Przejściówka DIL8-SO8, mała rzecz a cieszy i przydaje się do wzmacniaczy w wersji SMD. Płytka tylko pozornie wydaje się prosta i łatwa do narysowanie. Miejsca jest mało i trzeba pilnować odległości aby nie było zwarć.
1/ Na projekcie pin 1 obudowy DIL8 jest połączony z pinem 8 obudowy SO8. Przy "prasowance" to bez znaczenia ale trzeba o tym pamiętać aby nie popełnić błędu i nie uszkodzić układu.
2/ W krytycznych miejsca zaznaczonych na zdjęciu przekroczone zostały minimalne odległości technologiczne wynoszące 8 milsów (bezpieczniej jest dać 10).
3/ Przy przechodzeniu ścieżką pomiędzy pinami również należy zadbać aby zostało po 10 milsów przerwy.
Przykład: pin 65 milsów, ścieżka 15 milsów, suma 80 milsów, ze 100 milsów pomiędzy pinami zostaje 20 milsów na dwie przerwy czyli po 10 milsów na stronę i jest OK.
Czasem wystarczy "pokombinować" i od razu jest prościej. Po prawej stronie moja wersja przejściówki DIL8-SO8. Na zdjęciach gotowy wzmacniacz SMD na fabrycznej płytce
Adam, dzięki za dobre słowo. Masz racje - w naszej grupie "Husarek - sekcja jarocinska" jeden drugiego mobilizuje, choć tak naprawde to siła napędową jest Michał SP3WYP to wszyscy ciągle czytamy forum i dyskutujemy. Efekty - jak widać
Mamy zamiar zrobić jeszcze DSP, zawężanie filtrów CW i SSB i PA - QRO jako osobne pudełko. Obudowa wybrana, zupełnie inna niż te z DW Radio. Z niepokojem czekamy na wyswietlacz TFT (podobno juz płynie). Dziś cały dzień nawijałem cewki do filtrów BPF do 3 szt Husarków (lekcja pokory i cierpliwości) Mamy ambity plan zaprezentować nasze Husarki na spotkaniu OT 27 które organizuje nasz klub SP3PJA na początku czerwca.
Waldek SP3TYI
Widzę ze zdjęć że kilka płytek do Husarka trzeba zrobić sobie samemu. Czemu w zestawie z DW nie ma płytki wzmacniacza mocy i rejestrów ? Wiem, że da się je jakoś zrobić ale zawsze to dodatkowe utrudnienie. To tylko dwie płytki i mielibyśmy pełny komplet płytek fabrycznych do budowy radia.
Zgadza się ale nie wszystko można zrobić za jednym zamachem. Ukłony do DW_RADIO, że są dostępne płytki które możemy wykorzystać. Na razie resztę trzeba pokombinować samemu.
Dzisiaj skończyłem lutować LPF i BPF . Jutro pomiary. Zobaczymy jak wyjdzie.
73 SP3WYP
Projekt płytki rejestrów szeregowych widoczny na ostatnich zdjęciach powstał później dlatego ten druk nie mógł znaleźć się w zestawie z DW Radio. Pierwsza wersja rejestrów była na druku jednostronnym dlatego nie warto było "wciskać" jej na formatki z drukiem dwustronnym.
Co do wzmacniacza odpowiedź jest bardziej złożona. Początkowo były pomysły na bardzo tani wzmacniacz np. na IRF, BUK, potem na wzmacniacz o większej mocy 30...50W. Część kolegów posiadała moduły wzmacniaczy fabrycznych a część składała wzmacniacz G6ALU. Projekty płytek są dostępne na forum i można zorganizować się w grupę chętnych do wspólnego wykonania fabrycznych druków.
Nie zmienia to faktu, że przy kolejnych partiach płytek warto pomyśleć o brakujących drukach.
Witam,
Dzisiaj mialem piersza lacznosc na Husarka z Polska -kolega SQ5EBM. Wedlug niego audio ladne ( wiecej wysokich tonow i srodkowych). Oczywiscie duzo zalezy od mikrofonu itd. Co prawda lacznosc trwala zaledwie kilka minut bo pozniej propagacja przysiadla. Moc mojego Husarka to ~15W.
Pozdrawiam Arek ACFC
Witam.Czytam temat Husarka i jestem zainteresowany tematem.Pytanie do kolegów jak mogę otworzyć pliki cct gdzie koledzy pokazują charakterystyki .Proszę o informacje.Pozdrawiam sp4eib
Witam
Pliki z rozszerzeniem cct otwiera się się programem RFSim 99. Jest to program darmowy dostępny w sieci. Adres jest również na naszym forum ale nie wiem gdzie.
Roman SP5AQT
Dziękuje za podpowiedz .Pozdrawiam sp4eib