Grupa husarek dziś rano straciła jednego ze swoich członków. Zmarł Michał SP3WYP. Zostały jego posty na forum....
Nie wiem co powiedzieć, nasza grupa husarek z Jarocina, bez Niego nie ma juz sensu.
Waldek SP3TYI
Waldku sadze, ze powinniscie dokonczyc co zaczeliscie. Chocby dlatego zeby pokazac jakim konstruktorem i przyjacielem byl Michal.
pz
Troszkę wolnego czasu na horyzoncie. Mój Husarek dostanie wreszcie w prezencie płytki SDR i CAT-a z wej/wyj sygnałów m.cz. do emisji cyfrowych.
No i Husarek dostał ,,na plecach" nowe gniazda i sygnały. Jakie obserwacje? Mały poziom sygnału m.cz. wychodzący na potrzeby emisji cyfrowych. Pobieram sygnał z potencjometru siły głosu i niestety jego poziom nie wysterowuje dostatecznie karty muzycznej komputera poprzez wejście liniowe. Pozostaje przetestować wejście mikrofonowe karty. Sygnał z gniazda ,,SDR out" sprawdzony i osłuchany na HDSDR. CAT działa i łączy radio z kompem jak należy. Pozostał problem, który mam nadzieję pomożecie koledzy rozwiązać. Przy emisjach cyfrowych radio musi dostawać sygnał PTT ( i ewentualnie CW) z gniazda USB (płytka CAT wg konstrukcji Adama). Na płytce CAT są wyprowadzone ścieżki RTS i DTR, ale nie bardzo wiem jak zaprząc do pracy swoje oprogramowanie, aby przy pracy na PSK lub CW odpowiednie poziomy (PTT, CW) pojawiały się w tych punktach. Używam równolegle HRD i Logger32. Kiedyś pisałem o możliwości zastąpienia gniazd SMA tańszym wariantem. Na zdjęciu przykład mojego autorstwa.
Na płytce automatyki HUSARKA znajduje się regulowany wzmacniacz U1 TL072. Na nodze 1 (ze względu na prawidłowe działanie automatyki) powinno być napięcie ok 20mVpp . Natomiast bezpośrednio za nim znajduje się wzmacniacz o stałym wzmocnieniu 5x. Na nodze 7 tego wzmacniacza jest już napięcie ok 100mVpp. Myślę że gdy pobierzemy sygnał z tej nogi, jego poziom wystarczy do prawidłowego wysterowania wejścia liniowego karty muzycznej.
No właśnie pożądliwym okiem patrzyłem na wyjścia tego scalaka i duże wartości rezystancji (47 kOm) przez, które dalej idzie sygnał. Nawet chodziło mi po głowie, aby któryś z nich zmniejszyć, ale za chwilę włączało się ostrzeżenie - ,,Zepsujesz coś w torze ARW!". Mały szkopuł polega na tym, że dopiero przed wzmacniaczem LA 4425 mam założoną płytkę z notch i pass band filtrem, a chciałem wykorzystywać również sygnał z gniazda DIGI do podsłuchiwania na porządnym zewnętrznym wzmacniaczu i kolumnach. Krótko mówiąc będę chyba kombinował jakiś stopień na tranzystorku lub pogodzę się z tym, że w gnieździe DIGI nie będzie możliwości posłuchania sygnału ,,po obróbce" w filtrach.
Będę wdzięczny za pomoc w uruchomieniu linii RTS i DTR!
Podłączyłem się pod 7 nogę U1. Jest jeszcze chyba troszkę za mały sygnał - niewiele, ale jednak. Wskaźnik poziomu przy nagrywaniu w Audacity dobija maksymalnie do -12dB. Pokuszę się chyba jednak na małą płytkę z jednym tranzystorem i będę brał sygnał z potencjometru. Na pamiątkę moich eksperymentów dzisiejsze nagranie z pasma 7 MHz o godz. 11.05 - bodajże.
Jednak zostało podłączenie na 7 nodze U1. Płytkę PBT i notch filtra przerzuciłem pomiędzy wyjście płytki homodyny, a wejście płytki ARW. To jest chyba lepsza konfiguracja, bo wycinane lub zawężane sygnały nie uruchamiają układu ARW, tak jak odbywało się to poprzednio. W załącznikach kilka plików mp3 obrazujących działanie układu zawężania i notch filtra. Plik ,,notch" - przestrajanie płynne potencjometrem na maksymalne wycięcie nośnej, plik ,,notch2" - skokowo włączany i wyłączny układ notcha. Sygnał CW spada od 59+10 db do 53-54 przy wycięciu. W zasadzie przy dokładnym wstrojeniu zostaje tylko stukot kluczowania. Przy okazji zabaw SDR-owych wymieniłem kartę muzyczną na Asus Xonar DX. Chyba wystarczy do tej zabawy - jak czytałem.
Gdzie znajdę info w sprawie notch-filtra?
73
Post #605 i następne - w tym wątku.
Dziękuję.
Jakiś namiar na PCB?
73