Przełączenie filtrów z 3,5MHz na 7 MHz następuje powyżej 6 MHz. Według mnie oraz tak jak proponuje kol. Henryk należałoby ten próg przesunąć na 5 MHz. i wykorzystać zarówno BPF (po rozszerzeniu) jak i LPF z pasma 7 MHz. Proponuję tą kwestię przedyskutować na ŁÓŚiu z autorem oprogramowania Husarka.. Kolega Tomasz obiecał, że będzie na tym spotkaniu. Istniała będzie możliwość uaktualnienia oprogramowania.
(13-05-2017 20:38)SP3OSJ napisał(a): [ -> ]Nie wiem jak to napisać, by nie narazić się na krytykę czepiania się, nie buduje urządzenia, ale jestem użytkownikiem amatorskich pasm i chciałbym by były one wolne od konstrukcji które by te pasma zaśmiecały.
Jeżeli brana jest pod uwagę propozycja Henryka, a prawdą jest to co napisał Rysio! To nie powinniście robić 5MHz na bazie filtru zespolonego dla 7 i 10MHz. Dlatego że druga harmoniczna 5MHz wychodzi na 10MHz i LPF nie będzie drugiej harmonicznej tej częstotliwości usuwał. Może dojść do takiej sytuacji że będziecie pracować na 5MHz (CW) a stacje będą Wam odpowiadały na 10MHz.
Nie czepiasz się !!!
W pełni się z Tobą zgadzam, dlatego w pierwszej wersji zaproponowałem zamiennie pasmo 5 MHz zamiast 50 MHz. Nie będę dalej "bił piany" na forum. Będę na ŁOSIU, więc będzie okazja osobiście temat omówić z konstruktorami HUSARKA.
Może jeszcze inni Koledzy mają rzeczowe propozycje? Proszę przedstawić, będziemy je analizowali w rozmowach osobistych.
Rysio!
Witam Kolegów.Słucham od wczoraj stacji ssb.Na razie bez BPF i LPF ale nie przeszkadza to w nasłuchach.Silne sygnały odbierane są dość komfortowo.
Sygnały S5-S6 moje ucho jak na razie lepiej odbiera na odbiorniku z filtrem kwarcowym ale to może być kwestia wieloletniego przyzwaczajenia.
Próbowałem trzech różnych głośników.Wybrałem na razie małą kolumnę od przenośnego zestawu audio.
Stacji słyszanych poniżej S5 nie mam jak sprawdzić w mojej lokalizacji ze względu na tło pasma.Moje warunki antenowe kładą na łopatki każdą czułość bez względu
na to czy radio jest amatorskie czy fabryczne.Nie narzekam jednak zbytnio,bo tło S5 nie jeden z Kolegów chciałby mieć u siebie.
Najlepiej emisji SSB słucha się w/g mnie na filtrze 2.5kHz.Notch potrafi robić dobrą robotę.
Mam jednak wrażenie,że radio swoje ogromne zalety wykazuje w szczególności przy słuchaniu sygnałów CW.Myślę,że Krótkofalowcy pracujący w większości
telegrafią znajdą w Husarku DSP swojego przyjaciela na dobre i złe.
Zaletą będzie też wielkość wyświetlanych informacji na panelu dotykowym.Bardzo może się podobać to,że Smetr i częstotliwość odbioru widać całkiem dobrze nawet ze znacznej odległości.To zaleta jak wykonujemy inne czynności i jednocześnie słuchamy np. komunikatu PZK i łączności po komunikatowych.
Na 5MHz nie udało się jak na razie nic usłyszeć ale będę nasłuchiwał.Na 7MHz stacje chodziły wczoraj jak burza,dziś rano też słyszałem stacje polskie jak i kontestowe.20m też sprawdzone z pozytywnym skutkiem.Wyżej jak na razie nic nie odebrałem.
Gdyby pasmo 5MHz okazało się użyteczne dość często to byłaby fajna sprawa.Z tego co zaobserwowałem LW z 80m bez problemu daje radę na 80/60/40.
Zamiast 50MHz proponowałbym 5MHz podobnie jak kolega Rysio!
Z innych próśb,które przedstawiłbym koledze Tomasz K. to zmiana działania przycisku VOL.Dotyczy oprogramowania "A" z postu #9.
Kilka razy kręcąc gałką enkodera po załączeniu VOL myślałem,że obsługuję regulację mcz a okazywało się,że zmieniam częstotliwość nasłuchu.VOL wyłączył się już automatycznie.W/g mnie lepiej jak VOL byłby włączany i wyłączany przez użytkownika tak jak działa ATT czy AMP1,2.
Jeśli kolega Tomasz K. zgodziłby się na prośbę o zmianę kolorów na wyświetlaczu to moja propozycja dotycząca softu w wersji"A" jest następująca.
1.Smetr RX w odcinku niebieskiego zastąpić proponuję kolorem białym lub zielonym.
2.Proponuję dodać małe czerwone lub zielone znaki na wyświetlaczu sygnalizujące załączenie nadajnika.
3.Przydałaby się bardzo choćby jedna podręczna komórka pamięci,lepiej trzy.
Wolne miejsce na wyświetlaczu w lewym dolnym rogu na tego typu przycisk pasowałoby doskonale.Proszę o zastanowienie się nad tą funkcją.
To są tylko prośby do Autorów o ewentualnego przemyślenia dotyczące softu w wersji "A".Innych wersji oprogramowania nie miałem okazji testować więc nie mogę się wypowiadać jak działają.Nie znalazłem nigdzie oferty zakupu samego softu w wersji "C",był tylko kilka razy w komplecie z DISCO na aukcji.
Jeśli Autor oferuje taki soft w pliku do sprzedaży to proszę o informacje na PW.
Serdecznie dziękuję kolejny raz Kolegom Autorom za ogromny wkład pracy jaki włożyli w projekt Husarka DSP oraz za udostępnienie
schematów i oprogramowania w wersji "A" na forum w poście #9.Zachęcam innych amatorów radia do wykonania Husarka DSP.
Konstrukcja mimo pewnych trudności przy budowie jest możliwa do wykonania nawet przez mniej doświadczonych Kolegów.
Nie zrażajcie się postami,wiadomościami PW od "dobrych nauczycieli".Na forum są też Koledzy,którzy pomogą nawet bardzo początkującym dłubaczom radiowym.
Koledzy wiedzą,że dziś coraz mniej jest chętnych do budowy radio,większość woli kupić gotowce zza wielkiej wody jak siedzieć godzinami z lupą na czole i lutownicą w dłoni nie będąc pewnym wyniku swojej dłubaniny.
Nie bójcie się pisać o problemach napotkanych przy budowie Husarka DSP.Pytajcie,piszcie posty,zgłaszajcie uwagi i dążcie do tego
co by wykonać sobie a może i Koledze z klubu to bardzo fajne radio.
Tylko w ten sposób osiągniecie cel a Wasze płytki nie wylądują w szufladach.To da Wam radość,rozwój techniczny i bodziec do dalszego uprawiania tego wspaniałego,elitarnego hobby,którego dzisiejszy świat w większości nie rozumie.
Budujcie Husarka DSP bo to fajna przygoda,super doświadczenie i wielka frajda jak usłyszy się stacje na radio,które samemu się złożyło po włożeniu mnóstwa wysiłku.
Husarek DSP to nowoczesna krajowa konstrukcja z polskim softem.Warto wspierać polską myśl techniczną,warto wspierać i promować to co NASZE,POLSKIE.
Bardzo ciekawy interfejs bez dodatkowych przełączników mechanicznych.Wszystko załatwia dotykowy wyświetlacz i tylko jeden enkoder.Obsługa naprawdę "friendly".
Aby nie było tak słodko to trochę przeszkadzają stuki przy strojeniu VFO na krokach powyżej 100Hz.Da się z tym żyć,gdyż kroki >100Hz są wykorzystywane mniej intensywnie w normalnej pracy na radio.Być może to da się poprawić czego Wszystkim Husarkowcom DSP serdecznie życzę.
Proszę kolegę Rysio! o przypomnienie w/w propozycji do analizy w rozmowach osobistych na zjeździe ŁOŚ.
Pozdrawiam piszących i czytających Kolegów w temacie Husarek DSP.
Witam koledzy nadszedł czas abym i ja pochwalił się swoim Husarkiem
TRX przeszedł już test bojowy zrobiłem na nim już kilka fajnych łącznosci
a tak wygląda wewnątrz
(13-05-2017 20:38)SP3OSJ napisał(a): [ -> ]...
Jeżeli brana jest pod uwagę propozycja Henryka, a prawdą jest to co napisał Rysio! To nie powinniście robić 5MHz na bazie filtru zespolonego dla 7 i 10MHz. Dlatego że druga harmoniczna 5MHz wychodzi na 10MHz i LPF nie będzie drugiej harmonicznej tej częstotliwości usuwał. Może dojść do takiej sytuacji że będziecie pracować na 5MHz (CW) a stacje będą Wam odpowiadały na 10MHz.
Święta racja, tylko ja w swoich radiach pasmo 10MHz jak do tej pory łączyłem z pasmem 14MHz a 7MHz było osobno.
(14-05-2017 18:04)SP2JQR napisał(a): [ -> ] (13-05-2017 20:38)SP3OSJ napisał(a): [ -> ]...
Jeżeli brana jest pod uwagę propozycja Henryka, a prawdą jest to co napisał Rysio! To nie powinniście robić 5MHz na bazie filtru zespolonego dla 7 i 10MHz. Dlatego że druga harmoniczna 5MHz wychodzi na 10MHz i LPF nie będzie drugiej harmonicznej tej częstotliwości usuwał. Może dojść do takiej sytuacji że będziecie pracować na 5MHz (CW) a stacje będą Wam odpowiadały na 10MHz.
Święta racja, tylko ja w swoich radiach pasmo 10MHz jak do tej pory łączyłem z pasmem 14MHz a 7MHz było osobno.
No nie do końca... Pasmo 30m kończy się na 10.150MHz, a druga harmoniczna będzie w zakresie od 10.703 do 10.733MHz (5351.5 – 5366.5 kHz pasmo przydzielone w SP),czyli ponad 550kHz poza pasmem... To czy/ile filtr LPF wytłumi powstałe harmoniczne, to inna sprawa.
Dalsza dyskusja na ten temat będzie sensowna jeśli koledzy przedstawią i porównają zmierzone przez siebie charakterystyki różnych filtrów możliwych do wykonania. Będzie można znaleźć najlepsze rozwiązanie.
Ja w ogóle nie wiem, czy jest sens walczyć o 15 kHz częstotliwości.
I masz rację Bogdanie. Poza tym trzeba pamiętać , że Husarek DSP ma możliwość sterowania zewnętrznego wzmacniacza i dlatego wstępnie zaproponowałem aby próg przełączania pasm przesunąć z 6 na 5 MHz. Aby nie wystąpiła sytuacja kiedy załączone jest pasmo 5 MHz a zewnętrzne PA ma załączony LPF na 3,5 MHz. Kol. Tomasz może zrobić wszystko, tylko musi w tym być jakaś logika. Cieszmy się , że nie musimy być na łasce zewnętrznych opracowań. Janusz.