HomeMade

Pełna wersja: Taurus TRX QRP wg SP5DDJ
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
No dobrze, ale jest koniecznosc wymiany tego malego dlawika 15uH na nieco wiekszy (rozmiarowo) 18uH? Czy tez moze zostac tak, jak jest?
Witam wszystkich
Mi po długich i ciężkich bojach niestety nie udało się uruchomić części nadawczej tego nieszczęsnego Taurusa na 80m. Wykorzystałem wszystkie możliwe modyfikacje i dalej się wzbudza albo driver albo PA, a jak się nie wzbudza to na zaciskach anteny mam zbyt małą moc. Pomyślałem, żeby cały tor w.cz. od NE612 do zacisków ant zbudować na podstawie jakiegoś bardziej sensownego projektu. I tu pytanie: który projekt polecacie?
Faktycznie wygląda na to. że SP5DDJ popełnił drobny błąd pisząc instrukcję. mini RC-Calculator 1.2 podaje, iż cewka L4 musi mieć 37 zwojów jeśli chcemy, by miała 4,2uH. Błąd najprawdopodobniej wziął się z przepisania innej wartości - drut nawojowy musi mieć około 41 cm.

UPDATE: Niestety 37 zwojów także nie udało mi się upchnąć. Zabrakło miejsca dla trzech. Może jednak lepiej zastosować drut 0,3 mm? Kalkulator podaje maksymalną średnicę (w tym przypadku 0,41 - a więc na styk, a podwójna emalia też trochę miejsca zajmuje). Te 0,1mm mniej nie powinno chyba w niczym przeszkadzać?
Jak Ci się 3 zwoje nie zmieściły (zresztą i dla 10 można tak samo zrobić) to nawin je jako druga warstwa.

Puryści (być może wywodzący się z audiofili Tongue ) twierdzą że tak nie wolno i dzieją się straszliwe rzeczy - ale z tego co pamiętam to albo W7ZOI albo ktoś inny robił pomiary dobroci takiej dwuwarstwowej cewki i nie potwierdził tych
pogłosek.

73! Artur sp2qca
Nawinąłem cewkę drutem 0,3 mm. Cewka ma 37 zwojów, co wedle wskazań mini RC-Calculatora ma dać 4,2uH. Zakładając, że współpracujący trymer przestraja się pomiędzy 10 a 50 pF daje mi to zakres pomiędzy około 11 a 24 MHz. Powinienem więc móc wstroić się w środek pasma 20m.
Mam problem z nadajnikiem Taurusa na 80m. Walczę już 3 dzień i nic. Wszystko zachowuję się w normie na sztucznej antenie. Leci ponad 2W nic się nie wzbudza. Gdy włączę dipol na 80m sygnał sie wzbudza, a SWR pokazuje 5. TX wzbudzony, modulacja ciężka do zdudnienia.
Po włożeniu sztucznej anteny działa normalnie. Jeszcze jedno, jak nacisnę PTT słysze coś w rodzaju jakiegoś szumu, brzęczenia? Przekaźnik? Sam nie wiem. Czy może Ktoś miał podobny problem?
Przy ostatnim tranzystorze w PA mam kondensator od kolektora do masy 180pF. Przy 220pF moc spada do ok. 1,8W ale wzbudzenie na zwykłej ant. dalej jest. Rezystor tłumiący sygnał przy cewce też mam, dobrany eksperymentalnie.
Może Ktoś mam jakiś pomysł?

73! Arek sp6ouj
Tego próbowałeś ???


Jeśli wartości napięć w.cz. są podejrzanie wysokie, to oznacza, że któryś ze stopni jest wzbudzony. Najczęściej wzbudza się stopień driver'a, gdyż cewka L5 ma dużą dobroć. Skutecznym lekarstwem jest zastosowanie jednej lub obu modyfikacji:

a. wlutowanie równolegle do końcówek 3 i 4 od spodu płytki rezystora o wartości pomiędzy 2k i 10k tak aby uzyskać czysty sygnał, ale aby napięcie w.cz mierzone na kolektorze 2N2219 było ok. 8V ( silny gwizd do mikrofonu)

b. dobranie rezystora w emiterze tranzystora 2N2219 z przedziału 10 omów - 22 omów ( dla pasma 80m)

Pozdrawiam SP5FCI
Można jeszcze wstawić dwójnik RC między bazę a kolektor stopnia końcowego jak też drivera . Dwójnik to szeregowo połączony rezystor 1K i kondensator z przedziału 10nF-100nF. W przypadku drivera rezystor może być większy.
Ogólny problem tego nadajnika to zbyt bliskie położenie elementów z dużą mocą i elementów drivera. Przy sztucznej antenie i właściwym obciążeniu napięcia w.cz. są normalne, ale na antenie rzeczywistej i niedopasowanej są dużo większe i dostają się wstecznie poprzez obwód masy i pojemności pasożytnicze do stopni wstępnych.
Pomaga obniżenie wzmocnienia uzyskane w dowolny sposób, ale także przerobienie układu masy na płytce i elementów blokujących zasilanie - dawno to robiłem i nie pamiętam już szczegułów

pzdr
Tak, to już zrobiłem. Opornik dobrany ( miedzy 3 i 4). Wszystko pracuje dobrze ale tylko na sztucznej antenie. Na normalnej zaczyna sie cyrk i wzbudza się.
Dzisiaj uporałem się ze wzbudzeniami. Okazało się, że trzeba było zmienić wartości rezystorów emiterowych w driverze i PA. Można powiedzieć, że kosztem mocy. W tej chwili jest ok. 2W OUT. Oczywiście można się jeszcze z tym pobawić.

Dziękuję Kol. za podpowiedzi.

73! Arek sp6ouj
Pragnę się przywitać, ponieważ jest to mój pierwszy post na Forum.
Mój nick odzwierciedla to, że mentalnie od zawsze należę do grupy elektroników-radioamatorów-krótkofalowców i mam nadzieję, że szybko zmienię go na własny znak wywoławczy.

Zapoznałem się z dyskusją w wątku z wielką ciekawością, ponieważ przystąpiłem do budowy tego Trx-a. Jestem na etapie gromadzenia elementów. Jedne już mam, na inne oczekuję tylko brakuje mi trymerów 60 pF do vfo (typ, jak na załączonej fotce). W sklepach internetowych nie mogę ich napotkać, a póki co nie śmiem prosić Kolegi Włodka SP5DDj o pomoc.

Może ktoś z Kolegów mógłby mi podpowiedzieć, gdzie tego szukać?

dodane 19.12.2010: być może ktoś będzie poszukiwał tych trymerków, więc są aktualnie dostępne w sklepie Vegatronik

Ps. Mam też pytanie, jak sprawowałby się filtr PP9 Omiga na 10,7 MHz w miejsce filtra drabinkowego? Czy możliwe jest jego zastosowanie?

Pozdrawiam, Arek
Przekierowanie