Můj Discovery a Husarek a na něm "My favorit band". Teď ještě hardware.
Franta OK2VFS
(25-09-2016 10:18)SP9FKP napisał(a): [ -> ]A ja chcę zaproponować nieco inne podejście dla modułu DISCO. Otóż, ze względu na dość wysoką cenę, proponuję zabudowę modułu do panelu, który dałby się wykorzystać do innych urządzeń (choćby analizatora EU1KY) na podobnej zasadzie jak wyjmowalny panel w odbiorniku samochodowym.
Takie prace są już w toku, jak się uda będzie to wydruk 3D, a panel będzie dopasowany pod disco i będzie miał cechy standalone jak i panelu wsuwanego w inna obudowę z dostępem do wszystkich złącz i rozszerzeń arduino.
Przepraszam autora tematu, bo obudowa do disco to trochę poboczny temat ale można ją będzie jako fragment husarka wykorzystać
- projekt gotowy jeszcze muszę to wszystko z kolegą posprawdzać
[
attachment=11555][
attachment=11556]
Doceniam inwencję i wykonanie ale gdzie jest pokrętło enkodera?
To jest tylko obudowa na moduł disco z możliwością dopięcia z zewnątrz dowolnego adaptera arduino i innych przyłaczy. Obudowe mozna wykorzystać jako gotowy panel a położenie enkodera jest niezależne.
OK, chyba źle określiłem cel. Twój projekt zakłada, że panel będzie wsuwany do większej obudowy na płytę czołową. Mnie raczej chodzi o pudełko stanowiące samo w sobie zasobnik na Disco, PowerBank i mające kryte złącze szpilkowe dwurzędowe na spodzie bo obawiam się, że wystające szpilki Arduino nie da się złożyć. Przy takim założeniu, interfejs załatwia separację modułu Disco od świata zewnętrznego, Innymi słowy ta obudowa stanowi już płytę czołową i wymusza rozmiar dokładanych do niej urządzeń. Dlatego to jedno pokrętło enkodera powinno być uwzględnione. Oczywiście, to tylko taka moja wizja.
W ciągu kilku godzin po powrocie z wakacji (tam okryłem ten wątek) kupiłem moduł DISCOVERY, uruchomiłem go i zainstalowałem oprogramowanie Husarek-DSP.
W oczekiwaniu na zorganizowanie grupy zainteresowanych fabrycznym zestawem PCB do projektu HUSAREK DSP (patrząc na moduł podstawowy uważam, że nazwa jest słuszna, znikają: polifazy, filtry m.cz zastosowane w HUSARKU i sterownik radia, wszystko zastąpione przez moduł STM i DSP na nim), tak na szybko, w celu przetestowania toru odbiorczego połączyłem moduł STM z wykonanym znacznie wcześniej, całkiem nieźle działającym kompletnym odbiornikiem HPSDR, z VFO Si570, normalnie używanym z EMU0202 + SDRConsole pod WinXP.
Odbiornik naprawdę działa. Efekt całkiem fajny. Takie połączenie umożliwia przetestowanie, tak na szybko, działającego DSP w warunkach rzeczywistych.
Opis konfiguracji na zdjęciu:
1. Antena - klon Diamond W735, nieco rozbudowany (tego nie widać poza kawałkiem kabla),
2. HPSDR, wyjście I/Q do gniazda minijack CN11 IN,
3. 5 filtrów pasmowych do HPSDR, moduł HPSDR i FILTRY są zaekranowane
4. VFO z SI570 - wyjęty procesor, podstawka DIL8 w roli wtyczki magistrali I2C. Układ ma temperaturę stabilizowaną termostatem.
5. Zasilacz sieciowy zewnętrzny, stabilizatory i filtry w obudowie odbiornika SDR.
6. Moduł STM z wgranym oprogramowaniem [husarekDSP_01092016.bin] zasilany z Powerbank-a przez CN13 (USB-FS), zwora na JP1 przestawiona w pozycję USB-FS.
7. COPAL RMS20 przymocowany do płytki stykowej.
8. słuchawki 16 ohm do JP3 przy złączu LAN, wprost do pinów wyjścia słuchawkowego z kodeka Audio. To wzmacniacz mostkowy, zatem żaden z pinów nie ma potencjału masy!
9. odbiornik SDR ma dodatkowy wzmacniacz +20dB na wejściu RF, ale nie nie musi być na stałe włączany, całkiem nieźle słychać i bez niego.
Uwaga na złącza Arduino na module STM, są słabo lutowane, przy niewielkim pochyleniu w trakcie składania odkleił się jeden pin masy! Było nieco szukania co się stało, uszkodzenie było ledwo widoczne.
W czasie testów odbiornika połączyć pin PTT (CN5 pin6 do masy np. CN6 pin6)
Niekoniecznie musi to być HPSDR, może być dowolny działający odbiornik SDR przewidziany do pracy z karta dźwiękową komputera i moduł Si570.
Ważne jest oddzielne zasilanie dla STM bo to fabryka zakłóceń. Te 2,5W zasilania częściowo idzie w ciepło a część w zakłócenia RFI.
To tylko test praktyczny głównie modułu STM i DSP na nim wykonanego i nie zamierzam rezygnować z dokończenia projektu HUSAREK DSP w konfiguracji zaproponowanej przez Janusza. Elementy mam już zamówione i częściowo zakupione.
Pozdrowienia dla wszystkich,
Mirek
[attachment=11560]
Witam!
Powoli ruszam z konstrukcją Husarka. Szkoda, że w Burzeninie dokładniej się nie przyjrzałem.
Pcb modułu radiowego już przygotowałem.
Czy układ, który posiadam będzie dobry?
Pozdrawiam Marek
[
attachment=11581][
attachment=11580][
attachment=11579] SI570
Bardzo starannie wykonana płytka. Ten generator jest w wersji CMOS. Proponuję zastosować układ jak poniżej. Pozdrawiam, Janusz.