HomeMade

Pełna wersja: Taurus TRX QRP wg SP5DDJ
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Mam coś podobnego. Wcześniej miałem zmontowanego Taurusa w obudowie od CB i było OK potem wpadłem na pomysł zmiany obudowy na większą i wlasnie od tej pory mi chrypi. Po poszukiwaniach przyczyny odkryłem coś takiego, że pośrednim powodem tej sytuacji był podłączony "do niczego" przedłużacz o długości ok. 5m. Gdy odłączyłem ten przedłużacz zjawisko ustąpiło. Co akurat mnie nie satysfakcjonuje, bo jadę z akumulatora, czyli i tak muszę szukać dalej. Mam wrażenie, że chodzi o ekranowanie i być może o długość kabli. Też mam helipota podłączonego do masy, ale to nic nie zmieniło. Dalej jak włączę ten przedłużacz, to mam brrrum. Co więcej mam wrażenie, że u ciebie to nie tylko 50 Hz sieciowe, ale coś więcej, tak jakby zasilacz impulsowy w pobliżu ...
Napisz jak zwalczysz problem, to może i mi pomożesz.

Po ponownym wysluchaniu twoich plików mam trochę inne wrażenie. Wydaje mi się,że to jest kwestia kwarców zastosowanych w filtrze p. cz. Ja na szcęście nie mam tego problemu, bo dostałem od kumpla prawie zmontowaną płytkę odbiornika z filtrem zestrojonym. Myślę, że w przypadku niewlasciwie zrobionego filtru p.cz. mogą być takie właśnie objawy. Dla dobrej sprawy wydaje mi się, że dobrze by było wysłuchać bardzie doświadczonych kolegów.
Witam
Po odsłuchaniu plików dźwiękowych podejrzewam brak dobrej stabilizacji napięcia przychodzącego na diody pojemnościowe VFO. Podłącz słuchawki zamiast głośnika jeżeli zniekształcenia się zmniejszą to proponuję wymianę stabilizatora 6V i dołożenie za nim większego elektrolitu.
VY 73 Roman SP5AQT.
Stabilizator 78l06 wymieniłem już wczoraj - profilaktycznie na 78T06.
Przed chwilą dołożylem prowizorycznie do jego wyjścia kondensator 4700 (taki miałem pod ręką) - ale zero reakcji.
Słuchawki lub głośnik 40 ohm to dopiero jutro.
Podejrzewam że może to mieć związek z ARW.
Tam jest helipot 100k do którego kolega równolegle podpiął rezystor ... wygląda mi to na długie nogi tego rezystora i długie nie ekranowane przewody do helipota. Dzielnik 100 kilowy to raczej do lamp się nadaje, ja w tym miejscu daję max 10k - dzięki temu sterowanie waricapem jest bardziej "prądowe" i zbiera mniej zakłóceń. Proszę zamiast tego helipota podpiąć PRek 47k bez kabelków, maksymalnie blisko płytki i sprawdzić czy zakłócenia znikną.

Tak ... jeszcze ta smiarka... odłącz ją całkiem bo może z jej kabelka iść szum zakłócający ...
Jeśli masz podłączona masę do kwarcu BFO, to spróbuj ja usunąć. Miałem kiedys taki przypadek, że po umasieniu kwarc przestał się wzbudzać. Może coś tu? może cos z filtrem kwarcowym? Przypatrz się elementom. Po prawidłowym montażu RX działa od razu.
I działał odbiornik - tak jak na wstępie pisałem.
Kwarc BFO nie jest zewnętrznie umasiony.
Myślę że przyczyną są kabelki od helikota, wstępnie je poprawiłem i efekty są w pliku dzwiekowym poniżej.
To jeszcze nie jest to co powinno być. Sam Helipot też nie jest bez winy, jest luźny, a pod koniec (od strony wyższych częstotliwości) głupieje - to znaczy zmienia kieunek przestrajania.
No ale zanabycie nowego dopiero koło końca miesiąca.
W zapasie mam kilka ale niestety 1k - czyli 10 krotnie mniej niż minimum.
Dalsze próby z rana jak więcej stacji bliższych i polskojęzycznych będzie.
Swoją drogą nie ma jakiegoś potencjometru cyfrowego co by bardziej precyzyjny był - bo 10 k na obrót to trzy razy za dużo.
(17-02-2011 21:49)SP7KH napisał(a): [ -> ]W zapasie mam kilka ale niestety 1k - czyli 10 krotnie mniej niż minimum.
no to wsadź tą jedynkę z szeregowym opornikiem (albo PRkami), żeby prądu za dużego nie puszczać na varicapa i zobacz co się będzie działo. Oczywiście będziesz miał zawężoną możliwość przestrajania, ale za to wykluczysz kolejny podejrzany element.

MAc
mrn
Czy tam będzie dzielnik 100k czy 1k to warikap weźmie tyle samo prądu. Jeśli masz 1k to wsadź go tam, ale zamiast prków 47k daj 1kilowe. Nic się złego nie stanie - z zasilacza pójdzie raptem 2mA prądu więcej, na dodatek będziesz miał normalny zakres przestrajania.
Na razie pomogło znacznie podłączenie helipota tak jak w załączniku.
Podejrzewam że reszty trzeba szukać w wzmacniczu m.cz.,
Proponuję zajrzeć na stronę Włodka SP5-DDJ

http://www.sp5ddj.pl/tauruskonstruowanie.htm

Zwróciłem uwagę na następujący fragment:

. . . - i ostatnia sprawa ... taka poprawka ciagnaca sie od poczatku,.. ktora wplywa na jakosc brzmienia audio,... lutuje dodatkowy rezystor 1 kOm szeregowo z kondensatorem 100nF ktory jest pomiedzy nozką 5 MC3362 a bazą
2N3904 (ten od AGC). Zauwazylem, ze to poprawia jakosc audio, w oryginalnym ukladzie kondesator 100 nF niejako zwiera "połówkowo" do masy sygnal audio poprzez spolaryzowane zlacze BE tranzystora do masy i powoduje odczuwalne znieksztalcenia na sygnale audio, zwlaszcza przy glosniejszych stacjach (obcina połówki sygnalu)... moze to troche przytepic ARW, ale mozna wtedy zmniejszyc ten rezystor do 470 Om, z praktyki 1 kOm jest ok,... on tez bardzo zauwazyl poprawe w brzmieniu audio po tym zabiegu...

Mam nadzieję, że to rozwiąże problem.
Pozdrawiam, Bogusław
Przekierowanie