Rysio, widziałem, ale propozycja Andrzeja, choć chyba bardziej skomplikowana mechanicznie wydaje mi się lepsza (po zamknięciu pudełka, każdy moduł jest w swojej komorze) i raczej o nią mi chodzi.
Vy 73 Mariusz
Wczoraj w miarę pracowało pasmo 21 MHZ
Udało mi się wreszcie posłuchać Husarka w tym paśmie .
No pozostało jeszcze powciskać wszystko do obudowy.
Pewnie jesienią zakończę cały projekt
https://youtu.be/6P-vfX90h3U
(07-05-2017 22:22)SP2SGA napisał(a): [ -> ]Wczoraj w miarę pracowało pasmo 21 MHZ
Udało mi się wreszcie posłuchać Husarka w tym paśmie .
Mam pytanie?
Czy stroiłeś swoje filtry BPF?
U mnie w minioną sobotę na antenie Lw 42m odbierałem stacje znacznie lepiej niż to słychać na Twoim filmiku. Na 21 MHz odbierałem CE2AWW na CW z raportem 599+20 dBm. Czynne było również pasmo 28MHz z licznymi stacjami z południa Europy, pracującymi w zawodach. Emisje CW i SSB.
Wczoraj natomiast miałem "frajdę Husarkową" w paśmie 80m. Przepiękne sygnały stacji SP3SKN i SP5BMP. Janusza słyszałem po raz pierwszy w eterze. Cudo sygnał 200W.
Rysio!
Zazdroszczę wam Mój Husarek jeszcze bez obwodów , ale coś tam brzęczy.
[/quote]
Mam pytanie?
Czy stroiłeś swoje filtry BPF?
Rysio!
[/quote]
Stroiłem i to dość dokładnie.
To nagranie jest zupełnie przypadkowe a nie jakieś selekcjonowane.
Zauważyłem na mapie QRZCQ ruch w tym paśmie i podłączyłem
Husarka który odpoczywał w szufladzie
Stacja która jest nagrana wychodzi pow S9 na załączonym 1 wzmacniaczu.
Ogólnie było słychać cały świat. Jak wspomniałem antena tylko dipol z
pasma 40M. Na 10M nie słuchałem, ale jak coś uda mi się nagrać
to postaram się to opublikować.
Cześć,
pewnie przy jakichś kolejnych zawodach, wtedy na pewno bedzie lepsza propagacja...
Powodzenia, a ja trzymam kciuki za wasze postępy.
Pytanie!...... a może nawet i PROŚBA do Pana Tomasza K.
Czy w związku z przyznaniem polskim krótkofalowcom możliwości pracy w paśmie 5 MHz (zakres 5.351,5 - 5.366,5 MHz) byłaby możliwość drobnej zmiany w oprogramowaniu wersji podstawowej HUSARKA DSP tak, aby można było uruchomić tą częstotliwość do pracy, zamiast pasma 50 MHz. Zmiana dotyczy tylko wyświetlania częstotliwości pracy i częstotliwości startu VFO na żądany zakres pracy. Adresy sterujące PCF8574 pozostają bez zmiany. My natomiast zamiennie montujemy odpowiednio BPF i LPF na nowe pasmo 5 MHz, zamiast 50MHz. Wersja tego oprogramowania byłaby do wyboru z wersją aktualnego oprogramowania. Nowe, przyznane nam pasmo wydaje się być bardzo atrakcyjne z uwagi na obecny "dołek" propagacyjny, natomiast pasmo 50 MHz jest trudniejsze technicznie do zrealizowania, również słabo aktywne propagacyjne. Większe będzie zadowolenie z pracy na nowo nam przyznanym zakresie częstotliwości, a o wyborze wersji do użytkowania zadecydują sami konstruktorzy swoich HUSARKÓW. Przekonany jestem też o poparciu mojej prośby przez wielu innych Kolegów konstruktorów. Jest to oczywiście PROŚBA do Pana Tomasza K. o danie NAM możliwości wyboru jednej z dwóch, podstawowych wersji oprogramowania w budowanych HUSARKACH.
Z szacunkiem do obecnie ogromu włożonej pracy,
Rysio!
sp6ifn
Osobiście nie rezygnowałbym z pasma 50MHz tylko poszerzył pasmo filtru 7MHz, tak aby pracował od 5,5MHz do 7,2MHz i odpowiednio zaprogramował syntezę.
(13-05-2017 8:09)SP2JQR napisał(a): [ -> ]Osobiście nie rezygnowałbym z pasma 50MHz tylko poszerzył pasmo filtru 7MHz, tak aby pracował od 5,5MHz do 7,2MHz i odpowiednio zaprogramował syntezę.
Słuszna uwaga. Przeanalizowałem jeszcze raz temat i wychodzi na to że nie trzeba nic zmieniać w oprogramowaniu. Co prawda nie filtry z pasma 7 MHz, bo tu LPF pokrywa już 7 i 10 MHz, ale filtry z pasma 3,5 MHz można nieco przestroić do góry, tak by pokryły również nowe pasmo 5 MHz. Strojąc swoje filtry wykonywałem fotki, teraz widać że będzie to łatwa i bezbolesna operacja. A chcąc pracować w nowym paśmie wystarczy jedynie się tam przestroić będąc na wybranym paśmie 3,5 MHz. Sprawa jest więc już rozwiązana, choć nie będzie przycisku BAND 5 MHz. Aktualnie słucham stacji na 60m CW i SSB na Husarku, a jest godz.0915 UTC. Pasmo więc żyje.
Rysio!