HomeMade

Pełna wersja: HUSAREK DSP
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
(25-05-2017 22:26)SQ8MVY napisał(a): [ -> ]Przy doprowadzonej mocy z generatora o poziomie -109dBm na wejście antenowe TRX-a, S-metr ma wskazywać S3, bez względu na włączony/wyłączony tłumik/przedwzmacniacz. Przecież moc doprowadzona do wejścia antenowego nie zmienia się - bez względu jakie ulepszacze w TRX są włączone/wyłączone.


Przyjmuję więc,że się myliłem w oczach twoich Pawle choć nie zgadzam się jednak z teorią Twą.Co mi tam,postawię się Koledze bez Husarka DSP Smile
Mam pytanie do kolegów. W jakim znanym Wam fabrycznym transceiverze po załączeniu np. tłumika następuje przeliczenie wskazań smetru ? Dla przykładu: podajemy na wejście sygnał 50uV, smetr wskazuje nam S9, następnie załączamy tłumik wejściowy a wskazania smetru pozostają bez zmian. Znacie taki transceiver ?
Na pewno w moim tak nie jest, a mam porządny, bo trzydziestoletni.......zresztą co za różnica co pokazuje s-metr grunt, że słychać. I jeszcze jedno ile osób przy podawaniu raportu faktycznie spogląda na wskaźnik.......osobiście przejawiam zainteresowanie s-metrem tylko wtedy jak zbuduję jakąś nową antenę i kręcąc nią "zdejmuję" sobie charakterystykę. P.S. Płytki już w domu teraz gromadzenie gratów i bliżej zimy do dzieła.
(26-05-2017 7:25)SP5BMP napisał(a): [ -> ]Mam pytanie do kolegów. W jakim znanym Wam fabrycznym transceiverze po załączeniu np. tłumika następuje przeliczenie wskazań smetru ? Dla przykładu: podajemy na wejście sygnał 50uV, smetr wskazuje nam S9, następnie załączamy tłumik wejściowy a wskazania smetru pozostają bez zmian. Znacie taki transceiver ?

Flex tak ma , załączając preamp czy tłumiki wskazania pozostają bez zmian i ta idea mi odpowiada . Jest analogiczna do analizatorów widma .
Uzupełniam pytanie. Proszę o przykład transceivera fabrycznego pracującej samodzielnie bez komputera zewnętrznego.
(26-05-2017 7:25)SP5BMP napisał(a): [ -> ]Mam pytanie do kolegów. W jakim znanym Wam fabrycznym transceiverze po załączeniu np. tłumika następuje przeliczenie wskazań smetru ? Dla przykładu: podajemy na wejście sygnał 50uV, smetr wskazuje nam S9, następnie załączamy tłumik wejściowy a wskazania smetru pozostają bez zmian. Znacie taki transceiver ?


Cześć,
tak jest w Tulip DDC, VisAir SDR niezależnie czy włączysz tłumik czy wzmacniacz wskazanie S-metra nie zmienia się....
Fabrycznych nie znam więc nie wiem jak jest z nimi.
Witam
To powiedzcie mi jak podajecie raporty opierając się o wskazania s-merta odbieram 59 z tłumikiem 20db i 59 z załączonym wzmacniaczem wcz 10db przecież to nonsens.
Miałem wiele trx fabrycznych i we wszystkich s-metry były wyskalowane bez załączonych tłumikow i wzmacniaczy, jeżeli odbierałem stację na 59 i załączylem wzmacniacz + 10db to s-metr pokazywał 59+ 10 db i to wszystko ma sens tak jak pisze Janusz sp5bmp
Pozdrawiam Andrzej
Nie wiem, czy K3 jest fabryczny, ale również ma tak jak Husarek DSP.
Przykłady Witka można rozszerzyć: tam gdzie powstały podawane przez niego przykładowe radia, diody mają pasek na anodzie...
Vy 73 Piotr
Skala S jak napisał Janusz dotyczy wyłącznie sygnału na wejściu. W urządzeniach fabrycznych prawie 100% tychże ma wykalibrowane S-metry bez załączonych wzmacniaczy i tłumików. To oznacza tylko tyle, że tylko w pozycji podstawowej wskazania S-metra są prawidłowe. Po załączeniu tłumika są błędne i zaniżone o wartość tłumienia, a po załączeniu wzmacniacza są również błędne i zawyżone o wartość wzmocnienia.
To oznacza jeszcze tyle, że jeśli ktoś podaje raport to powinien w głowie sobie przeliczyć rzeczywistą wartość S z załączonym tłumikiem lub wzmacniaczem.
Husarek tą niedogodność ma wyeliminowaną softwerowo i z automatu dokonuje sam przeliczenia podając zawsze prawidłową wartość wskazania S, bo przecież czy załączymy tłumik czy też wzmacniacz to sygnał dostarczany z anteny do radia ma tą samą wartość, a zmienia się jedynie stosunek sygnału do szumu oraz odporność na intermodulację.
P.S.
A tak nawiasem, to mało który TRX fabryczny ma prawidłowo wyskalowany S-mertr. Poniżej S=5 najczęściej w prawie wszystkich fabrycznych radiach są pokazywane bzdury. Z tego co sobie przypominam to jedynie FT7B po moich drobnych przeróbkach pokazywał dobrze, ale jego czułość wynosiła 0,08uV... Nawet FT1000 i FT990 przegrały tą konkurencję, w Kenwoodach i IC-omach podobnie źle...
Nic więc dziwnego, że często słyszałem na paśmie taki tekst: "S-metr na jedynce, ale słyszę bardzo dobrze, na ucho 59"...
Zgadza się Andrzeju. Ja myślę, że przez niektóre osoby zawiść przemawia bo jak to inaczej nazwać? Skoro piszą , że : " W tym projekcie jest MiszMasz z tym Smetrem". Przecież każdy może zrobić lepszy i tu na Forum opublikować.
Przekierowanie