HomeMade

Pełna wersja: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Dziękuję Adamie za tak szybka odpowiedz. Płytkę mam już zmontowana z wartościami elementów jakie podałeś. W tłumikach zastosowałem bardziej dostępne wartości:
-6 dB R1 i R3 - 33 Om oraz R2 - 150 Om.
-12 dB R1 i R3 - 100 Om oraz R2 - 82 Om.
Dzisiaj o godz.10.30 czasu miejscowego przeprowadziłem pierwszą łączność na HUSARKU z Wiesławem SP6HEQ.Raport 58-59 pasmo 40m, moc 3-5W.Żadnych zastrzeżeń do jakości sygnału nie było . Następna łączność na tym samym paśmie z Witkiem SP5TAA, również bez żadnych zastrzeżeń, zaczęło już występować QSB. Muszę jeszcze poprawić tor mikrofonowy, zbyt mały poziom sygnału nie jest w stanie odpowiednio wysterować homodyny a co za tym idzie i stopnia PA. Z homodyny wychodzi ok.0,6-0,8 Vpp.
Ja najwięcej obaw mam przed budową i uruchomieniem wzmacniacza mocy, po prostu brak praktycznych doświadczeń z nadajnikami. Gromadzę potrzebne elementy i mam drobne pytanie o "perełkę ferrytową" zakładaną na bramkę tranzystora Q2.

Cytat z opisu budowy wzmacniacza:
Cytat:Na uwagę zasługuje zastosowania małego rdzenia
ferrytowego na wyprowadzenie bramki tranzystora Q2. Wymiary rdzenia: średnica zewnętrzna
3 mm, średnica wewnętrzna 1.1 mm, długość ok.3 mm. Ten rdzeń ferrytowy w znacznym
stopniu zmniejszenia tendencję do wzbudzania się tego stopnia.

W opisie nie znalazłem z jakiego materiału ma być ten rdzeń lub jaką ma mieć indukcyjność . Ma trochę takich koralików z demontażu, ich indukcyjności przy jednym zwoju są od 0,45uH do nawet 2,5uH. Który rdzeń wybrać i czy ma to większe znaczenie ?
Ja użyłem perełkę ferrytową o podanych rozmiarach jak w opisie. Indukcyjności 1 zw. to 0.4 uH. Perełka ta ma na celu zapobieżenie ewentualnych tendencji do wzbudzenia się tego stopnia wzmacniacza.
Dziękuję za uzupełnienie informacji o parametrach rdzenia.

Czy przy zakupie tranzystorów RD16 jest ryzyko nabycia malowanek może ktoś z kolegów miał takie problemy czy to raczej tych tranzystorów nie dotyczy ?
Kilka razy kupowałem tranzystory 2SC2078 i niestety zachowywały się bardzo różnie.
Przy zakupie droższych elementów zawsze jest ryzyko trafienia na podróbki (malowanki) albo odrzuty z chińskiej produkcji, które nie trzymają parametrów i są rozprowadzane poza oficjalnymi kanałami dystrybucji.
Tranzystory MITSUBISHI mają bardzo charakterystyczną obudowę i łatwo je odróżnić od typowych tranzystorów. Oryginalne tranzystory firmy Mitsubishi mają wąską obudowę TO-220, inny kształt radiatora oraz dwa charakterystyczne "zęby" pomiędzy wyprowadzeniami.

Drugi sposób to unikanie przypadkowych sprzedawców i kupowanie w sprawdzonych miejscach. Kilka razy kupowałem tranzystory RD16 w firmie HUMA i zawsze były OK (oryginały+dobra cena+faktura). Są również dostępne tranzystory RD06 oraz RD15 na których można spróbować uruchomić PA na paśmie 50MHz.
Będąc w f-mie D-W Radio dowiedziałem się że ponownie posiadają w sprzedaży obudowy stosowane do budowy HUSARKA np przez SP5AQT i innych, proponuje aby zainteresowani skontaktowali się z w/w firmą
Zamieszczam projekty dwóch kolejnych modułów do HUSARKA: filtry BPF oraz LPF. Oba moduły mają ten sam typ przekaźnika co upraszcza budowę i zakupy. Moduł LPF z układem mostka pomiarowego i przełączaniem anteny (jedna płytka mniej w radiu).
Te filtry będą w kompletach do HUSARKA produkowanych przez DW Radio. Firma posiada również do tych filtrów odpowiednie przekaźniki w bardzo niskiej cenie.
Możliwość zakupu fabrycznej obudowy oraz obwodów drukowanych to duże ułatwienie przy budowie radia i duża oszczędność czasu. ten czas przyda się na montaż i uruchamianie radia. Może za jakiś czas ktoś zrobi więcej płyt czołowych co rozwiązałoby całkowicie problem mechaniki.

Może uda się zainteresować dostawców elementów, raczej tych drobnych, aby zrobili komplety np. rdzeni do Husarka, półprzewodników do Husarka, rezystory i kondensatory do husarka. Tak byłoby łatwiej i taniej tylko czy komuś zechce się bawić w zestawy przy takich ilościach. Z drugiej strony widuje się czasem zestawy rezystorów na aukcja to czemu nie zrobić podobnie pod Husarka.
Jest szansa, że przy takich ułatwieniach powstałoby kilkadziesiąt dodatkowych urządzeń.
Tak wygląda obudowa z odzysku wykorzystywana do budowy HUSARKA.
Link do aktualnej aukcji: Profesjonalna obudowa do Husarka, zawartość w cenie obudowy.

Obudowa ma wymiary: front 26cm x 10cm, głębokość 28cm
Przekierowanie