(17-05-2020 22:46)SP1UJB napisał(a): [ -> ]......ciach!
Ps. ze swojej strony będę zgłębiać efekt zniekształceń, bo on jest zależny od szerokości filtra na cw (2,5 k nie zniekształca a np. 0,5 k wprowadza takie efekty i w drugiej kolejności od ustawień equalizera). Nie dam przy tym głowy czy dzieje się tak na wszystkich disco. Mam dwie szt. z Farnell i na tych dwóch szt. jest dokładnie to samo.
Ciekawe!
Nie mam zniekształceń sygnału CW w swoim Husarku, Nie ma tez ich mój Kolega SP6ATG, z którym razem budowaliśmy swoje radia. Mogę słuchać przy szerokości filtru 100Hz, bez zniekształceń. Wersja oprogramowania jeszcze "C", bo nie było okazji zmienić. Do tego mam wzmacniacz tranzystorowy m.cz opisany
tutaj. W Burzeninie w 2018r słuchali tego Koledzy, główny konstruktor, sq2rh,sp2jqr i nie pamiętam kto jeszcze był. Też byli zdziwieni. Swoje moduły kupowaliśmy w lokalnym sklepie swojego miasta, nie wiem z jakiego źródła pochodziły.
Może to ma znaczenie, nie wiem, gdy zmienię oprogramowanie na nowsze może się to zmienić.
………………
Rysio!
Jest kilku szczęściarzy, którzy nie mają tego problemu. U mnie natomiast, po podkręceniu equalizera - wysokie i średnie na max plus, zaczynają być słyszalne (prócz zniekształceń silnych sygnałów cw) nawet różne stuki (jakby lekkie trzaski - (z pasma ..... ?)), które milką po skręceniu ustawień equalizera. Jeśli jest różnica w naszych trx-ach, to na pewno wynika z rodzaju DISCO, bo wszystko inne podmieniałem. Efekt był widoczny również przy wczesnej wersji programu, darmowej, która jest na pierwszej stronie. Jeśli masz możliwość łatwej wymiany DISCO, to można by przetestować mój egzemplarz, który jest "wybitny" w tym aspekcie.
Na drugi dzień podkręciłem wysokie i średnie. Sam szum już powodował "chrobotanie". Zmiana ustawień (włączenie amp1), powodowało powstanie zniekształceń. Skręcenie ustawień equalizera eliminowało ten efekt. Tak jakby DISCO nie dawało sobie rady z silniejszym sygnałem.
Zniekształcenia pochodzą od działania systemu ARW i ustawień softwerowych poziomu obróbki sygnału - regulacje niedostępne dla użytkownika.
W ostatnim sofcie odbiornik dla SSB pracuje już bardzo czysto, do CW można jeszcze się przyczepić.
Myślę, że potrzebna jest nam cierpliwość i zachęcanie programisty do dalszych prac nad softem. To co już mam w tej chwili to nie ten sam Husarek co na początku. Cierpliwie poczekajmy na dalsze udoskonalenia
Pomęczyłem Disco - u mnie nie ma tych chrobotań. Może masz coś z zasilaniem. Albo przebija się jakaś Żółta ładowarka
Ja radiówkę i cyfrówkę zasilam z 2 całkiem oddzielnych zasilaczy. Warto - smetr przy zwartej antenie wychyla się na 0.1mm
To była wina wyłącznie softu. Problem został bardzo dokładnie zdiagnozowany, a oscylogramy wysłane do konstruktorów Husarka. Dzięki temu powstał nowy soft. Po wymianie softu na najnowszą wersję dla SSB odbiór jest już idealny. W nowym sofcie jest możliwość ręcznego ustawienia wszystkich parametrów pętli ARW oraz zapamiętania do 8 tych ustawień.
Soft jest obecnie testowany w celu wykrycia błędów i dalszego udoskonalenia.
Jednak dla tych co mają starszy soft też jest rada.
Należy w spk EQ wszystkie trzy częstotliwości korektora ustawić na minimum czyli na minus 12dB. Jest ciszej, ale lepiej. Nie usuwa to problemu, ale go nieco zmniejsza i łagodzi.
Wydaje mi się, że to zjawisko związane jest z ustawieniem wzmocnienia toru odbiorczego (oczywiście poza wzmocnieniem mcz na DISCO - przycisk Vol - i wzmacniaczu zewnętrznym mcz). Mogę zmniejszyć to zjawisko regulując również ustawienia ARW (np. schodząc z max G z 60 na 40, pozostałe parametry te same Attk 300, Decy 50, Ref 07, Trs 2, AvgN 1) . W dniu, w którym robiłem nagranie były dość spore szumy na 14 MHz i dlatego ten efekt wyszedł "zjawiskowo", poza tym daje się to czasami zauważyć w leciutkiej "chrypie" na sygnale telegraficznym.
Ps. efekty opisane wystąpiły przy nowym sofcie 25112019 E
W nowym sofcie przy odbiorze SSB nie mam już zniekształceń.Przy CW jeszcze są. Pozostała częśćm.cz. TRXa u kolegównie może być przesterowana. Trzeba dobrać poziomy i zniekształceń dla SSB nie będzie. U mnie szum jest czysty i klarowny, nie mam już z tym problemu.
Już za chwileczkę, już za momencik..... będzie na moim biurku prototyp zewnętrznego głośnika. Pliki są w 3D - także można pooglądać dokładnie. Głośnik z premedytacją jest osadzony poniżej środka wysokości obudowy, aby na górze (powyżej głośnika) było dostatecznie dużo miejsca na nasze grawerowane logo ,,husarkowe". Jako, że jest to prototyp czekam na wszelkie uwagi i sugestie. Jak zauważycie obudowa jest podzielona na 2 części. Pierwsza to komora akustyczna głośnika, potem przegroda i za nią druga przestrzeń, w której umieszczony jest zasilacz impulsowy do Husarka DSP. Ta część obudowy ma od dołu i z tyłu wykonane otwory do cyrkulacji powietrza. Zasilacz impulsowy jest bezwentylatorowy, aby była cisza przy odbiorze i te otwory są konieczne, żeby go nie ,,ugotować". Na przedniej płycie włącznik, dioda LED i gniazdo do słuchawek, a z tyłu gniazdo zasilania 230V AC z zespolonym bezpiecznikiem, gniazdo odejścia 13V DC do zasilania Husarka DSP i gniazdo jack 3,5 mm do podłączenia sygnału głośnikowego z Husarka DSP.
Do swojego Husarka robię wzmacniacz lampowy na ECL86. Wzmacniacz już chodzi. Docelowo będzie podwójne zasilanie: z 12V i z sieci 230V. Wypróbowałem już przerobioną przetwornicę 12/230V. Przy równo 12V daje 260V anodowego, dla 13,8 ponad 300V co się wydaje trochę za dużo i trzeba będzie jakoś to wystabilizować. Prąd pobierany przez przetwornicę wynosi od 0,95A do 1,2A - Tylko anoda, bez żarzenia. Obudowy jeszcze nie mam, ale dźwięk jest miodzio na samym głośniku... W tej samej obudowie umieszczę jeszcze różne dodatki do czyszczenia dźwięku jak odszumiacz DSP i analogowy.
Powiedzcie mi w jaki sposób i od kogo można pozyskać najnowszy soft do husarka?