HomeMade

Pełna wersja: Taurus TRX QRP wg SP5DDJ
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Wydaje mi się, że problem leży po stronie BFO. Pokręć trimerkiem , może kwarc się nie wzbudza?
Poprawnie polutowany układ działa za pierwszym razem.

73! Arek sp6ouj
(03-01-2011 14:21)sp6ouj napisał(a): [ -> ]Wydaje mi się, że problem leży po stronie BFO. Pokręć trimerkiem , może kwarc się nie wzbudza?
Poprawnie polutowany układ działa za pierwszym razem.

73! Arek sp6ouj

Dobry pomysł - przy kręceniu trymerkiem "ton" szumu powinien się zmieniać. Jeśli nie - kwarc się nie wzbudza.
U mnie tak było - pomogło zmniejszenie dławika szeregowo z kwarcem.

73! Artur sp2qca
Dziękuję za odpowiedzi.

Antena przyłożona do pinu 24 MC3362 poprzez kondensator 56 pF i jednak rozlutowanie masy kwarcu sprawiły , że jest reakcja odbiornika na regulację BFO.
Przewinąłem też cewki L1, L2, L3 i poprawnie wlutowałem do PCB.
Przeczytałem jeszcze raz wątek związany z Taurusem, żeby Kolegom niepotrzebnie nie "zawracać głowy". Mam nadzieję, że w końcu uda mi się poprawnie zestroić Rx-a.

Pozdrawiam, Arek
Mogę zapytać jakie kondensatory macie w filtrze RX Taurusa?
Ja najpierw wlutowałem 68pF, jednak odbierane staje brzmiały dziwnie, "mechanicznie" (coś jak głos robota w starych filmach science-fiction, dość mocno przycięte pasmo) z początku myślałem, że tak ma być (to był mój pierwszy odbiornik na SSB). Jednak gdy osłuchałem się z Bartkiem na paśmie 80m (z filtrem zakupionym na Allegro) stwierdziłem, że tam odbiór jest o wiele, wiele lepszy (chociaż radio jest dopiero w trakcie uruchamiania).
Pomyślałem, że odpowiadają za to kwarce (z powodu ich niewielkiej ilości musiałem je dobrać tak, że różnica między nimi wynosiła więcej niż 50Hz). Dzisiaj dostałem przesyłkę z elementami, w której było też kilkadziesiąt rezonatorów. Dobrałem odpowiedni kwartet, jednak po ich wlutowaniu miałem dokładnie ten sam efekt.
Zajrzałem do instrukcji montażu i faktycznie - SP5DDJ pisał w niej, że szerokość filtra zależy od kondensatorów. Gdy zabierałem się za ich wymianę prawie kończyły się dobre warunki propagacyjne na 20m.

Czy ta diagnoza jest słuszna? Czy kondensatory w filtrze RX muszą być ściśle dobrane na tą samą pojemność, czy możliwy jest niewielki rozrzut?
Na sp-qrp w technika jest artykul Piotra chyba SP9OTG (ale mogłem przekręcić sufix) - o doświadczeniach w budowaniu drabinkowych filtrów kwarcowych. Napisał jak mierzył swoje za pomocą analizatora m.cz. na PC.

Jak nie masz NWT to polecam tą metodę. Podejrzewam że filtr Ci nie wyszedl - za wąski, duże zafalowania - albo i jedno i drugie.

73! Artur sp2qca
ps. kondensatory powinny byc zmierzone na pojemnosc, chyba ze akurat dales 1%. Odchylka większa niż ok. 5% jest zbyt duża.
Metody pomiarów za pomocą dźwiękowej karty komputerowej są bardzo szeroko dyskutowane na rosyjskim krasnodarze. Polecam wątek: co może karta dźwiękowa. Linku w tej chwili nie podam linku, może ktoś to zrobi.
pzdr
(29-01-2011 15:14)SP2JQR napisał(a): [ -> ]Metody pomiarów za pomocą dźwiękowej karty komputerowej są bardzo szeroko dyskutowane na rosyjskim krasnodarze. Polecam wątek: co może karta dźwiękowa. Linku w tej chwili nie podam linku, może ktoś to zrobi.
pzdr
Witam Grupowiczów i Ciebie Henryk...
Tak tylko zerknąłem jakie nowe wątki w tym temacie są , ale z reguły wszystkie
opisy TRX-ów poparte są właśnie symulacją+ wykresy ze "zwukowoj karty" + dodatkowy soft najczęściej nową wersją CoolEdit-a Smile) teraz to jest Adobe Audition.
Przykładowy link dla Tych co lubią czytać Smile) , przeczytałem te 53 strony, ale aby to przetłumaczyć dla HM-SP to potrzeba z "pół-dnia"....a nie w tym jest sens.Owszem jak ktoś chce to mogę przetłumaczyć.
http://www.cqham.ru/forum/showthread.php?t=5734
Witam i o pomoc proszę.
Kupiłem obsadzone płytki Taurusa na 80m, odbiornik był właściwie uruchomiony, z tym że zakres przestrajania za wielki, poza pasmem.
Helipot 100 K, a więc zdecydowanie za duzy. dołożyłem równolegle opornik 33k,(prowizorium do czasu zakupu 22k) - zakres strojenia dało się ustawić 3650 - 3765.
Odbiornik odbierał czysto, ale tak bardziej "blaszano", arw moim zdaniem nie działało właściwie.
W zasadzie nie działo wcale, ponadto podłączony wskaźnik S-metra, tak jak w Taurusie winien być czyli minusem do ARW, + na masę ,nie wychylał się prawie nic - mimo kręcenia PR-kiem 10k (w szereg z mierniczkiem).
Natomiast w momencie wyłączenia radia leciał na max w prawo i po chwili wracał - natomiast po włączeniu radia usiłował lecieć w lewo i dopiero po chwili wskazywał zero.
Regulacja BFO nie poprawiała sytuacji.
W pewnym momencie, po kolejnym włączeniu audio stało sięjeszcze bardziej "blaszane - wprost chrapliwe.
Wymieniłem LM 386, kondensator 200mikro przy głośniku i zero porawy.
Gdzie uszkodzenia szukać ?
W załączniku przykładowy plik dzwiękowy.

SQ7HJB

Witam!
Czy podłączona jest masa do helipotu?
Często brak tego podłączenia powoduje zniekształcenia.
Pozdrawiam
Tak jest - do samego korpusu Helipota (fragment metalowy) dolutowałem
Przewód i zwarłem bezpośrednio z minusem zasilania - bez efektów poprawy.
Wymieniłem trymerka w BFO z badziewnego chinola na powietrzny na kalicie z odzysku radmorowskiego - regulacja stała się bardziej wyczuwalna, trymer
nie ma luzu tak jak chinol.
Jeszcze jeden plik dzwiekowy - efekt jakby przesterowania, tylko jakim cudem ?
I ostatni plik audio z przed wystąpienia tej usterki.
Przekierowanie