HomeMade

Pełna wersja: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Uruchomiłem dwa moduły Husarka; automatykę i filtry ssb.
Wykonałem pierwsze pomiary kartą dźwiękową zintegrowaną w notebooku.
W wolnej chwili użyję trochę lepszej z peceta.
Budowę Husarka, nie licząc syntezy, rozpoczynam od płytki filtrów SSB/CW. Wpierw należy nawinąć 15 dławików na rdzeniach „z wylutów”o których już pisano w tym wątku. Do nawijania cewek użyłem specjalnego stanowiska z wykorzystaniem ręcznej wiertarki umocowanej poziomo w imadle. Maja wiertarka posiada dwa przełożenia, przy czym wykorzystałem to które posiada 6,666... obrotów wrzeciona na 1 obrót korbą. Tak więc przy 30 obrotach korbę wiertarki uzyskuję 200 zwojów (30 x 6,666=200). Samo nawijanie jest najłatwiejszą czynnością budowy dławików. Dużą trudnością jest dojście do powtarzalnej metody polerowania powierzchni obu połówek rdzenia, tak aby po złożeniu (czytaj spasowaniu powierzchni rdzeni) uzyskać indukcyjność 160-162 mH przy 200 zwojach. W moim przypadku nie sprawdziła się metoda polerowania drobnoziarnistym papierem ściernym. Po konsultacji z Januszem SP5BMP zacząłem stosować metodę polerowania za pomocą typowego papieru do drukarki, gdzie samą czynność polerowania wykonywałem na gładkim laminowanym blacie. Po próbach z kilkoma rdzeniami, wywnioskowałem, że najlepszą metodą są następujące kolejne czynności:
- delikatne zeskrobanie resztek kleju,
- odtłuszczenie powierzcnki rdzenia acetonem (zmywacz do paznokci)
- zmycie powierzchni rdzenia przy pomocy „Kontakt PCC” w areozolu i irchy od szyb samochodowych,
- po wyschnięciu, polerowanie powierzchni rdzenia na papierze od drukarki - precyzyjne polerowanie z wykonaniem co najmniej kilkunastu kołowych ruchów.
Testem prawidłowego spolerowania i spasowania powierzchni połówek rdzenia, jest uzyskania indukcyjności 160-162 mH dla 200 zw, przy czym, jeżeli w czasie pomiaru ściskanie rdzeni powoduje zwiększenie indukcyjności, należy ponowić proces polerowania.
Właśnie wykonałem kilka dławików wyżej opisanym sposobem i jutro sprawdzę ponownie indukcyjność, czy jest ta sama którą uzyskałem bezpośrednio po skręceniu rdzenia.
73 Bogdan, SP3IQ.
[attachment=6272]
Czy koledzy, rozbierający te rdzenie mieli problem z kruchością karkasu? Myślałem, że problemem będzie rozebranie rdzenia a okazało się, iż najsłabszym elementem jest właśnie karkas...
Witaj Bartłomieju SQ8NVF,
Do dnia dzisiejszego udało się nawinąć i przygotować do lutowania 20 dławików. Właśnie w trakcie rozbierania i później w czasie zdejmowania pozostałości poprzedniego uzwojenia z pinów do lutowania, uszkodziłem dwa karkasy. Tak więc należy te czynności związane z karkasem wykonywać ostrożnie.
Ponadto, po nabraniu doświadczenia w nawijaniu tych 20 dławików chcę nieco sprostować swą wczorajszą wypowiedź. Okazało się że stosowanie acetonu i Kontakt PCC okazało się zbyteczne a nawet szkodliwe dla większości dławików, wystarczało tylko szlifowanie na papierze. Zamiast laminowanego blatu lepsze wyniki uzyskiwałem przy zastosowaniu płytki szklanej (kawałek szyby okiennej).
Ponadto zanotowałem pewne rozbieżności w przenikalności magnetycznej rdzeni, co powodowało że ilość zwojów mieściła się skrajnie między liczbą 196 do 203 dla uzyskania indukcyjności 160 mH.
73 Bogdan, SP3IQ.
Witam składających filtry akustyczne
Ja trafiłem na dwa rdzenie tak rozbieżne że filtry przy 200 zw. miały 50 i 63 mH.
Przy zamianie połówek rdzeni z innych filtrów uzyskiwałem najwyżej 112 mH.
A co do kruchości, to przy rozbieraniu uszkodziłem jeden rdzeń.
Maćku przyczyna rozbieżności jest inna. Podczas nawijania karkas ci się odrobinę odkształcił (rozchylił) i jak składałeś rdzenie zostawała szczelina. (Zbyt mocne naciąganie drutu podczas nawijania). Przewiń cewki i powinno być OK. Koledzy którzy nawinęli już te cewki właśnie takie mieli problemy, a wartości indukcyjności wychodziły dokładnie takie jak u ciebie.
Witam
Czy wzmacniacz PA z projektu HUSAR , można zastosować w Husarku
Vy 73 Andrzej
Wzmacniacz PA 15 W został zaprojektowany z myślą wykorzystania go w obu projektach HUSAR i HUSAREK. Aby dokumentacja HUSARKA była pełna zamieszczam tutaj projekt płytki PCB wzmacniacza i jego schemat. O samym wzmacniaczu można poczytać w temacie HUSAR od strony http://sp-hm.pl/thread-730-page-19.html.
Proponuję kolegom budującym Husarka rozbudowę o dodanie w prosty sposób drugiego filtru SSB. Jest to filtr LPF o częstotliwości 2300Hz dla 6dB. Odpowiada on filtrowi kwarcowemu w superheterodynie o szerokości 2kHz. Doskonale wycina spleter stacji oddalonej o 2,5kHz. Załączam dokonane dzisiaj w zawodach nagranie. Kilka razy załączałem i wyłączałem filtr. Ocenicie sami jego działanie. Pozdrawiam, Janusz.
Witam

Jestem w lekkim szoku jak wycina Smile no Panowie robicie kawał super roboty.
Mam pytanie do Ciebie Janusz patrze na schemat tego filtra i się zastanawiam po co tyle tranzystorów fet , ale chyba już skumałem one pracują jako przekaźniki półprzewodnikowe i załączają dodatkowe pojemności , zgadza się ?

Super robota Panowie Smile

Pozdrawiam

Andrzej
Przekierowanie