HomeMade

Pełna wersja: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam,

Myślę, że to tu zapytam. Zabrałem się do wykonania zasilania, sterownika przede wszystkim, razem na płytce z rejestrami.
Jaki rdzeń użyć do filtru p/zakłóceniowego (L1-L2)?
Panowie pomóżcie, bo się trochę zamotałem. Podjąłem męską decyzję, ze sam zaktualizuję sobie oprogramowanie sterownika syntezy. Programator jest w systemie widziany. Podczas zabawy z pomocą CodeVisionAVR ver. 3.19 Evaluation nie mogę nic zrobić. Wyskakują okna jak w załącznikach:
Problem 1 - przy próbie sczytania hexa z procesora
Problem 2 - przy próbie załadowania nowego hexa do procesora
Nigdy wcześnie nie robiłem takich posunięć. Może jest coś o czym nie wiem?. Połączenie programatora ze złączem PDI na płytce sterownika jest raczej ok. Może program jest nieodpowiedni? W jaki sposób sprawdzić, że programator w ogóle widzi procesor syntezy? Proszę o prostotę sformułowań. Dla mnie te kwestie są nowe. Chciałbym po prostu zmienić oprogramowanie bez wnikania w głęboką teorię, bo na razie brak na to czasu.
Witam,

Programator nie widzi ATxmeg-i . Na drugim zdjęciu odczytana sygnatura układu to 000000. Skróć kable PDI do minimum. Być może, że są pomylone sygnały zegara z danymi. Za pierwszym razem jak programowałem, to od złej strony sobie piny policzyłem na płytce sterownika.

Jak masz zasiloną syntezę podczas programowania ? Z programatora, czy przez złącze zasilania z zasilacza ?
Synteza jest zasilana z Husarka, natomiast na płytce programatora mam odłączone switchem zasilanie zewnętrzne idące na gniazdo PDI. Pozostaje do sprawdzenia opcja z przełączeniem switcha tak, aby z programatora AtXmega dostawała zasilanie.
Niestety to też nie pomogło.
To jezeli masz zasilaną synteze z husarka to podpinasz tylko 3 przewody z programatora - masa, clk oraz data. Jedną zworką ustawiasz sobie logikę 3.3V a drugą na zasilanie internal. Bynajmniej w programatorze od AVT są takie zworki.
Pawle tak właśnie robię. Co prawda mam jeszcze puszczony przewód VCC, ale on jest odcinany tym przełącznikiem internal - external. Z najnowszych wieści wynika, że coś zaczęło gadać między programatorem, a sterownikiem w programie Atmel Studio - ale nie do końca. W załączniku wynik weryfikacji pliku hex, który chciałem wegrać.
W dalszym ciągu brak komunikacji z atxmegą.

Jeszcze jedna bardzo ważna sprawa odnośnie tego programatora. Jaki masz w nim firmware? Jeden jest do pracy pod avrdude a drugi do pracy pod avrstudio. Oba firmwary w systemie przedstawiają się taką samą nazwą programatora. Nie wiem ktorą wersje programatora masz. W niektórych wersjach jest zworka albo switch do przelączania trybu pracy. W moim jest switch. W oryginalnym trzeba przeflashować programator odpowiednim wsadem.

Jest to wszystko opisane w instrukcji. Sprobój jeszcze za pomocą avrdude zaprogramowac atxmegę. Avrdude potrzebuje biblioteki libusb -1.0. Ale ona chyba jest w paczce z avrdude.

A kto jest producentem programatora? Jeśli jest to klon oryginału to przy podpinaniu go do portu USB zaobserwuj diody i napisz czy jedna z diod mrugnie 2 czy 4 razy.
Tak to wygląda. W załączniku instrukcja i printscreen jak programator jest widziany w systemie. 2 lub 4 mignięcia diody mam po wduszeniu switcha MODE. W menadżerze urządzeń nie pojawia się nic na temat programatora w zakładkach Porty (COM i LPT) oraz Kontrolery uniwersalnej magistrali szeregowej
Więc programator jest widziany jak wynika ze zdjęcia. Pod avrstudio jak i codevision ( chyba tak to się nazywa) trzeba go ustawić tak aby przy podłączeniu do USB mrugnął 2 razy. Czyli switcha wciskasz aż zamruga 2 razy odpinasz programator i podpinasz. Po podpięciu musi mrugnąć 2 razy i ma działać. A możesz jeszcze wstawić zdjęcie jak jest podpięty pod sterownik? Tak by widoczne było gniazdo programowania na sterowniku i programatorze i oczywiście spięte to kabelkiem.
Pawle z tym będzie problem, ponieważ płytka sterownika siedzi w radiu. Zrobiłem zdjęcia tak, jak dałem radę. Na zdjęciu ,,Sterownik" radio leży ,,do góry nogami" - na górze zdjęcia złącze ZIFF, od lewej strony na złączu PDI: 1-DATA, 2-CLK, 3-VCC, 4-GND. Na zdjęciu z programatorem kabelek z czerwonym paskiem to DATA (biała kropka na PCB przy nóżce złącza). Błędy w połączeniach raczej wykluczam. Wróciłbym do swego postu #806 - o co chodzi, że hex nie przechodzi weryfikacji i nie da się wegrać? Jakaś niezgodność adresów występuje - jakich i dlaczego? Za niedługo wychodzę do pracy, więc do wieczora zrobimy pewnie przerwę w wymianie poglądów. Pawle - dzięki za aktywność. To jest ważne w naszym hobby, że w razie kłopotów można na kogoś liczyć.
Przekierowanie