Witam,
wartości podane w instrukcji należą do zbliżonych i raczej nie chodzi o to, aby w konstruowanym egzemplarzu Taurusa były identyczne. Wszystko po prostu ma działać, a jeżeli te wartości trochę odbiegają to nie ma się czym przejmować (no chyba, że już konkretnie się różnią).
W praktyce u mnie RX pobiera około 85mA - 100mA z włączonym licznikiem częstotliwości, więc wartości tylko dla RX zbliżone są do Twoich.
Nadajnik pobiera przy zrównoważonej nośnej i braku sygnału do mikrofonu około 250mA - 270mA a przy gwiździe około 800mA (mi oddaje wtedy około 2W na sztuczne obciążenie).
Jeżeli początkowo moc jest niewielka też nie ma się czym przejmować. Kolejno dostroić obwody cewek a jak będzie już ok to przytłumić wzbudzenia.
Pozdrawiam
Witam serdecznie koledzy
Mam takie małe szybkie pytanko, chciałbym a w sumie widziałem że koledzy też mają w swoich Taurusach diody led od odbioru i nadawania. Mam więc pytanie posiadając już te diody na 12v jak je podłączyć do płytek żeby pokazywały nadawanie i odbiór ? Od nadawania pewnie gdzieś koło TX a odbiór ? Pozdrawiam
Witam,
dla odbioru to pod kołki RX, czyli tam gdzie podczas nadawania odcinane jest napięcie na wzmacniacz audio a dla nadawania to pod główną ścieżkę napięcia 13,8V na płytce TX. Tylko zastosuj możliwie krótkie odcinki, bo w.cz. może się zacząć nanosić na linnię zasilania a to z kolei odbije się na stabilności generatora VFO.
Pozdrawiam
Cześć Marcinie
Jak zawsze nie zawodny w pomocy
Dziękuje podlutuje sobie według wskazówek
A mam jeszcze jedno pytanko jeśli można
Kupiłem wedle zaleceń mikrofon elektretowy 4 pinowy pasujący do nastepujących modeli CB radia:
Uniden PRO510XL
Uniden PRO520XL
Zgodnie z rozpiską pinów od Unidena
wtyk 4 pin
1 - GND oplot
2 - MOD żółty
3 - TX czerwony
4 - RX czarny
To jak teraz pod Taursa podlutować ten mikrofon ?
wszystko wskazuje, że:
1 do masy
2 do wejścia mikr.
3 do ptt
4 wolny
MAc
mrn
Podczas naciśnięcia PTT pin 3 powinien być zwierany do masy, sprawdź omomierzem i w takim razie to idzie pod kołki PTT. W Taurusie do wejścia mikrofonowego są 3 piny: GND - masa, MIC - pin sygnałowy i MIC+ czyli pin zasilający mikrofon. W mikrofonie jest prawodpodobnie zamontowana wkładka elektretowa dwukońcówkowa, czli kołki MIC i MIC+ łączysz razem i to teoretycznie idzie pod pin 2. Ale możesz rozkręcić i zobaczyć co tam w środku dokładnie siedzi. A jakby było inaczej to tu masz bardziej wyjaśnione:http://pl.wikipedia.org/wiki/Mikrofon_elektretowy
Pozdrawiam
Witam.
Jestem w trakcie uruchamiania Taurusa na pasmo 80m . W nadajniku uruchomiłem generator fali nośnej i ustawiłem częstotliwość wymaganą dla 80m . W odbiorniku natomiast mam problem . Po podłączeniu zasilania odbiornik pobierał około 200mA i układ mc3362 zrobił się gorący i szybko wyłączyłem zasilanie .Wydaje mi się ,że teraz już się do niczego nie nadaje .Sprawdziłem płytkę , nie ma żadnych zwarć .
Czy możliwe ,że kupiłem po prostu malowankę tego mc3362 ??
Układ kupiłem na avt . Ewentualnie gdzie można nabyć oryginał ??
Witam,
malowanki tego układu nie występują, mało prawdopodobne aby był uszkodzony fabrycznie, chociaż i tego wykluczyć nie można. Odbiornik zdecydowanie za dużo pobrał prądu, powinien do około 100mA maksymalnie. Czasami tak bywa, że układ zrobi się gorący ale się jeszcze nie uszkodzi.
Wymontuj go z podstawki i narazie nie wkładaj innego. Sprawdź napięcia, na nodze nr 6, 18 i 23 musi być około 6V. Następnie omomierzem sprawdź:
- czy któryś z kondensatorów zarówno ceramicznych lub monolitycznych które są jedną stroną do masy nie robią zwarcia (te przy pinach 1, 7, 8, 3 i w filtrze kwarcowym idące do masy) oraz m.in. trymer w BFO, a w szczególności kondensator 100nF pomiędzy 3362p a 2N3904 od ARW.
- czy nie ma zwarć przy podstawce pomiędzy sąsiednimi pinami.
Myślę, że jak napięcie na niego idzie w normie i fabrycznie jest "zdrowy" to napewno jeden z elementów wokół niego jest wadliwy lub pojawiło się mikrozwarcie.
Oraz odpisz czy przy wyjętym układzie pojawia się jeszcze napięcie na innych pinach oprócz 6, 18, 23.
Przepraszam za dłuższą nieobecność .
Zmierzyłem napięcia , podczas pomiaru napięć miałem awarie zasilacza ,w pewnym momencie z zasilacza na odbiornik poszło 30V , lecz zanim się to stało zdążyłem zrobić pomiary .
-piny 6,18,23 : 12V -powinno być ok. 6V ,domyślam się ,że stabilizator do wymiany .
Napięcie dodatkowo pojawiło się na pinach 16 i 24 : 12V
Oprócz tego na pinach 7 i 8 pojawia się małe napięcie 0,05-0,08 V -waha się , ale do 0V nie opadnie . Kondensatory sprawdziłem , wszystkie są w porządku .Wytrasowałem miejsca wokół pinów ukł. scalonego -nigdzie nie ma zwarć .
Układ scalony od razu wyrzuciłem i teraz specjalnie muszę go zamówić , także w najbliższym czasie zajmę się nadajnikiem .
(03-12-2012 23:36)KONRAD napisał(a): [ -> ]-piny 6,18,23 : 12V -powinno być ok. 6V ,domyślam się ,że stabilizator do wymiany .
Stawiam na odwrotnie wlutowany stabilizator - niekoniecznie do wymiany.
-Paweł SQ9PPT