Mogę się z Tobą zgodzić, choć nie końca :-). Kształt (i zawartość harmonicznych) w takim oscylatorze zależy od kilku czynników, między innymi od dobroci obwodu (który działa jak koło zamachowe), punktu pracy tranzystorów i obciążenia samego oscylatora. Trzeba pamiętać, że nie jest to klasyczny multiwibrator, w którym na przemian zatykany jest jeden tranzystor i jest szansa na odtłumienie obwodu rezonansowego. W tym przypadku kształt zbliżony do prostokąta jest korzystniejszy dla sterowania mieszacza Gilberta, w którym przełączanie powinno trwać jak najkrócej. Innymi słowy, taki mieszacz najlepiej jest kluczować czystym prostokątem. Ale o dobranej odpowiednio amplitudzie, bowiem zwiększanie wysterowania tranzystorów ponad miarę narusza równowagę układu i powiększa widmo sygnałów kombinacyjnych.
Witam kolegów, a szczególnie Romana z którym miałem przed chwilą niezmierną przyjemność przeprowadzenia jednej z jego pierwszych łączności na uruchomionym Taurusie...oczywiście jego Taurusie
Powodowany tą przyjemnością postanowiłem tutaj na forum pogratulować Romanowi doskonałego sygnału pod względem jakości jak również wręcz kwarcowej stabilności generatora VFO.
Roman, moje najszczersze gratulacje.
Witek SP5TAA.
Witaj Witku, Witajcie Koledzy,
Bardzo dziękuję za miłe słowa. Sprawiłeś mi dużą przyjemność tą łącznością.
Z opinii kolegów wynika, iż mam zbyt "basową" modulację. To jednak powinno być w miarę proste do poprawienia.
Obecnie używam mikrofonu Tonsilu z lat 80-tych MCO55, spróbuję z wkładkę WT66, mam jeszcze dla mikrofony z kamer wideo.
Jeśli to nie pomoże to zmienię elementy przy wzmacniaczu 741
Stabilność częstotliwości mam dopiero po ok 15-20 minutach od włączenia radia.
Taurus nie ma jeszcze obudowy, którą właśnie buduję.
W nawiązaniu do powyższych moich problemów, to obecnie mam z VFO czysty sinus.
Równolegle do cewki włączyłem rezystor 892R i końce podciągnąłem do zasilania przez dwa rezystory 38,5k (takie dziwne wartości R, bo takie miałem z precyzyjnych).
Pozdrawiam
Roman
SQ2PPM
PS. Pierwszą łączność przeprowadziłem z projektantem Taurusa Włodkiem SP5DDJ
Witam przez ostanie dni uruchamiałem TX na 80m .
Czytając wątek pozwolę umieścić moje przeróbki .
W odbiorniku usunąłem pierwszego feta na wejściu - mniejsze szumy, czułość i tak za duża , mniejszy sygnał na pozostawiony fet -co daje lepszą odporność na silne sygnały . Dodatkowo załączany ( tłumiko-poprawiacz ) prądu zostawionego wzmacniacza .
Aby uzyskać sinus z fvo w stronę nadajnika wykonałem obwód LC za scalakiem i dodałem separator na fecie ponieważ załączenie PTT przestrajało lekko VFO . - czyli teraz do mieszacza txa są dwa separatory .
W nadajniku uzyskałem 5 wat czystego sygnału bez wzbudzeń itp.
Nastąpiło to dopiero po zaekranowaniu a w zasadzie rozdzieleniu stopni wzmacniających . Reszta na schemacie TXa , generalnie zostało zmniejszone wzmocnienie i poprawione dopasowanie stopni .
schemat TXA w pdf i pcb expres do ewentualnych własnych modyfikacji .
Zbudowałem Taurusa na 80m. Zachęcony powodzeniem chciałbym spróbować zbudować wersję na 20m. Niestety, ale Włodek SP5DDJ już nie ma w sprzedaży płytek PCB. Przysłał mi jednak rysunki płytek do samodzielnego wykonania PCB.
Rysunki wyglądają tak:
[
attachment=8646]
[
attachment=8647]
Problem w tym , jak z takich rysunków wykonać PCB metodą termotransferu ?
Poproś jeszcze raz. Może podeśle odpowiednie pliki.
Witam...
Ponieważ udało mi się zdobyć płytki do Taurusa to w raz z postępem prac powstało pytanie. Składam Taurusa na 80m i ponieważ w szufladzie nie znalazłem FT37-43 a zamiast nich chciałbym wsadzić FT37-77 bo leżą. Więc pytanie czy można je tam zapakować, ewentualnie jakie powinienem zrobić zmiany ?? Czy może lepiej szukać FT37-43 ??
Pozdrawiam Wszystkich
Tom
Waldi, może z tym będzie lepiej
Witam
Próbuję od dłuższego czasu uruchomić nadajnik Taurusa na pasmo 80m. Całość złożona według instrukcji i zgodnie z modyfikacjami na pasmo 80m. Nie mogę uzyskać na kolektorze drugiego 2n3904 tych 10V w.cz - zamiast tego po zestrojeniu obwodów mam coś około 3,5V i więcej nie da się wyciągnąć. Kondensatory równoległe do trymerów przy L4 i L5 wymieniłem metodą prób i błędów z 270pF na 240pF - wtedy sygnał jest największy. Napięcie na kolektorze pierwszego 2n3904 to 0,12V czasem więcej (oczywiście przy włączonym PTT). Napięcia stałe na tranzystorach zgadzają się, nie ma odchyłek. Zmieniałem także dławiki 22uH, także nie pomogło. Napięcia mierzone sondą taka jak opisana w instrukcji montażu Taurusa. Co tutaj mogło by być nie tak? Tranzystory 2n3904 podmieniałem i nic nie pomogło, dalej maksymalnie mogę uzyskać 3,5V w.cz na kolektorze drugiego 2n3904 a więc o jakiejkolwiek sensownej mocy na wyjściu nadajnika nie ma mowy. Parę stron wcześniej widziałem, że SQ7ACP miał podobny problem jednak rozwiązania nie znalazłem. Co jeszcze mogę sprawdzić w takim przypadku?
Pozdrawiam
Przemek SQ9PDE
sprawdź prądy spoczynkowe tranzystorów.