No panowie ładnie się zaczyna. Chciałem dzisiaj odbiornik uruchomić i kicha. Na dzień dobry od razu nie chodzi koncówka m.cz. Ni szumu, ni brumu - nic. Scalak zimny jak skała. Układ i napięcia posprawdzane, zwarć nie ma. Czyżby udało mi się malowankę kupić? Mam drugi, ale z tego samego źródła, więc zastanawiam się, czy jest sens podmieniać. Czy mieliście podobne przygody, czy to tylko na mnie tak trafiło? Czy mocno pogorszę sprawę wkładając TDA2003? Nóżki pasują i mam szansę dostać go na miejscu. Nowy LA4425 z przesyłką będzie pewnie kosztował 15 zł i znów nie będę pewny, czy malowanki nie wziąłem. Normalnie sztuką robi się kupienie nowych działających elementów.
Zanim zawyrokujesz czy to końcówka mcz, sprawdź (podłączając inny wzmacniacz m.cz. choćby) czy sygnał m.cz. nie ginie Ci gdzieś wcześniej (jeśli jest..).
TDA2003 nie jest zamiennikiem LA4425. Wymaga on kilku dodatkowych zewnętrznych elementów. Jest to dobry wzmacniacz o małych szumach własnych. Sprawdź Bogdanie napięcie na nóżce 5 i zmierz prąd spoczynkowy pobierany przez wzmacniacz . Powinien on wynosić kilkadziesiąt mA. Pozdrawiam i życzę sukcesów.
Na nóżce 5 jest napięcie ok. 11.7 V. Prądu spoczynkowego nie mierzyłem, ale podejrzewam, że albo go nie ma albo jest znikomy. Tak jak pisałem scalak nawet nie jest letni. Zrobię to dzisiaj jak wrócę z pracy. Co ciekawe, 1 nóżk scalaka nie posiada żadnej rezystancji do masy (nawet na zakresie 20 Mom). Panowie, na wszelki wypadek podajcie namiar na jakieś pewne źródło tych układów.
99.999999% problemów z uruchomieniem odtwarzanego układu to błąd podczas montażu. zwarcie, brak połączenia, pomylona wartość elementu, wsadzony i zlutowany w sąsiednią dziurkę. 0.000001% to wadliwy element, ale to łatwiej sprawdzić niż szukać zwarcia/przerwy/błędu - zmontuj układ na pająka poza płytką i przetestuj. W kilka minut będziesz wiedział.
Jurek, ale ja sam nie wierzę w to, że mogłem coś pomylić. Ten układ jest prosty jak budowa cepa. W każdym razie dziś po pracy jeszcze zajrzę ,,chłodnym okiem i rozumem" - może wczoraj za bardzo chciałem posłuchać tego Husarka, a wtedy człowiek robi rzeczy teoretycznie niemożliwe do zrobienia. W każdym razie ponawiam prośbę o źródła sprawdzonych LA4425.
Bezstresowe i najszybsze efekty uzyska się przez budowę etapami. Przy czym po każdym etapie należy bezwzględnie sprawdzić działanie. Na przykład w Podręczniku Budowy Husarka zaproponowano pewne etapy , np:
A. Wzmacniacz głośnikowy zawierający układ scalony U9 LA4425A. Zbuduj wzmacniacz głośnikowy, podłącz zasilanie i głośnik i sprawdź.
...
D-Wzmacniacz m.cz odbiornika wraz pętlą ARW, zbuduj i sprawdź.
Zapraszam do podręcznika...
Swój LA kupiłem w north koszalin, ale głowy nie dam czy każda sztuka będzie OK.
No i po bólu. Wsadziłem drugi scalak i jednak poszło.