Oczywista "oczywistość", dziękuję Henryk!
Dzień dobry.
Złożyłem i pomierzyłem LPFy. Wygląda to nieźle za wyjątkiem 40/30 - choć symulacja w RFsim potwierdza, że raczej lepiej nie będzie. Proszę o opinię.
Vy 73 Piotr
Piotrze, więcej tłumienia na tak prostym filtrze nie należy oczekiwać. Pomiary takie proponuję wykonywać aby było widać zakres 3 harmonicznej. Parzyste harmoniczne są tłumione w układzie przeciwsobnym stopnia końcowego, natomiast nieparzyste sobie hulają hi. Pozdrawiam.
Dzięki Janusz, uspokoiłeś mnie. W pełnym zakresie przebiegi wyglądają dobrze, czyli filtry uważam za skończone. Czas na kolejne płytki. 73 Piotr
Witam kolegów konstruktorów. Chciałem podzielić się wrażeniami z uruchamiania CAT-a. Zmontowałem konwerter. Wszystko jest niby ok. Zasilam go ze złącza RS485 poprzez 2 szeregowe diody. Napięcie stałe na płytce konwertera 3,74V. Radio łączy się kompem w programie HRD, i owszem, ale od momentu połączenia wyświetlacz Husarka zamienia się niemalże w dyskotekę. Co obserwuję? Skokowe zmiany czestotliwości, zapalanie i wygaszanie poszczegolnych nastaw - a to pojawia się VX, za chwilę podświetla się SPLIT, potem gaśnie i podświetla się znowu coś innego i tak w kółko. To wszystko tak jak pisałem dzieje się na tle obserwowanych skoków wskazań częstotliwości, ale w ramach jednego pasma. Wszystko uspokaja się w momencie programowego rozłączenia radia z kompem. Czekam z uwagą na Wasze eksperymenty w tym zakresie i uzyskane efekty.
Bogdanie, nie sprawdzałem współpracy sterownika z oprogramowaniem HRD. Najwięcej testów wykonałem pod softem UR5EQF i tam CAT pracuje poprawnie. Prawdopodobnie HRD wysyła bardzo dużo rozkazów (może to kwestia konfiguracji) co bardzo mocno obciąża procesor. Druga możliwość to błędy w ramkach lub gubienie ich fragmentów. Jeśli możesz zapisz do pliku to co wysyła HRD w kierunku sterownika. Dalszy ciąg dyskusji proponuję prowadzić w wątku o syntezie.
Dzień dobry.
Składam aktualnie płytkę homodyny. Instrukcja Bogdana SP3IQ, w spisie elementów płytki ma wyraźnie zaznaczone, że kondensatory 1n i 33n mają mieć tolerancję 1% oraz wykonanie C0G. W spisie elementów do płytki z DW informacja ta została pominięta (ale chyba w torze RX użyty materiał ma znaczenie patrząc na schemat Jumy). Zdobycie w SP wartości 1n i wyselekcjonowanie wymaganej tolerancji nie stanowi problemu, jednak z wartością 33n w wykonaniu C0G z zakupem jest problem. Oczywiście selekcjonowanie wartości z materiału X7R z wiadomych względów jest bezsensu. Jakie koledzy w swoich płytkach zastosowali kondensatory (materiał/tolerancja/selekcja wartości)? Może twórcy płytki podpowiedzą jakieś rozwiązanie?
Vy 73 Piotr
------------------------------------------
Problem rozwiązany. Bogdan SP3IQ "naprowadził mnie", że to wartości kondensatorów z polifazera, a te wiadomo już gdzie szukać (pomijając fakt, że takowe posiadam odłożone w "innym" miejscu hi!)
Witam ponownie,
moje prace nad Husarkiem posuwają się bardzo, bardzo powoli -trochę optymistycznie zakładałem sobie zakończenie montażu w pierwszym kwartale. Może sam montaż przebiegał dość sprawnie ale strojenie to już mała historyjka. O ile strojenie LPF udało mi się zrobić w jeden dzień (taki jeden dzień to dla mnie ok. 2 -3 godzin "zabawy") o tyle na BPF zeszło mi już średnio 3 dni na każde pasmo ... i jeszcze zostawiłem sobie na potem dwa ostatnie pasma a i tak do końca nie jestem zadowolony. Parę fotek z blatu budowy i ruszam stroić dalej ..
Pozdrawiam wszystkich ..
Szczególne podziękowania dla Adama za syntezę w nowej wersji.
[
attachment=8498][
attachment=8499][
attachment=8500]
Witam Wszystkich. Dawno się nie meldowałem, ale prace cały czas u nas trwają nad Husarkiem. LPF-y są już gotowe i zestrojone. Cat USB ruszył bez żadnego problemu i działa bardzo dobrze.
Mam pytanie do kolegi Adama - czy na Łosiu 2014 będzie można wgrać najnowsze oprogramowanie do sterownika ?
pozdrawiam Michał SP3WYP