Na płytce wzmacniacza mocy brak padów na rezystor R30 (47 Ohm) - trzeba przeciąć ściężkę idącą do dławika DL2 i wlutować go w to miejsce, a przy DL2 oskrobać soldermaskę z pola masy i w tym miejscu dolutować kondensator 100 nF (C4) do masy. Na mojej płytce jest również błąd niewłaściwego połączenia kondensatora C8 (100 nF). Jeden z jego końców nie idzie na kolektor tranzystora Q1, a na środkowy odczep transformatora T1. Znowu skrobanie soldermaski, tym razem na polu kolektora Q1, bo to tam trzeba dolutować C8. Generalnie moje poprawki są zbieżne z uwagami Bartłomieja SQ8NVF z postu #185 o Husarze. Nie wiem, którą mam wersję płytki, ale sprawdzajcie swoje, bo mogą być podobne niespodzianki. Mam jeszcze pytanie związane z umiejscowieniem diod D4,D5. Czy one mają mieć kontakt z radiatorem, czy jest to obojętne?
Wzmacniacz który zastosowaliśmy w Husarku to wykonanie do Husara. Więc wszystkie informacje dotyczące wzmacniacza znajdują się w temacie Husara. Jest tylko jedno wykonanie PCB które w stosunku do schematu ma 2 zmiany opisane w cytowanym temacie.
Diody o które się pytasz znajdują się pomiędzy PCB a radiatorem i powinny mieć z nim kontakt termiczny (najlepiej za pomocą pasty silikonowej).
Dzięki Zdzisław. Czy wystarczą szklane 1N4148, czy jakieś specjalne są wymagane?
Ja zastosowałem standardowe diody 1N4148 w szklanych obudowach. Te diody utrzymują bez problemu prądy spoczynkowe tranzystorów w funkcji temperatury.
Ok dzięki - już wlutowane.
Uważajmy na płytkę BPF z DW-Radio. Podwójne pady kondensatora C2 służące do równoległego łączenia kondensatorów w filtrach na pasma 7, 14, 21 i 28 MHz nie mają ze sobą połączenia. Do momentu połapania się o co chodzi wychodzą przy strojeniu filtrów niemiłe niespodzianki. Z pozoru mała ilość miejsca na kondensatory SMD 1206, ale przy lutowaniu w pionie jest spoko.
Drobna rzecz, ale się trafiła. Myślę, że nie warto robić nowej kliszy do tego modułu a po prostu dwa sąsiednie pady zalać cyną przy lutowaniu.
Na drugim zdjęciu widok od strony elementów SMD.
Mamy błędy w płytce LPF. Linia żółta - trzeba rozciąć . Grubsza linia pomarańczowa - nowe połączenie. Widok płytki od strony ścieżek.
Na tej samej płytce brak jest również padów pod dławiki 100 uH - występujące pod oznaczeniem DL w wydaniu ,,autonomicznym" płytki antenowej (wyjścia układu pomiarowego fali padającej i odbitej). Miejmy nadzieję, że w przyszłości nie spowoduje to reperkusji użytkowych.
Przedstawiam kolegom propozycję rozbudowy filtru o dodatkową płytkę, za pomocą której można zmieniać szerokość filtru telegraficznego 350 lub 550 Hz. Pozdrawiam, Janusz.