HomeMade

Pełna wersja: HUSAREK DSP
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Edit: przewinąłem transformator, dokładnie tak jak w opisie w podręczniku, drut DNE 0,3, bifilarnie, końce uzwojeń jak na schemacie i nadal nic. Zrobiłem jednak jeszcze jeden eksperyment. Tak, jak pisałem wcześniej, tranzystor przy częstotliwości 21 MHz ma wzmocnienie ok. 1. Ustawiłem NWT tak, że na bazie tego tranzystora było ~120 mV, na kolektorze pojawił się taki sam prąd. Na odczepie transformatora wychodzącym na rezystor 39R i dalej na zasilanie było już tylko ok. 40 mV. Natomiast na środkowym odczepie, który wychodzi na kolejny stopień wzmacniacza - 0 mV. Zaczynam podejrzewać, że trafił mi się jakiś drewniany rdzeń. Co prawda taki sam rdzeń, z tego samego źródła siedzi w VFO i tam działa, ale fakt faktem, że początkowo miałem i tam problem z transformatorem. Wrzucam jeszcze zdjęcie okolic Q2, może ktoś coś zauważy, czego ja nie widzę.
[attachment=14715][attachment=14716][attachment=14717]
sprawdź jeszcze rezystory emiterowe, zmierz prąd płynący w obwodzie, wg napięcia które masz na emiterze powinno tam płynąć około 57mA prądu, zmierz spadek na rezystorze R11, powinno być około 2.2V. Sprawdź kondensator C13 czy nie jest pęknięty.
Rezystory emiterowe - jak na schemacie (zmierzyłem - R12 = 10,4, R13 = 33,6). Prąd kolektora 59,3 mA. Na R11 spadek wynosi 2,29 V. C13 wymieniłem na nowy. Nadal nic.
Sądząc ze zdjęcia, źle jest połączony transformator. Przy nawijaniu bifilarnym z jednej strony transformatora są początki uzwojeń(oznaczone kropką) a z drugiej strony końce. Uzwojenia powinny być połączone szeregowo- koniec jednego z początkiem drugiego i to jest odczep środkowy idący do następnego stopnia. Natomiast pozostałe końce do kolektora i rezystora 39 oHm. Dla ścisłości to masz 2x9 zwojów a nie 2x8. W toroidzie każde przejście przewodu przez środek rdzenia jest zwojem.
Grzesiu łączę się w bólu. To jakaś usterka z gatunku ,,niemożliwe, a jednak". Dojdziesz na spokojnie - tylko bez paniki. Coby tchnąć trochę optymizmu w nasze poczynania prezentuję projekt nowej podłogi Husarka ze stopkami z drukarki 3D. Identyczne będą w obudowie wzmacniacza. Tym sposobem Husarek i PA będą miały identyczne stopki, co jeszcze bardziej podkreśli charakter linii.
Ja bym zaczął od umycia tej płytki. Po każdym absolutnie lutowaniu przed podłączeniem napięcia trzeba płytkę umyć i wysuszyć, a potem jeszcze raz sprawdzić. Bezbłędnie zmontowany układ z wcześniej sprawdzonych elementów nie ma prawa nie działać. Może nie osiągać parametrów, ale musi działać. Rdzenie też trzeba sprawdzać - wystarczy nawinąć 10 zwojów dowolnego drutu i zmierzyć indukcyjność. Podać najmniejsze z możliwych napięcie zasilające, ustawić na zasilaczu ograniczenie prądowe, najpierw jako źródło prądowe, a potem po starcie przełączyć na szybkie wyłączenie - wcześniej odpiąć wszelkie kondensatory pomiędzy zasilaczem, a tranzystorami końcowymi. Zawarta w nich energia też potrafi upalać końcówki. I teraz dopiero powoli ustawiać minimalne prądy spoczynkowe, a potem powolutku podnosić wysterowanie i mierzyć co się dzieje. Najmniejsze odchylenie od normy to znak błędu w montażu, lub zły element i nie ma sensu czynność: podnosimy dalej ... zobaczy co będzie. Teoretyzuje :-) tak :-) ale już mi się kondensatory w PA paliły żywym ogniem jak zapałki - z powodu durnego błędu. W uruchamianiu jest największa przyjemność :-)
Dziękuję Koledzy za pomoc. Pierwszy stopień ruszył. Pomogło umycie płytki Wink A tak poważnie, okazało się, że uszkodzony był tranzystor. Musiałem taki kupić. Dziwne, bo multimer pokazywał, że ma wzmocnienie. Może działał, tylko że nie na w.cz. Uruchamianie to największa frajda, zwłaszcza jak coś wychodzi. Jeszcze raz dziękuję za pomoc, bardzo dużo się nauczyłem.
PS. przepraszam za zdjęcia nieumytych płytek. Obiecuję, że więcej się to nie powtórzy.
Przedstawiam układ regulacji mocy do Husarka DSP wykonany wspólnie z Maćkiem sp5cgi. Można ustawić i zapamiętać oddzielnie moc dla każdego z pasm HF. W ten sposób można korygować wzmocnienie stopnia PA . Istniej również możliwość zmniejszenia mocy do ustawionej wartości przy strojeniu jak i ręcznej regulacji mocy w innych zastosowaniach. Pomysłodawcą aby wykorzystać układ AD603 jest Michał sp5bef. Zwracam uwagę na zastosowane źródła odniesienia LM385-2,5. Można zastosować te, lub inne o zbliżonych parametrach. Uprzedzam że, dioda zenera w tym układzie nie będzie spełniała oczekiwanych założeń. Życzę powodzenia w budowie. Janusz.
----------------------------------------------------------------------------------------------
Edit. Poprawiony błąd na LAY.
(26-02-2019 20:39)SP5BMP napisał(a): [ -> ]Przedstawiam układ regulacji mocy do Husarka DSP wykonany wspólnie z Maćkiem sp5cgi. Można ustawić i zapamiętać oddzielnie moc dla każdego z pasm HF.

dziękuję Janusz
pytanie, gdzie stroj dołącza do całego rysunku?
Witam.
Błąd na płytce:
Zacisk STROJENIE jest na GND, a GND wisi w powietrzu.
Przekierowanie