HomeMade

Pełna wersja: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam wszytkich budujacych Husarka.
Ostatnio dostalem czesc plytek pcb i zaczalem skladac husarka.Automatyka i homodyna juz prawie na ukonczeniu.Mam jednak maly problem a mianowicie niemoge nigdzie dostac fotorezystora do kompresora( automatyka) . Znaczy sie niemoge go nigdzie dostac u mnie za oceanem. Moze ktorys z kolegow experymentowal z innym typem? A moze ktos powie gdzie mozna go kupic albo moze ktos ma i chetnie odsprzeda?

Pozdrawiam
Arek AC2FC
Witam wszystkich miłośników "Husarka". Właśnie dołączyłem do Waszego grona. Mam już ... wyświetlacz. Ale czekam na moduł sterownika syntezera. Może ma ktoś gotowe płytki do odstąpienia, w DW-Radio niestety się już skończyły.
Pozdrawiam!
Paweł sp7sp
Moja mała uwaga. Przy montażu płytki ,,spinki" nad płytką homodyny (a taki sposób montażu aż się prosi - zdjęcia przy poście #453) trzeba krzyżować kable koncentryczne idące pomiędzy gniazdami TX i RX tych dwóch płytek - przynajmniej w przypadku płytek DW-RADIO.
Bogdanie, to był montaż tylko poglądowy do zdjęcia aby było widać elementy na "spince". Wystarczy odwrócić moduł "spinki" elementami do dołu i złącza są na wprost. Drugi jeszcze lepszy sposób to przykręcenie modułu homodyny i "spinki" plecami (stroną lutowania) do siebie. Wtedy nie musimy dawać złączy SMB, masy łączymy słupkami a tory sygnałowe przewodem.

Witaj Pawle w gromie fanów Husarów i Husarków. Płytki jeszcze będą na 100%, tylko trzeba będzie poczekać. Obecnie trzeba zebrać uwagi odnośnie ostatniej wersji druków i wykonać konieczne poprawki. Jest duża szansa, że ktoś z kolegów ma nadmiary i odstąpi. Namawiam na wyjazd do Burzenina, będzie wiele różnych wykonań radia a podczas bezpośredniego spotkania więcej można się dowiedzieć a czasem również coś ciekawego dokupić. Tak przy okazji prośba do kolegów aby zabrali na spotkanie wszelkie nadmiary płytek i elementów.


Arek, to może być dowolny fotorezystor, który w stanie "ciemnym" na rezystancję > od 1Mom. bardzo dobrze sprawują się również fabryczne regulatory optyczne np. VTL5 , niestety cena nie jest zachęcająca!
Dziekuje Adamie za podpowiedz z tymi VTL5 .Cena u nas ~ $5 to niejest tak strasznie. Piszesz ze "Arek, to może być dowolny fotorezystor, który w stanie "ciemnym" na rezystancję > od 1Mom " - czy miales jakis dokladny model na mysli ? Model VTL5C1 to 50Mohm a ten VTL5C2 to 1Mohm . Zastanawiam sie nad tym pierwszym ( VTL5C1 ).

Pozdrawiam
Arek AC2FC
Rzeczywiście model VTL5C1 ma większy zakres regulacji i jest szybszy. Trzeba to wypróbować praktycznie w układzie, może potrzebna będzie korekta rezystora w sprzężeniu zwrotnym wzmacniacza.
"Pseudo kompresor" optyczny to wariant oszczędnościowy, docelowo należy rozważyć układ na SSM2167, który zapewni większe możliwości kształtowania sygnału.
Robię cewki do filtru mcz. Po nawinięciu cewki, przetarciu połówek rdzenia, złożeniu i umieszczeniu spinek na kubku, indukcyjność pod naciskiem zmienia się (w górę oczywiście) o 5 do 8mH. Po zwolnieniu nacisku wraca do wartości początkowej. Wykonałem ze starannością trzy egzemplarze i zachowują się identycznie. Pomiaru dokonuję mostkiem RLC Mera-tronik E317. Czy to są prawidłowo wykonane cewki?
Cewki na pewno dobrze nawinięte. Nie napisałeś , czym przecierałeś rdzenie ? Z kubeczka należy wyjąć plastikową podkładkę, a rdzenie przecierać na białej kartce papieru położonej na gładkiej i równej powierzchni. Pamiętaj , że rdzeń rdzeniowi nie jest równy i zamieniając połówki można dobierać indukcyjność. Na koniec proponuję zabezpieczyć kroplą kleju na gorąco , tak jak było w oryginale. Pozdrawiam.
Janusz, postąpiłem zgodnie z instrukcją budowy Husarka, dodatkowo zamiast kleju na gorąco dałem krople przezroczystego poxipolu - myślałem, że to ustabilizuje wpływ ściskania (jest twardszy i stabilniejszy) ale wiele nie zmieniło. Podkładka destabilizowała totalnie wskazania więc od razu z niej zrezygnowałem. Stąd właśnie moje pytanie, o poprawność wykonania - lepiej poprawiać 3 szt niż 15. Jeszcze jedno pytanie, kondensatory w filtrze mają mieć tolerancję 5%, jaką założyłeś tolerancję cewek? Pozdrawiam.
Cewki też miały zakładaną tolerancję 5%. Ja starałem się je nawijać +/- 3%, ale są bardzo wrażliwe rdzenie na temperaturę i nic się z tym nie zrobi. Pisząc o tym mam na myśli temperaturę otoczenia a nie wewnątrz radia. Pierwsze próby robiłem na gotowych dławikach pierścieniowych 2x39mH. Jak się później okazało nie miały one 156 mH a znacznie mniej. Zastosowałem wtedy kondensatory 82nF zamiast 68nF i też dobrze filtr pracował. Życzę sukcesów, Janusz.
Przekierowanie