(28-08-2016 12:11)SP2FP napisał(a): [ -> ]Jaki rozmiar rdzenia użyłeś. Dla T50 około 14 zwojów rozłożonych na 70-80% obwodu. Ściśnięcie powoduje wzrost indukcyjności .
Tolerancja Rdzeni jest +- 20% więc pomiar będzie konieczny .
http://www.sp2fp.profimot.pl/scorpion80lpf/DSC04234.JPG
cewki dla 80m
Na cewki L6 L7 użyłem rdzeni T37-6 (małe żółte). Takie były podane w "Instrukcji montażu..." Obie mają po 17 zwojów. Nawinąłem je już jakiś czas temu ale dopiero teraz pomierzyłem posiadanym prostym miernikiem LC i okazało się że obie mają po ok. 0,9 mikroH. Chyba nie najgorzej to wyszło, ale bardzo ci dziękuję za info że powinny mieć ok. 1,1-1,2. Myślę, że na razie nie będę ich nawijał od nowa i zostawię jak jest (a może uda mi się trochę ścisnąć zwoje?-pomyślę jeszcze). Jednak gdybym znał wcześniej ich indukcyjność, poprzez układ zwojów uzyskałbym tyle co trzeba (1,1-1,2)
Dzięki za pomoc.
Trzy razy podchodziłem do tego posta Artur i trzy razy kasowałem, bo mam zły dzień.
Jak pytasz, to licz się z tym, że możesz uzyskać odpowiedź nie zawsze pokrywającą się z tym co chcesz usłyszeć.
Jak ci ktoś pisze czerwone - to czerwone a nie żółte.
Widać są powody.
Jak 1,2 to 1,2 a nie 0,8. Widać są powody.
Oczywiście świat się nie zawali i jakoś to zadziała, ale nieźle by chociaż było pomyśleć "dlaczego tak".
A ty dostajesz odpowiedź i rozwiązanie na tacy po czym i tak robisz po swojemu.
Sorry, mam NAPRAWDĘ zły dzień.
A tak na marginesie to zastosowanie 0,8 zamiast 1,2 przy układzie 470pf/940pf/470pf spowoduje w paśmie 14MHz w pierwszym przypadku 20 a w drugim prawie 40 dB tłumienia
MAc
mrn
Filtr LPF dla pasma 7 MHZ żeby nie zmylić sq5zaj, tłumienie podane dla drugiej harmonicznej (14MHz) która właśnie poprzez ten filtr ma być tłumiona. Żółte rdzenie mogą być, mają mniejszą przenikalność, dla większej indukcyjności dojdą 2-3 zwoje. 0,8uH spowoduje większe niedopasowanie samego PI filtra przy pojemnościach 470p. Można na początek dać pojemności 330 660 330 pf i będzie to LPF tłumiący powyżej 10 MHZ, ale przepuści 7 mhz bez kłopotu. Tłumienie 2giej har. ok 14db.
Bardzo ci dziękuje Pawle. Nie wiedziałem że ma tam znaczenie druga harmoniczna (14MHz). Czy mógłbys powiedzieć dlaczego polecasz dla tego filtru wyjściowego kondensatory "smd z dielektrykiem C0G (NP0)" ?
Artur
Chodzi o straty dielektryka i dobroć kondensatora. Zwykły ceramik x7r może się ugotować od Wcz, chociaż przy 4 watach może dać radę. Nie robiłem prób porównawczych, raczej zawsze stosowałem odpowiednie kondensatory. Może ktoś ci więcej podpowie. Jest sporo wątków na temat LPF, ale na ogół tyczą się mocy powyżej 10 wat więc nikt nie próbuje stosować pastylki ceramicznej .
na początek:
http://www.kne.agh.edu.pl/sites/default/...aktyce.pdf
Dziękuję Pawle za info nt. kondków SMD i za ciekawy załącznik w poście.
Artur
Z powodzeniem zastosowałem kondensatory smd 1206 wysokonapięciowe (500V) kupione w TME do wzmacniacza CW w klasie E. Tam trzeba łapać tymi kondensatorami rezonans i jednocześnie filtrować. Pracują na prawdę w ekstremalnych warunkach. Aby "przeżyły" trzeba połączyć kilkanaście równolegle, oraz każdemu dać sporo miejsca na PCB na odprowadzenie ciepła. Przy okazji równoległe połączenie wielu kondensatorów zwiększa moc które mogą przenieść. Początkowe efekty były mizerne. Kondensatory zapalały się, żarzyły, wypalały dziury w płytce. Trzeba po prostu dać ich tyle ile trzeba. Oczywiście trzeba uwzględnić że dołożenie następnego zmienia pojemość całego układu, a nie powinno się robić "kanapki" z różnych wartości, bo będą nierówno obciążone i zawsze najsłabszy poleci, a z nim cały układ.
Zapomniałem napisać - wzmacniacz 100 watowy.
Zmontowałem cześć nadawczą Taurusa 20m. Wszystkie wskazania napięć jak i moc wypromieniowana jest OK. Nie trzeba było stosować żadnych trików zapobiegających wzbudzeniom. Niestety, nadajnik Taurus 40m doprowadza mnie do szału:
Czy zawsze wersja 40m sprawia taki problem czy to tylko u mnie ?Walczę od kilku dni aby wyeliminować wzbudzanie się w czasie prób zestrojenia trymerami obwodów cewek L5 i L4. Próbowałem zmiany wartości rezystorów emiterowych drivera i PA, dolutowania kondensatora 100-300 pF między kolektor i masę zarówno drivera jak i PA, oraz wlutowania równolegle z L5 rezystora z przedziału 1-10K. Wszystko NIC... Poza tym spaliłem kilka potencjometrów montażowych 470ohm w obwodzie TR1 - wystarczy naprawdę niewielkie skręcenie i już się grzeje, trochę dalej i leci z niego dym... szkoda że nigdzie w opisach nie natrafiłem na wzmiankę ostrzegającą o tym. Czy to normalne że ten PRek się tak nagrzewa ? Może dać co stałego o mocy 1 W ? Będę wdzięczny za wszelkie porady jeśli ktokolwiek znajdzie czas i ochotę odpowiedzieć
Pozdrawiam serdecznie. Artur
Witam Artur.
Patrzę na schemat nadajnika 80m Taurusa w chyba zmienionej wersji i trymer
tylko przy L4,dalej obwody są szerokopasmowe.Brak L5.
[
attachment=12710]
Obwód L4,trymer 50p i 220p po zmianach wartości musi stroić na środek 40m czyli w okolicy 7.1MHz.
Jak dobrałeś pawidłowo elementy obwodu 40m to sprawdź czy trymer przypadkiem nie jest odwrotnie w stosunku do masy.To może utrudniać strojenie obwodu L4.Tak sobie myślę,że jeśli na 20m Taurus działa to na 40m tym bardziej powinno dać się uruchomić rtx.Częściej są problemy w drugą stronę.