Nie ukrywam, że jestem całkowitym nowicjuszem w technice radiowej i samodzielnie tego nie zaprojektuję, ale jeżeli otrzymam szkic co, gdzie i jak w schematach, które Janusz opracował, należy zmienić, to przeniosę to na dokumentację i na projekty płytek.
Przedstawiam mojego HUSARKA DSP
Radio jest jeszcze bez obudowy , lecz to nie przeszkodziło mi w zrobieniu na nim kilkudziesięciu łączności. Radio bardzo proste w obsłudze - "pstryczek" włącz/wyłącz, jeden enkoder - ustawianie parametrów w setup-ie oraz obsługa podstawowych parametrów podczas łączności i ekran dotykowy, obraz prosty , czytelny i co ważne - bez zaśmiecających go bajerów.
Jak widać na zdjęciu radio zostało zrobione na płytkach prasowanych. Co ważne , blok radiowy wystartował po zmontowaniu, trzeba tylko wytłumić nośną (2 PR-ki) i ustawić wzmocnienie mikrofonu 1 PR-ek. Filtry BPF i LPF dobrze byłoby sprawdzić na NWT, w ostateczności można z tego zrezygnować bo pracują dość szeroko.
W stopniu końcowym zastosowałem wzmacniacz o
mocy 100W ( post 225,226) , przedstawiony w Burzeninie w 2015r. na konkursie PUK. Konstruktorem jest Józef SP9HVW, członek Grupy HUSAR. Wzmacniacze 10W czy 100W są zamienne, poziom wysterowania jest dopasowany do obydwu urządzeń (potrzebny tylko mocniejszy zasilacz ).
Po włączeniu radia od razu zwraca uwagę niski poziom szumów (mimo że to homodyna). Na uwagę zasługuje "zestaw" filtrów od 100Hz do 2500Hz , charakterystyka ich jest tak dopasowana ,że nie słychać żadnego podzwaniania ani też zniekształcania sygnału.Czułość HUSARKA jest porównywalna z urządzeniami fabrycznymi ( Icom 7400) , natomiast ma większą odporność na modulację skrośną - wyraźnie się to odczuwa podczas zawodów.
Sygnał na SSB korespondenci określali jako bardzo dobry, do CW też nikt nie miał żadnych uwag.
To tyle na dzisiaj. Następny etap to obudowa i ewent. cat (chyba że jeszcze coś).
Pěknou neděli přeji, nejsou někde nahrávky (třeba na youtube) provozu nebo jenom přijímaného signálu Husarka DSP?
73! Franta OK2VFS
Witam - czy Kolega sp5bmp mógł by dorysować obwody dla pasma 10 m?
pozdrawiam Jacek.
Jacku, tak na szybko to można je zastosować z każdego innego projektu. Ważne aby było spore tłumienie dla 3 harmonicznej . Obecne obwody były sprawdzane i wykonywane pomiary a to trochę trwa. Pozdrawiam, Janusz.
Maciek, czyli rozumiem, że pierścionki LPF wyrabiają 100 W? Rozmiar T-50, czy większe?
Rozmiar T 50.
Jak budowałem wzmacniacz , wszystkie próby były robione na takich LPF.
Panowie jeszcze taka prośba do kolegów, którzy opracowują dokumentację i płytki pod fabrykę. Coby nasza nowa zabawka nie była ,,kulawa" dołóżcie w dokumentacji płytki BPF jeszcze jeden układ PCF 8574A i ścieżki dla filtrów na pozostałe pasma. Ilość zakresów na płytce LPF też można byłoby zwiększyć do 6.
(12-09-2016 9:58)SP5BMP napisał(a): [ -> ]W ustawieniach jest wybór 1 z 4 lub BCD. Ja wykonałem wersję 4 pasmową.
Wystarczy tam umieścić dekoder BCD i wszystkie pasma będą.
Dokładnie Henryku tak jest. Pozdrawiam, Janusz.