HomeMade

Pełna wersja: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Na schemacie płytki antenowej wkradł się błąd. Przedstawiam poprawiony schemat. Projekt PCB jest prawidłowy. Niestety wartości elementów PR2, P1, R6, R7 wymagają dobrania w działającym układzie. Ostateczne wartości przedstawię po wykonaniu prób.
Od czterech dni jestem szczęśliwym posiadaczem sterownika do syntezy SPHM DDS. Pomimo że już widziałem ten komputer (bo to już jest komputer ,a nie tylko synteza) efekt przerósł moje oczekiwania. Ekran - kolory zdecydowane, odpowiednio dobrany kontrast i kolory, zdecydowanie wyróżniają klawisze i pola odczytu .Instrukcja jest potrzebna jedynie do ustawienia SetUp-u, bo obsługa jest intuicyjna. Klawisze konfiguracji radia wraz z rozwijalnym menu tworzą bardzo wygodny zestaw przycisków sterujących.Prosta kalibracja generatora. Adam - gratulacje za bardzo udaną konstrukcję.Widać że włożyłeś bardzo dużo pracy ale było warto.
Za parę dni podłączę rejestry (okablowanie) i radio zacznie żyć samodzielnie.
Koledzy, powoli kończone są prace projektowe nad HUSARKIEM. Obecnie kilkunastu Kolegów kończy budować własne radia i na podstawie zebranych uwag wykonane zostały niezbędne modyfikacje i poprawki prototypu. Wszystkie poprawki są wprowadzane na schematy ideowe oraz projekty druków. Do końca kwietnia zostanie przedstawiona ostateczna wersja Husarka zalecana do powielania oraz opis budowy radia. Pod koniec maja planowana jest prezentacja kilku prototypów radia na spotkaniu ŁOŚ 2013.

Poniżej zalecana dokumentacja filtrów akustycznych do HUSARKA. Moduł filtrów akustycznych jest wykorzystywany zarówno podczas odbioru jak i nadawania. Zmiana toru akustycznego wykonana jest na popularnych przekaźnikach. Na płytkach starszej wersji należy wykonać "dostawkę na pająku" lub dodać małą płytkę z przekaźnikiem.

Zaletą takiego rozwiązania jest bardzo dobre formowanie charakterystyki sygnału akustycznego z mikrofonu podczas nadawania oraz skuteczne rozwiązanie problemu blokowania toru mikrofonowego podczas odbioru. Wadą jest dłuższy czas przełączania nadawanie/odbiór.
Wygląda to świetnie, gratuluje
Poprawiona wersja modułu homodyny do HUSARKA, schemat po naniesieniu koniecznych zmian oraz druk z wykonanymi poprawkami.

Na wcześniejszych wersjach druku należy:
- dodać układ formowania sygnału VFO na BGA420;
- usunąć tranzystory Q1, Q5 (oznaczenie na starych schematach);
- wymienić 3-uzwojeniowe trafa przed mieszaczami na 2-uzwojeniowe splitery;
- zamienić wyjścia 1,7 na układzie U9 aby uzyskać poprawne przełączanie wstęg;
- skorygować wartości niektórych elementów wg. ostatniego schematu.
Zmiany dla wersji radia z podwójnym wykorzystywaniem modułu filtrów akustycznych (nadawanie/ odbiór).

Schemat homodyny zamieszczony w tym poście ma błędy, poprawny schemat jest w opisie budowy radia.
Czy jest przewidywana "produkcja" płytek, czy też będą tylko dostępne projekty elektroniczne?
Karol, zadaniem "Grupy Husar" było opracowanie od podstaw nowego radia, wykonanie kilku prototypów, sprawdzenie działania radia, korekta projektu i wykonanie opisu budowy radia. Ten etap zostanie zakończony prezentacją radia na Łosiu. Grupa nie będzie się zajmowała "produkcją" i dystrybucją płytek.

Jeśli projekt spotka się z zainteresowanie ze strony kolegów i będzie zapotrzebowanie na fabryczne płytki do budowy radia spróbujemy zainteresować tematem wykonania fabrycznych płytek a może nawet modułów jakąś firmę do tego powołaną (działalność gospodarcza, produkcja, faktury, paragony, dystrybucja).

Dostępność projektów na forum pozwala również na indywidualne organizowanie małych grup do wspólnego zlecania wykonania płytek w specjalistycznych firmach.


-------------------------------------------------------------------------------------------------
W załącznikach poprawiony moduł automatyki do Husarka
Przekazuję podręcznik budowy radia Husarek. Okres budowy prototypów Husarka praktycznie się skończył. Próba opracowania tej dokumentacji spowodowała potrzebę modyfikacji większości schematów ideowych co spowodowało pewien poślizg z terminem tej publikacji. Tak więc podręcznik ten zawiera modyfikacje, które wynikały z analizy budowy i uruchomienia poszczególnych prototypów Husarka. W innym miejscu na Forum SP-HM są publikowane aktualne pliki LAY płytek. Będę wdzięczny wszystkim za wskazanie błędów czy niedociągnięć w podręczniku, które postaram się niezwłocznie usunąć.
[attachment=6953]
Bogdan, jestem pod wrażeniem...
Respect :-)

MAc
mrn
cześc . A aktualnie tylko kol SP 5 AQT "szaleje" na swoim Huzarku wprawdzie Go słysze na 7 Mhz ale juz całos jakos działa !!! Gratulacje !!! Może jedynie by działał z wieksza mocą !!!


tym optymistycznym akcentem Andrzej
Przekierowanie