Cześć Marcinie
Witam ponownie.
Otóż mierzyłem prościutką sondą z instrukcji Taurusa taką złożyłem. Mierząc teraz napięcia podane przez Ciebie wszystkie się zgadzają.
Cytat:Czy była już korygowana ilość zwoi uzwojenia pierwotnego na cewce L5 tak aby były 2 maksima sygnału przy pełnym obrocie trymera?
Nie tutaj jeszcze nic nie zmieniałem, nie bardzo mogę zrozumieć o co tu chodzi z tymi 2 maksymami jeśli mógłbyś prościej to wyjaśnić
byłbym wdzięczny - to moja pierwsza samodzielna konstrukcja i dopiero "naumiewam" się co nieco o elektronice
Jutro jeszcze spróbuję wymienić ten trymerek na inny.
Mógłbym sobie zielony listek przykleić na radio jak młodzi kierowcy na auto
Witam,
w większości uruchamianych Taurusów brak jest rezonansu na cewce L4 i L5, z kolei to przekłada się na brak mocy.
Kręcąc trymerem (jeden pełen obrót do tego samego punktu, czyli wykonanie 360-stopniowego obrotu) zarówno przy cewce L4 jak i L5 mają być dwa wyraźne przyrosty mocy na np. kolektorze drivera lub wyjściu TRX-a (sztucznym obciążeniu), oczywiście wtedy na mikrofon podać np. z generatora, odtwarzacza mp3 lub telefonu z funkcją odtwarzania mp3 ton 1kHz. Wcześniej trzeba zrobić sobie takie nagranie i zapisać w formie mp3 za pomocą np. programu Audacity.
Nie mierz przypadkiem wartości napięcia na kolektorze tranzystorów 2N3904, bo dotknięcie sondy wpływa na roztrojenie tych obwodów. Najlepiej dołączyć sondę na wyjście - sztuczne obciążenie lub kolektor drivera. Jeżeli wykonując jeden obrót trymerem przy cewce L4 i podawanym tonie na mikrofon sygnał przyrasta tylko do pewnego poziomu i opada to jest źle, odwijasz tylko 2 zwoje z cewki L4, lutujesz ponownie i kolejny pomiar. Zazwyczaj po odwinięciu 2 do 4 zwoi są już dwa wyraźne punkty przyrostu sygnału. Wtedy jest ok i zostawiasz ustawiony trymer na jednym z nich. Można wtedy uznać, że cewka wraz z trymerem tworzą rezonans na danej częstotliwości i przepuszczają ten sygnał z jak najmniejszą stratą. Po tym moc na wyjściu lekko powinna się zwiększyć.
I trzeba tak samo postąpić z cewką L5. A wtedy uzyskanie rezonansu napewno da moc przynajmniej około 2W na sztucznym obciążeniu, a na kolektorze drivera przeszło 8Vpp. Obecnie nie mając rezonansu na poszczególnych stopniach wzmacniania i filtracji sygnał jest po prostu tłumiony przez te obwody.
To są podstawowe warunki jakie muszą być spełnione, w przeciwnym razie nie ma mowy o poprawnej pracy nadajnika. Wszystko musi być zestrojone tak jak być powinno. Znam już tą konstrukcję na pamięć i nawet najdrobniejsza usterka ma wpływ na jakość jej pracy.
Oczywiście uzyskanie jakiejś konkretniejszej mocy nie poprawi Ci modulacji. Wyraźnie słychać, że jest prawdopodobnie zła częstotliwość BFO. Albo tak jakbyś odsłuchiwał trochę z boku. Wydaje mi się, że odsłuchujesz na jakimś fabrycznym TRX-ie ale ustawiasz się dokładnie na tą częstotliwość jaka jest wyświetlana na odczycie częstotliwości podłączonej do Taurusa. Wiadomo, że tam trzeba programować offset, ale minimalna zmiana BFO wymaga zmiany zaprogramowania tego offsetu - bo z tym starym wprowadzonym do pamięci będzie źle pokazywało częstotliwość. BFO powinno być ustawione na 9,9965MHz do około 9,9970MHz nie więcej ani mniej, no chyba, że kwarce były wybrane z jakimś odchyleniem.
Powodzenia
Mój Taurus 80m oddaje na wyjściu 4W mocy. Chciałbym ją zwiększyć przez zastosowanie wzmacniacza wg F6BQU
http://lpistor.chez-alice.fr/pairf510.htm.
Nie wiem tylko jak go podłączyć? Czy wprost do wyjścia antenowego Taurusa? Czy tuż za driverem i ominąć wzmacniacz mocy na 2SC2078? A może jeszcze inaczej?
(29-01-2013 10:45)WALDI napisał(a): [ -> ]Mój Taurus 80m oddaje na wyjściu 4W mocy. Chciałbym ją zwiększyć przez zastosowanie wzmacniacza wg F6BQU http://lpistor.chez-alice.fr/pairf510.htm.
Nie wiem tylko jak go podłączyć? Czy wprost do wyjścia antenowego Taurusa? Czy tuż za driverem i ominąć wzmacniacz mocy na 2SC2078? A może jeszcze inaczej?
No właśnie, 4W to za dużo do wysterowania tego wzmacniacza. Musisz na wejściu wzmacniacza wstawić tłumik, wartości rezystorów podane są w tabelce na stronie, do której podałeś link.
Moc wyjściowa Taurusa powinna być w granicach 1W jeśli chcesz uzyskać wzmocnienie około kilkunastu watów, ale zasilanie PA powinno być wtedy znacznie większe niż 12V.
edit: spróbuj tłumik ok. -6dB, ale musisz pamiętać o odpowiedniej mocy rezystorów
Nie mogę dokładnie zestroić częstotliwości BFO i GFN.
Mierzyłem je miernikiem częstotliwości wykonanym wg SP3OTS. Wg pomiarów jest OK. Ale podczas łączności jestem wyraźnie odstrojony (mam różną częstotliwość nadawania i odbioru) i tylko uprzejmości korespondentów udało mi się nawiązać kilka łączności (dostrajali się RIT-em do mnie)..
Czy jest jakaś metoda na dokładne zgranie tych dwóch generatorów w Taurusie ?
Witam,
połącz BFO z GFN tak jak zrobił to Rafał SP3RAF. Sprawdzone, działa i nie ma już więcej problemów z różnicą w częstotliwości odbioru i nadawania.
Pozdrawiam
Ktoś wie w którym sklepie można kupić śrubę z tworzywa do przykręcenia cewki VFO ??
Pozdrawiam.
Witam,
nawet nie wiem czy takie coś istnieje. Można pogrzebać w rupieciach, znaleźć coś plastikowe z przytwierdzonym na środku walcem, dopasować scyzorykiem bądź pilnikiem, wywiercić w środku otworek, wziąźć dwie opaski samozaciskowe, jedną przedziać przez środek a od drugiej odciąć końcówkę i od spodu zablokować. No jak już naprawdę nic takiego nie znajdziesz to weź jakiś plastikowy guzik, wywierć mały otworek w środku, tak samo dwie opaski ale trzeba wtedy przed zaciśnięciem wstrzyknąć do środka z 2 krople kleju na gorąco. Myślę, że będzie ok
Zajrzyj na moją stronę na qrz.com to zobaczysz jak wygląda mocowane za pomocą opasek samozaciskowych.
Pozdrawiam