(09-09-2019 0:54)SQ2RH napisał(a): [ -> ]Dobry wieczór,
Pomiar na wyjściu za LPF'em (czyli gniazdo antenowe). Moc 18W od 1,8 do 14MHz powyżej 15W, oczywiście po drodze do analizatora widma tłumiki i sondy.
Model modułu PA = PA15W na 3x RD16HFF1 (pierwszy RD16HFF1 jako driver).
(09-09-2019 0:28)SQ9RFC napisał(a): [ -> ]W którym miejscu Husarka był ten pomiar? Wyjście płyty radiowej? wyjście Pa? Po LPF?. Jesli nie z płyty to dla jakiej mocy i jaki PA? i która wersja BPF?
To nie jest problem Husarka DSP. Trzeba sobie samemu zrobić dobre i dopasowane BPF oraz PA. To co oferuje DW_radio, te fabryczne dedykowane BPFy u mnie poszły głęboko na dół szuflady.
Z jakimi programami udało Wam się zmusić Husarka do poprawnej pracy?
Wiem że TS-2000, 9600, ale UR5EQF -milczy...
U mnie na pewniaka łączy się z programem Logger32. Z HRD idzie to dość chimerycznie. Na innych nie sprawdzałem. Przemku nie wiem jaką masz wersją płytki CAT i adaptera. Ja musiałem u siebie skrzyżować (zamienić miejscami) wyprowadzenia z nóżek 2 i 3 układu Adum 1201 idące ze scalaka na gniazdko, które łączymy z interfejcem CAT. Dziś nie zadążę, bo zaraz lecę do pracy, ale jutro zdejmę pokrywę i sprawdzę dokładnie, gdzie to zrobiłem, bo całkiem możliwe, że robiłem ten cross na płytce CAT-a. Wiem, że musiałem to zrobić, bo ze względu na to, że płytka CAT jest u mnie wkładana ,,na kanapkę" w płytkę adaptera nie dało się się tego zrobić przekładając kabelki w złączach.
Tak Tak.... Wiem ale niestety u mnie jest OK. Wygląda mi to na błąd w oprogramowaniu... Kolejny...(ręce opadają)...
Średnio mi się uśmiecha instalowanie oprogramowanie pod radio...Powinno być na odwrót.
A jak z pozostałym błędami czy autorzy coś pracują nad usunięciem zgłaszanych przez użytkowników problemów?
Parę dni temu słyszałem o alternatywnym sofcie do Husarka DSP, jeśli ktoś coś wie a może się podzielić bardzo proszę...Może być priv...
Disco w Husarku DSP ma kilka portów USB. Czy na tych portach jest zrobiony CAT? Czy trzeba robić specjalny interfejs najpierw do RS. a potem do USB ? Proszę o szybką odpowiedz, bo jutro SP-CW-TEST o 17LT i musze Husarka spiąć z logerem. Teraz uświadomiłem sobie, że nigdy nie czytałem żadnego manuala do Hsarka DSP wszystko jest jak do tej pory intuicyjne i raczej oczywiste.
Moduł Disco w Husarku jest całkowicie izolowany galwanicznie przy pomocy przetwornicy zasilającej oraz izolatorów szyn na module adaptacji.
Jedyne połączenie masy jest dopuszczalne tylko na wyjściu i wejściu audio. W ten sposób pozbywamy się zakłóceń cyfrowych, które mogą dostać się na wejście modułu radiowego poprzez pętlę masy, dzięki czemu czułość radia sięga 0,1uV.
Z tego powodu wszystkie sygnały cyfrowe wykorzystywane w radiu są dostępne tylko poprzez moduł adaptacji, który je galwanicznie izoluje.
Wykorzystanie portów USB choć teoretycznie możliwe jednak ze względu na zakłódenia jest bardzo niewskazane i niewykorzystane w Husarku.
Jeśli Disco jest odseparowane od układów radiowych to jaki jest problem z podpięciem komputera do Disco przez port USB ? Będzie po stronie cyfrowej.
Kabel USB będzie emitował silne zakłócenia. W Husarku wystarczy wewnątrz zbliżyć okablowanie analogowe do obudowy w pobliżu modułu cyfrowego i S-metr zamiast poniżej S-1 potrafi pokazać S-5. Separacja eliminuje szkodliwe promieniopwanie zakłóceń z modułu cyfrowego.
Układ Disco jest zamknięty w pudełku i odseparowany. Jeśli do jego masy podłączymy długi przewód, to stanie się on anteną nadawczą.
Nie zobaczysz tego gdy S-metr na paśmie 80m pokazuje S-7 i więcej, ale na wyższych pasmach to już widać.
Cały sens separacji polega na tym, że masa modułu Disco łączy się z masą modułu radiowego tylko w jednym punkcie. Przez obwód zamyka się jedynie sygnał audio.
Wyprowadzenie masy poprzez kabel USB tworzy dodatkową pętlę masy: kabel USB - masa komputera - pojemność zasilacza kompa - sieć zasilająca - pojemność zasilacza Husarka - masa częsci radiowej.
Cześć Jerzy,
1. Czy po naszej rozmowie podczas spotkania w Burzeninie 2019, przemyślałeś temat i postanowiłeś wrócić do projektu Husarka DSP ?
2. Moduł DISCO wyposażony jest aż w 3 porty USB:
2.1. USB OTG HS Micro-AB złącze CN12
2.2. USB OTG FS Micro-AB złącze CN13
2.3. ST-LINK/V2-1 USB Typ-B złącze CN14
można je odpowiednio do potrzeb zaprogramować.
Szczególnie Ciebie interesujący mógłby okazać się właśnie port ST-LINK/ V2 USB tyb B (złącze CN14) ponieważ może przyjąć interesującą Ciebie funkcję "Virtual COM port interface on USB" ale wcześniej należałoby to zaprogramować. Bardzo ostrożnie z podłączaniem komputera do portu USB (CN14) możesz uszkodzić moduł DISCO, jeśli jest on zasilany z innego portu lub źródła.
W skrócie idź do postu #1096 - tam Józef SP9HVW przedstawia schemat i płytki PCB interfesju CAT do Husarka DSP.
Dodatkowo Bogdan SP4LVC w postach: 1111 i 1161, 1181 przedstawia interfejs AUDIO dla emisji Cyfrowych do Husarka DSP.
73
Roman