(18-12-2022 20:48)SP4XYI napisał(a): [ -> ]Dziękuję, ma ktoś może dobry artykuł pisany w prostym języku o modulacji i demodulacji za pomocą sygnału I Q - szczególnie przy użyciu kluczy? Wiem że chodzi o przesunięcia fazowe, ale taka prosta analiza na podstawie tego radia była by fajnym dodatkiem. Przyznaję się bez bicia jestem na etapie Cataliny i Sp5ww, a lubię dobrze rozumieć co robię
Husarek jest typową homodyną z czterofazowym przesuwnikiem fazy, która na końcu przed wejściem na moduł cyfrowy przy pomocy zwykłego odwracania fazy we wzmacniaczach operacyjnych przywraca sygnał do postaci bardzo klasycznej opartej na dwóch sygnałach z przesunięciem 90 stopni między sobą.
Działanie modułu cyfrowego jeśli pominąć to co ma w środku niczym się nie różni od układu klasycznej homodyny. Sygnały są w środku przesuwane w fazie o 90 stopni tak jak w klasycznej homodynie, sumowane również jak w klasycznej homodynie. Filtr analogowy został zastąpiony cyfrowym, ale nadal pełni tą samą funkcję. Dodano dodatkowe funkcje, któych w klasycznych homodynach raczej się nie spotykało, np. regulację szerokości filtru, ARW.
Jeśli przypomnisz sobie jak działa klasyczna homodyna, która jest opisana od strony teoretycznej w wielu książkach i w necie to już będziesz miał połowę wiedzy.
Od strony wejścia wykorzystuje się obecnie mieszacze na bramkach analogowych z podaniem sygnału cyfrowego VFO przesuniętego kilka razy co 90 stopni. Podanie czterech sygnałów w.cz. przesuniętych w fazie co 90 stopni powoduje, że na wyjściu dostajemy po takim układzie 4 sygnały m.cz. też przesunięte w fazie co 90 stopni.
Układ mieszacza cyfrowego opartego na kluczach analogowych należy traktować jak zespół czterech osobnych mieszaczy pracujących na sygnałach przesuniętych w fazie co 90 stopni.
I... ...tu kończy się trywialne podejście do tematu, bo: na mieszacze kluczowane można przecież podawać sygnały o różnym wypełnieniu nie koniecznie 50%. W zależności od tego jakie będzie wypełnienie mieszacz będzie miał inne właściwości. Inną impedancję na wyjściu, inny skład harmonicznych, inne tłumienie. Układy sterujące kluczami mogą się więc różnić między sobą. nietypowe są też sposoby równoważenia takich mieszaczy.
Husarek w przeciągu swojego powstawania miał już kilka układów cyfrowych przesuwników fazy.
Problemy cyfrowych mieszaczy wykonanych na kluczach analogowych są bardzo szczegółowo omówione na rosyjskim forum CQ-ham łącznie z symulacjami i wykresami sterowania z różnym współczynnikiem wypełnienia i dla różnej bazy elementowej. Przeczytanie tych kilkuset, a może nawet kilku tysięcy stron w języku rosyjskim jest dość dużym wyzwaniem, ale możliwym do wykonania. Można też pomocniczo użyć wujka google.
Moduł cyfrowy też może wykorzystywać inne metody powstawania sygnału I, Q.
Np. informatycy polubili tzw. trzecią metodę wytwarzania sygnału SSB. Warto się z tą metodą zapoznać.
Ponieważ soft do Husarka jest ściśle tajny, wiedzę na temat zastosowanej metody posiada jedynie autor oprogramowania. Po zachowaniu się modułu sądzę że jest to metoda klasyczna.
Reasumując:
1. Przypomnij sobie jak działa klasyczna homodyna - schematy blokowe dostępne powszechnie
2. Zapoznaj się z działaniem mieszaczy kluczowanych - wiedza dostępna w języku rosyjskim na forum CQ-ham
3. Wiedza na temat tego co robi w środku moduł cyfrowy to osobny temat - na razie sobie odpuść, przyjmując z grubsza, że robi to samo co klasyczna homodyna z sygnałami I, Q.
Najnowsze TRXy cyfrowe nie mają już mieszaczy próbkujących tylko od razu na wejściu antenowym szybki przetwornik AC. To dalszy etap rozwoju TRXów...