HomeMade

Pełna wersja: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Adamie, zdecydowanie popieram i partycypuję.
Bardzo mi się podoba ten pomysł, wygoda i duże oszczędności, również miejsca w szufladach czy przy radiu na dodatkowy miernik.
Ten pomysł rozwiąże również problem sterowania skrzynką antenową ponieważ radio po wykryciu zwiększonego swr-a może wykonać dodatkowe pomiary i znając charakter impedancji anteny szybko dobrać nastawy skrzynki.

Atrakcyjność Husarka z taką opcją mocno wzroście. Tak sobie myślę że po zastosowaniu Si570 i tej ilości ciekawych funkcji i to już nie jest "Synteza SPHM" a raczej komputer radia..
Na dzień dzisiejszy to już nie jest synteza a mikroprocesorowy sterownik radiostacji, jest wbudowany dokładny miernik poziomu sygnału, klucz telegraficzny, zegar. Ale wracając do zaproponowanego przez Adama analizatora. Aby ten analizator był lepszy od innych amatorskich konstrukcji to pomiaru powinien dokonywać mocą pojedynczych watów. Unikniemy wtedy wpływu obcych sygnałów na dokładność pomiaru. Pozdrawiam, Janusz.
Dalsze sprawozdanie z prac:
1. Wykonałem przełączanie filtru LC SSB z toru odbiornika do toru nadajnika. Jest to zrobione w ten sposób że dwa przekaźniki 5V wpozycji odbiór właczają filtr w obwód odbiornika a po przejściu na nadawanie włączany jest filtr w tor wzmacniacza mikrofonowego po układzie scalonym U5 p.7 a wyjście na p.7 U7. U7 wyłączyłem. Poprostu wyjąłem go z podstawki.
2. Zrobiłem kilka łączności w paśmie 80m. Raporty były różne, od 5.9 do 4.4 ale te próby były robione w porze niezbyt dobrej propagacji. Koledzy którzy mieszkają w Łukowie oceniają sygnał jako dobry, bez zniekształceń. Prawdą jest że ta moja antena na 80m jest byle jaka i jest zawieszona 4m na dachem bloku i jej poprawność pozostawia wiele do życzenia. Nie mniej sygnał z Husarka poszedł w Świat i o to chodzi.
Adam pomysł z analizatorem uważam za bardzo trafiony i powinno się to rozpracować. Popieram!!!
Stanisław, gratuluję pierwszych łączności na Husarku !

"Apetyt" miałem na nietypową obudowę ale pierwszy Husarek będzie "tradycyjny" w obudowie z odzysku (zdjęcie 1).
Panel przedni to wersja SP5AQT, zmodyfikowana, wydrukowana i zafoliowana dzięki pomocy Romana (zdjęcie 2) , wielkie dzięki !

Aby ułatwić sobie prace mechaniczne płytę czołową wykonałem z tradycyjnego laminatu dwustronnego. Laminat łatwo się docina, wierci, piłuje i można łatwo przylutować do niego śruby lub dodatkowe wsporniki (zdjęcie 3).

Na tak docięty front z laminatu przykleiłem projekt płyty czołowej wydrukowany na zwykłym papierze aby wytrasować punkty pod wycięcie otworów (zdjęcie 4).

Po wywierceniu otworów i dopiłowaniu okna pod wyświetlacz płyta nośna jest gotowa (zdjęcie 5) aby przykleić na niej zafoliowaną maskownicę. Okno wyświetlacza jest większe od okna maskownicy aby wyświetlacz można było dosunąć do maskownicy. Dodatkowo trzeba podpiłować kanał na taśmę od panela dotykowego.

W pliku ZIP obraz frontu w formacie JPG i EMF. Kolejne zdjęcia z montażu za kilka dni.
To jeszcze napiszcie skąd macie takie fajne obudowy. Też bym taką zakupił.
Niestety, źródło miało "skończoną" pojemność i bardzo szybko przestało być aktualne. Czasem firmy złomują stary sprzęt i można trafić fajne "graty na wagę" do wykorzystania w naszym hobby. Niestety ciekawy towar szybko znika bo zwykle jest go mniej niż chętnych. Sam kilka razy kupowałem stare urządzenia w celu odzyskania obudowy lub innych elementów mechanicznych.
Kilku Kolegów stosuje ten sam wzór obudowy i bardzo podobne projekty płyty czołowej: SP5AQT, SP3GTG, SP5FCS i inni, różnice są bardzo małe. Gdyby opracować jednolity standard HUSAREK to można by projekt narysować w Corelu i wycinać czołówki maszynowo na CNC lub laserze. Byłoby taniej, szybciej i dokładniej. Wada, wszystkie HUSARKI byłyby jednakowe, oprócz znaku pod wyświetlaczem.
73 Józef
(24-02-2013 22:22)TG50 napisał(a): [ -> ]Wada, wszystkie HUSARKI byłyby jednakowe, oprócz znaku pod wyświetlaczem.
73 Józef

Nie koniecznie wada. Ja osobiście nie cierpię mechaniki i jak mam szukać i dopasowywać układ do jakiejś obudowy, horror. Dobry pomysł na wykonanie obudowy na CNC , część osób pewnie by skorzystało z takiej możliwości i tak najważniejsze co jest w środku.
Witam
Pomysł na takie rozmieszczenie elementów regulacyjnych na płycie czołowej "HUSARKA" powstawał w mojej głowie dosyć długo. Rozmieszczenie tych elementów konsultowałem z kilkoma kolegami i dlatego wszystkie prezentowane wykonania są do siebie podobne. Obudowa z pozoru jest dosyć duża ale powierzchnia użytkowa przedniego panela zmniejszona jest po 13mm z obydwu stron przez prowadnice boczne konstrukcji obudowy. Co do wykonania płyty ozdobnej to jeden z kolegów zakupił profesjonalną frezarkę "CNC" i po jego powrocie z urlopu będziemy przeprowadzać próby. Frezarka współpracuje z programem "Front Designer" który to program wielu kolegów posiada.
VY 73! Roman SP5AQT
Przekierowanie