Witam Kolegów
Mam pytanie. Chciałbym zbudować Taurusa na pasmo 40m i nie mam diody pojemnościowej BB104. Mam za to BB105G tzn. będę miał, bo zamówienie pójdzie jutro.
Proszę w takiej sytuacji o zaproponowanie alternatywnego rozwiązania układowego Taurusa, tak by można go było uruchomić bez feralnego warikapa ?
Proszę o pomoc.
73! Adrian, SQ8NZD
Wykorzystaj diody w strukturze MC, podając napięcie przestrajania zamiast na warikapy to- na nogę 23. Dla 200 KHz powinieneś swobodnie uzyskać pełen zakres przestrajania. Nie montując BB w ogóle - dla jasności . Zdemontować rezystor 15 KoHm ze ślizgacza do masy a zamontować elektrolit 10uF bo delikatne śmieci napięcia, a nawet przydźwięk z przewodów wchodzi na napięcie przestrajania, ale to już dalsze tematy.
Pawle... Wytłumacz mi to jaśniej lub pismem obrazkowym. (SCHEMAT)
Kolega Paweł jak mi się wydaje napisał wystarczająco jasno.
Chodzi o to, żebyś zamiast zewnętrznej diody pojemnościowej wykorzystał tę, która znajduje się wewnątrz układu MC3362.
W tym celu:
1. nie montujesz w ogóle diody pojemnościowej
2. odcinasz nóżkę 23 od VCC (6[V]) bo jest w tej chwili tak podpięta.
3. do n.23 podpinasz ten sygnał, który jest pomiędzy katodami BB104
4. w miejsce rezystora 15k montujesz elektrolit, aby zmniejszyć tętnienia zasilania, które mogą się nanosić na diodę pojemnościową i ją odstrajać.
Kurcze ! Dzięki Wam Koledzy.
SP9RQA i SP2FP
Części przyjdą na wtorek/środę, więc będzie zabawa ...
Z <TUNING> od razu do nóżki 23. ??
Tu masz schemat wewnętrzny układu , teraz powinno być wszystko jasne.
Okey
Z pot. TUNING napięcie sterujące idzie do ===> rezystora 5.6kom zahacza o 100nF i zamiast iść do nóżki 21/22 idzie do 23 (Waricap Control) Tyle ?
Poprawcie mnie jeśli się mylę. ;-)
Tak , dokładnie jak Krzysztof napisał w post #444
Dzięki Ci Bogdan.
Znalazłem ostatnio trochę czasu, więc zabrałem się za kończenie Turusa, który już od lat czekał w kolejce. Dawno temu uruchomiłem w nim odbiornik i zacząłem uruchamiać nadajnik.
Wczoraj wykonałem konstrukcję nośną z laminatu, która będzie także pełniła funkcję ekranu. Dodałem moduł DDS wg SQ1GU z drobną modyfikacją - stabilizator wymieniony na 3,3V. Spowodowane jest to tym, że ponoć niektóre chińskie DDS-y nie lubią się z 5V i padają.
Na kawałki laminatu zamontowałem dodatkowy stabilizator 5V z radiatorem - będzie zasilał DDS-a oraz wyświetlacz na płycie czołowej.
Całość tworzy kompaktowy moduł, który zostanie zamontowany w metalowej obudowie.
Teraz będę musiał nawinąć transformator służący do podłączenia DDS-a w miejsce VFO.