HomeMade

Pełna wersja: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Na szczęście Husarka nie można kupić od ręki w sklepie czy portalu aukcyjnym. To radio trzeba zbudować sobie samemu i to jest najpiękniejsze w home made. Radio zbudowane własnymi rączkami ma własną historię i "duszę" ... czyli cząstkę osobowości jego wykonawcy. Dlatego radia HM są piękne, niepowtarzalne i bezcenne.

W moim Husarku zastosowałem filtry BPF i LPF w wersji od Husara, mają inne wymiary niż moduły Husarka oraz brakuje na nich przekaźników do komutacji torów radiowych, mostka do pomiaru swr-a i przełącznika anten. Powyższe dodatki wymagają wykonania dodatkowych płytek co trochę komplikuje konstrukcje radia i wymaga kolejnych kabli połączeniowych. Takie rozwiązanie nie bardzo mi odpowiadało dlatego powstała ta modyfikacja.

Moduły filtrów zostały zabudowane w ramki ekranujące z pasków laminatu 25mm. Na krótszych bokach (frontach) modułu znajdują się złącza w.cz. dla torów radiowych. Jeden z frontów został wykorzystany jako płytka nośna dla przekaźników. Unikamy w ten sposób dodatkowej płytki poza modułem filtrów oraz dodatkowego okablowania a sam moduł ma zwartą konstrukcję.

Na zdjęciu praktycznie wykonana modyfikacja na przykładzie modułu filtrów LPF. Klasyczne przekaźniki przewlekane z wygiętymi nogami na boki tak aby przylutować je jako SMD. Na ostatnim zdjęciu front z przekaźnikami połączony z modułem filtrów BPF.

W załączniku projekt frontów do modyfikacji i wykorzystania z innymi modułami.

Na ostatnim zdjęciu rozmieszczenie złączy na tylnej ścianie radia (szblon z laminatu). Z lewej dwie anteny oraz zasilanie, z prawej RS232, RS485 i będzie jeszcze złącze głośnika.
[attachment=7339][attachment=7339]Witam.Tak wygląda przebieg sygnału na wyjściu mieszacza przed BPF. Chyba jest nie najlepszy.Może to ktoś opisać.Może ktoś pokaże prawidłowy wygląd przebiegu na wyjściu mieszacza przed filtrem BPF. Pozdrawiam
Nie napisałeś czy czy filtr wyjściowy jest przyłączony czy odłączony od modulatora. W drugim wypadku sygnał tak właśnie może wyglądać jako wynik złożenia sygnału cyfrowego (z VFO) i semicyfrowego z modulatora próbkującego. Pokaż to samo za filtrem pasmowym ...
Tak wygląda sygnał CW za filtrem bpf obciążony tłumikiem.
Andrzeju, proszę abyś wyjście filtru podłączył kablem koncentrycznym do oscyloskopu, przy gnieździe oscyloskopu przykręć trójnik BNC. Do trójnika wkręć obciążenie 50omów i pokaż nam przebiegi. Sygnał, który pokazujesz nie jest dobry.
Za bardzo poszedłem na skróty.Zamiast bloku CW z trzema tranzystorami dałem dwa rezystory 200om.Jeden w jednym torze do +9V a drugi w drugim torze do masy. Mam nowe pomiary.Na wejście mikrofonowe sygnał 1kHz 10mV.Trzy zdjęcia w załączniku.1: sygnał 0.6Vpp po filtrze BPF,obciążony tłumikiem. 2: sygnał 1,5Vpp za mieszaczem obciążonym filtrem BPF. 3: sygnał 2Vpp na wyjściu pierwszego tranzystora (u mnie 2n5109) obciążonego wejściem drugiego tranzystora (RD16). Myślę,że teraz sygnał jest do przyjęcia.Kabel do oscyloskopu jest ekranowany oryginalny. Proszę o opinię.
Chciałeś Andrzeju "fabrykę poprawić" hi, teraz zupełnie co innego, ale proszę zaopatrz się w trójnik i dokonuj pomiaru tak jak napisałem. Pozdrawiam i życzę sukcesów.
Serdecznie dziękuję za porady i opinię.Jeszcze zostało zestroić LPF i w eter. Potwierdzam trójnik z rezystorem 50om musi być.Pozdrawiam
Koledzy mam zapytanie. Na schemacie ARW w wersji 16.04.2013 kondensatory C34 i C36 są oznaczone jako wersja bipolarna. Pady na płytce DW-Radio również w tym miejscu są zrobione jakby pod elementy SMD. Czy to jest jakiś ,,babol", czy tak ma być?. Pytam, bo takowych nie posiadam, a z kolei w spisie elementów nigdzie nie ma wzmianki o takich kondensatorach w wersji SMD bipolarnej. Może tam znajdą miejsce jakieś normalne elektrolity lub choćby tantale? Tak przy okazji - brakuje padów na kondensator 1 nF pomiędzy nóżką 6 i 7 układu U9. Trzeba nalutować go na pola nóżek podstawki scalaka. Na płytce trzeba też wlutować łącznik (bo trudno nazwać opornikiem) SMD 0 Ohm pomiędzy masą, a punktem 7 gniazda RRW. Wariant mniej estetetyczny to kawałek drucianej zworki.
Witam,
kondensatory, które kolega wymienił to na schemacie są oznaczone jako stałe, C34-4u7, C36-1nF, jeśli chodzi o U9 nie widzę tam żadnego kondensatora w sprzężeniu na nogach 6-7.

Vy 73 Darek
Przekierowanie