Józku, dzięki za doskonałe pomiary filtru. Dokładnie takie parametry uzyskałem mierząc na piechotę jego model. Jednak moje możliwości pomiarowe skończyły się na -70db. Widać, to co pisałem wcześniej, że jest nie gorszy od dobrych fabrycznych filtrów kwarcowych. Pozdrawiam, Janusz.
Henryku - dlaczego trzeba wolno studzić - ja robię przeciwnie - piekarnik i zamrażarka na zmianę co kilka godzin. Pomiary nie pokazują uszkodzeń.
Witam
Szok termiczny może doprowadzić do uszkodzenia mechanicznego ( naprężenia ).
Jeśli jest wszystko ok to masz szczęście hi hi
to jak ze studzeniem ceramiki - porcelany jak za szybko będzie pękać. No a elementy smd w szczególności są z ceramiki lub na podłożu ceramicznym.
Mowa o kondensatorach i rezystorach.
Pozdrawiam
Andrzej
Witam,
wstępnie uruchamiam płytkę homodyny, zasilanie po LM317 wynosi 10,44V, ale to chyba nie stanowi większego problemu, zastanawia mnie tylko różnica napięć na wyjściach wzmacniaczy U8 i U9 mimo dobierania elementów (rezystorów 2k7 i 220R). Zmierzone wartości – U8 pin1 - 5.185V, pin7 – 5.112V, a na U9 odwrotnie pin1 – 5.110V, pin7 – 5.190V, czy różnica 80mV ma duży wpływ na sygnał?
73 Darek
Witam
Uruchomiłem część odbiorczą HUSARKA z syntezą SP5FCS. Oczywiście nie odbyło się bez drobnych kłopotów. Część mcz. oraz automatyka ruszyła od pierwszego włączenia, następnie uruchomiłem płytkę homodyny ale tylko po stronie odbiorczej też po sprawdzeniu zasilania ruszyła, podłączyłem syntezę (Si 570 cmos) początkowo było dobrze ale później okazało się że jedna i druga wstęga były na jednakowym poziomie a na dodatek nie przełączało mi wstęg. Przyczyną tej sytuacji był jeden z przekaźników przełączający tory polifazerów. Po każdym załączeniu oporność między stykami była różna.
W moim egzemplarzu napięcia na wyjściach wynoszą
U8 noga 1= 5,33V noga 7 = 5,37V
U9 noga 1= 5,39 noga 7 = 5,34V
Tłumienie wstęgi bocznej jest dobre, szczegółowe pomiary wytłumienia podam po pomiarach w późniejszym terminie.
W załączeniu projekt płyty czołowej[
attachment=6120]
VY 73! Roman SP5AQT
Do budowy polifazera w wersji SMD użyłem kondensatorów w obudowach 1206 firmy TDK symbol C3216C0G1H333JT000N. Do testów termicznych wybrałem kilka kondensatorów które pozostały mi z selekcji czwórek do polifazera. Mimo wielokrotnego, bezpośredniego dotykania grotem lutownicy o temperaturze 360 stopni przez czas około 1 minuty nie stwierdziłem zmiany wartości pojemności kondensatora większej rozdzielczości mojego miernika na tym zakresie, czyli 100pF.
Podobnie wypadły testy termiczne z kondensatorami NP0 z zakresu 100pF do 1nF, zmiany poniżej rozdzielczości miernika.
Inaczej sprawa wygląda dla kondensatorów z ceramiki X7R.
Kondensator 4,7uF na zimno miał pojemność 4,0uF. Po podgrzaniu lutownicą jego pojemność wzrosła do 4,8uF a po ostygnięciu zmalała do 4,5uF. Kilkakrotne podgrzewania i schładzanie dało ostatecznie pojemność 4,45uF, czyli około 10% więcej niż pojemność początkowa.
Podobnie zachowywały się kondensatory z ceramiki X7R o innych wartościach z przedziału 1...100nF. Silne podgrzanie powodowało wzrost pojemności o 10...15%, po czym pojemność stabilizowała się na wartości około 4..8% większej od początkowej. Mimo pewnego ustabilizowania się pojemności kondensatorów z ceramiki X7R nadal są one wrażliwe na duże zmiany temperatury.
Charakterystyka filtrów akustycznych wykonana przez Kolegę Józefa SP9HVW wyszła rewelacyjnie. Potwierdza to znakomite parametry filtrów oraz poziom opracowania modułu filtrów. Mnie cieszy to, że to jest klasyczny układ filtrów pasywny znanych od wielu lat a nie "cyfrowy wynalazek" typu DSP. Odrobinę pracy w nawinięcie cewek oraz dobór kondensatorów a efekt widoczny na charakterystyce. Koledzy takich filtrów nie znajdziemy w żadnym fabrycznym radiu ze względu na pracochłonność, wagę i wielkość. Mimo, że Husarek z założenia ma być radiem "dla każdego" to wyraźnie widać dbałość konstruktorów o parametry odbiornika i poziom techniczny konstrukcji. Trudno o lepszą rekomendację dla tego radia.
Józefie takiego filtru w radiu fabrycznym nie znajdziemy też z innego powodu po prostu nie gorsze filtry robi się na dsp z notchem, podcięciem od góry i dołu pasma oraz denoiserem. Nie chcę by traktowane było to jako krytyka tylko po prostu stwierdzenie faktu technicznego bo filtry są dobre ale DSP na pewno nie gorsze.
Rafał, przecież ja nie neguję możliwości nowoczesnych procesorów DSP. Cieszę się jedynie z tego, że skoro tradycyjne rozwiązanie, tanie, proste i łatwe do wykonania praktycznie przez każdego dają znakomite efekty to nie musimy stosować drogich, skomplikowanych trudnych do uruchomienia modułów cyfrowych typu DSP. W radiu popularnym uzyskanie dobrych parametrów prostymi rozwiązaniami jest chyba istotną zaletą.
Niestety z radiach fabrycznych zbyt często za pomocą DSP próbuje się poprawić to na czy zaoszczędzono w części radiowej (obwody wejściowe, filtry kwarcowe, pośrednia) ale to już temat na inny wątek.
Witam
W przerwach pomiędzy rejsami po "OCEANIE ZEGRZYNSKIM" montuje płytki HUSARKA.SYNTEZA Adama SP5FCS i gen na SI570 działa z płytką PILIGRIM SMD więc jest OK.Jako druga poszła na warsztat PŁYTKA ARW,zmontowana i wstępnie uruchomiona,pobór pradu 115mA.Generator podsłuchu i wzm mcz działają,częstotliwość gen około 620Hz,wzm mikrofonowy wydaje się że też ok ale to się okaże po wlutowaniu fotorezystora (robiony wg JANUSZA SP5BMP)nie miałem czarnego kleju,ARW wstępnie OK.
HOMODYNA narazie zmontowana bez POLIFAZERÓW bo zagineły gdzies na poczcie oporniki,czekam na drudą dostawę,ale po podłączeniu zasilania napięcia z grubsza są w normie.Został mi do zmontowania FILTR MCZ,elementy smd obsadzone,dobieram teraz wartości pojemności w filtrach no i pozostało nawijanie cewek i pomiary.Dobrze że koledzy którzy wcześniej uruchamiali swoje płytki podają wartości napięć i prądów jest to jakiś punkt odniesienia przy uruchamianiu płytek.
[
attachment=6129][
attachment=6130][
attachment=6131]