP.
Pliki LAY były zaprojektowane dla wykonania w warunkach amatorskich i nie jest to dokumentacja produkcyjna. Mój Husarek tak wykonany doskonale do tej pory działa i robię na nim wiele QSO.
Wielu kolegów się do mnie zwracało aby pomóc w zdobyciu płytek wykonanych fabrycznie. Przy pomocy kolegów została wykonana dokumentacja, która spełnia wymogi produkcji fabrycznej płytek drukowanych i przekazana nieodpłatnie do firmy DW-Electronics z prośbą o wykonanie i dystrybucję.
Schemat ideowy jest zgodny od samego początku z bardzo niewielkimi zmianami.
Można według niego montować płytki wykonane samemu jak i fabryczne.
Rysunek montażowy 1 wersji płytki radiowej jest zamieszczony w poście #160 tu zamieszczam jego wersję 2 (obecną). Pozdrawiam budujących 73 Janusz.
Wojtku, odezwij się na PRIV, jeśli chcesz to wyślę Ci skany płytek które ja mam:
LPf, BPF i PA - projektu SP7ROH - jak dla mnei rewelacyjnie przygotowane.
Pozostałe z pierwszego postu na forum, Adapter, Si i Przetwornica zgodne z tym co na stronie, płytka radiowa w 99% też.
Wojtech. Widać że mocno zaangażowałeś się w budowę HUSARKA . Dobrze by było gdybyś pochwalił się swoimi osiągnięciami. Może kilka zdjęć zmontowanych płytek?