HomeMade

Pełna wersja: Piligrim
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45
Z tego wszystkiego potwierdzam u siebie również dobre audio Piligrima, niską odporność na wspomniane zakłócenia "przemysłowe", aczkolwiek nie jest to dobre określenie, może raczej wielkomiejskie, rewelacyjny projekt Waldka SP2JJH i stwierdzam zbyt dużą liczbę ptaszków. Ptaszki te są podobnie rozsiane u mnie i u jednego z kolegów , z którym robiłem porównania. Zgadzam się, że ich poziom z reguły jest niski ale nie wszystkich. Ta ostatnia przypadłość powoduje, że nie mogę zaakceptować tego projektu, bo jak zaakceptować fakt, że akurat na 14,285 MHz coś cichego chodziło ale ptaszek skutecznie utrudniał odbiór! Będzie więc to tylko radyjko hobbistyczne, na zasadzie ciekawostki jak działa współczesna homodyna.
(05-04-2012 10:14)SQ8Z napisał(a): [ -> ]konsultacje z Rafalem SQ4AVS ;-) z ktorych wynika zmiana NE5532 na TLo72
i niech nikt nie mowi ze to tylko kosmetyka ;-), bo radio z TL072 w tym ukladzie chodzi o klase lepiej niz na podanych NE5532 !!!!

Krzysztof lub Rafał,

a moglibyście wyjasnić czemu działa lepiej ?
I wszystkie NE5532 trzeba wymienić ?

73! Artur sp2qca
Czesc Atrur,
ja wymienilem
wszystkie oprocz DA5 i DA6...
dlaczego dziala lepiej? ... bo znacznie spadly szumy dobiornika.
Dlaczego w tym ukladzie TL072 beda lepsze od NE5532 ?
Poprosmy Rafala , ja tu jestem od praktyki ;-), Rafal jest w stanie to po raz kolejny wyjasnic ;-), jesli wystarczy mu cierpliwosci Big Grin.
Kolejna bardzo istotna zmiana ktora nalezy wykonac to wspomniane zmiany ukladu wejscia zaproponowane przez Waldka SP2JJH, ale nie pytaj o to dlaczego trafo , dlaczego symetrycznie podlaczone do FST3125, i dlaczego trzeba ciac sciezki i wstawic cztery rezystorki ( uklad do obejrzenia na www u SP2JJH), ta zmiana jest rowniez bardzo istotna a proteza w postaci bifilarnie nawinietego trafka nie da takich efektow.
Ja moge napisac tyle ze uklad JJH gwarantuje tak w modzie Tx jak i RX wyrownanie wzmocnienia ( wynika z dopasowania) w pelnym zakresie 1-30 MHz ;-) ( pilnowac tylko aby TR nawinac na BN2402-43.
Dlatego na 28 MHz PILIGRIM tez jest "pan" ;-).
Uwagi do postu SP1UJB...
hmm, ja na 14,285 nie mam nic, ptaki na 28 MHz z tego co ustalalismy tez chyba u mnie mniej... mysle ze obaj wykonalismy DDS dokladnie tak samo... ale czy napewno? Moze warto skonsultowac gdzie mogly wystapic roznice, i czy jest to kwestia DDS'a ? czy wlasnie wejscia na PCB glowna i dopasowania?
Moze uda sie cos ustalic i nie bedziemy mowic o "duchach" HI.
I na koniec.... niestey nie udalo mi sie zrobic ATU, w SPDXC uzywalem tylko delty na 80m na wszystkich pasmach, zrobilem tylko testowo 132 QSO, 36 DXCC.
Nie udalo sie pokonac dystansu ponad 5000 km ;-(, 9M2, YB, JA slyszalem na 21 i 14 MHz na 59... ale zero szans z delta i 15 W mocy.
Natomiast na 3,5 i 7 MHz spokojniue konkurowalem ze stacjami 100W i wiecej ;-)
Odbiornik jak na homodyne i w sumie dosc szerokie pasmo akustyczne radzil sobie i pozwalal "wyciagnac stacje S3..4 pracujaca miedzy dwoma "mocarzami"
i tym jestem poztywnie zaskoczony.
Ogolnie bardzo jestem zadowolony z PA G6ALU , znakomicie radzil sobie z SWR 1:5 !!!!!! , i nawet przy tak wysokim SWR sygnal pozostawal czysty i bez znieksztalcen ( oczywiscie nie polecam takiego "katowania" tych tranzystorkow, bo moze sie to skonczyc zle). ale fakt ze jest to konstrukcja dopracopwana pozostaje bezsprzecznym i jakiekolwiek kombinacje i poprawki moga to tylko zepsuc .
Pozdrawiam
Krzysztof SQ8Z
Witam,
bawie sie nadal, a czasie zabawy robie od czasu do czasu QSO,
przez dwa tygodnie mam juz 54 DXCC ;-), a przy nieco lepszej chwilowej propagacji dobilem do 10 000 km ;-), moca 15 W na 18 MHz zaliczylem z bardzo pozytywnymi raportami 58 i 59 9M2 , 9V1 ;-).
A technicznie, wspominalem o bardzo pozytywnej modyfikacji wejscia mieszacza wedlug SP2JJH, wszelkie informacje i schemat na stronie Waldka.
Popelnilem PDF'a ktory na obrazkach pokazuje jak mozna to rozwiazac.
Dokonalem drobnej korekty projektu PCB , poprawiajac przy okazji zasilanie potencjometru AF Gain.
Materialy ponizej

[attachment=5117]
[attachment=5118]

niestety proba umieszczenia pliku .Lay nie powiodla sie, plik ma lekko ponad 600kB a tu mamy chyba ograniczenie do 500 kB.
Jesli sa zainteresowani plikiem .Lay Piligrim PCB glowna z poprawkami , nadajacym sie do prasowanek prosze info na prv ( e-mail na razie nie moge odbierac poczty na wp..
Pozdrawiam
Krzysztof SQ8Z
Plik płyty głównej ze zmodernizowanym wejściem ( i nie tylko ) zamieściłem w grudniu ub. roku tutaj http://sp-hm.pl/thread-1093.html post #8
Piligrim V2.LAY - Rozmiar: 2.19 MB - zmieściło się.
Witaj Jurku ;-) dzieki za info , niestety odemnie serwer nei przyjmuje plikow wiekszych niz 500 kB.
Dzieki za plik do wgladu, ale to nie to chodzi.
wykonales modernizacje PCB pod to co ja nazwalem "proteza" czyli TR nawiniety bifilarnie , transformujacy 1:4 , ale nadal niesymetryczny.
Ja natomiast pisze o modernizacji Waldka SP2JJH , gdzie waldek po pierwsze zastosowal trafo symetrycznie zasilajace uklad mieszacza, dobral tez i wstawil rezystory.
Co uzyskal w efekcie... aby bylo obrazowo... mniej wiecej to samo w kwestii dopasowania co uzyskujemy wstawiajac w uklady DDS ( AD9850, AD9851, AD9951) symetryczne trafa na wyjsciu.... W przypadku DDS'a od razu widzimy co daje tak zaaplikowany uklad i widzimy efekty na mierniakch ;-). Dokladnie to samo dzieje sie w przypadku mixera , trudniej zmierzyc ale i po stronie nadawczej i odbiorczej poprawa o klase lepiej.
Pozdrawiam
Krzysztof SQ8Z
po raz kolejny podjalem probe wstawienia 603 kB pliku .Lay ... po 10 minutach krecenia koleczka przerwalem, nie wchodzi, pliki o orzmiarze jak poniezj spokojnie w ciagu 10 sekund sie laduja ;-)
[attachment=5120][attachment=5121]
Cytat:ale i po stronie nadawczej i odbiorczej poprawa o klasę lepiej
A dokładniej co się poprawiło ?
Na uchometr...
czystosc na pasmach przy odbiorze, przeciekajacy sygnal z DDS na wyjscie ( w gornych pasmach).... nie bez kozery odnosilem sie do efektow w DDS....
co poprawia sie po zmianie obciazenie wyjscia DDS z rezystorowej protezy na symetryczne trafo?? ;-).
Dopasowanie i symetria obciazenia ;-).... wiesz u mnie jest troche jak u np "lutnika"
nie wazne ile dziesiatych mm ... wazne jak brzmi instrument ;-).
vy 73!
SQ8Z
krotka teoria na ten temat to u Jarka SP3SWJ i Rafala SQ4AVS.
ja tu jestem od roboty ;-) rozwazania pozostawiam madrzejszym, ktorych nie brakuje ;-).
A moze Wladek SP2JJH powie jak doszedl do tego rozwiazania ;-), zrobil to znakomicie.
(17-04-2012 11:52)SQ8Z napisał(a): [ -> ]Ja natomiast pisze o modernizacji Waldka SP2JJH , gdzie waldek po pierwsze zastosowal trafo symetrycznie zasilajace uklad mieszacza, dobral tez i wstawil rezystory.

Próbuję dociec czym różni się ta modernizacja od typowej konfiguracji wejścia mieszacza cyfrowego stosowanej od wielu lat w innych urządzeniach takich jak: SDR1000, Juma czy HRD2005 ?
Witaj,
nie rozumiem co chcesz ustalic?
czy Twoje pytanie cos sugeruje???
To ja jak zawsze powiem tak zeby wszystko bylo jasne.
Watek piligrim powstal na tym forum w marcu 2009 roku ( jak latwo policzyc trzy lata minely)..... w oryginalnie przedstawionym schemacie wejscie na mieszacz bylo delikatnie mowiac znacznie niedopasowane.. jakis czas pozniej ( 2010???) pojawila sie informacja o poprawieniu dopasowania przez zastosowanie trafa nawinietego bifilarnie, i to poprawialo sytuacje w tej konstrukcji ;-) budzac gdzieniegdzie prawie zachwyt.
Nie znalazlem tu na forum informacji o kolejnej mdyfikacji , czyli zastosowaniu trafa symetrycznego ( nawinietego tryfilarnie) , znalazlem te informacje na www u Waldka SP2JJH i o ile pamietam umiescil ja tam w lutym tego roku.
Wykonujac pierwszego Piligrima od razu zdecydowalem ze przetne te sciezki i wykonam to tak jak Waldek .. .
Postepowanie to okazalo sie slusznym a osiagniete rezultaty godne polecenia, co tez niniejszym dbajac o rzetelnosc i naczelna zasade ktora nam radioamatorom przyswieca, czyli nigdy nie zamykamy tematu i drazymy dazac do doskonalosci ( kazdy na swoja miare) .. uczynilem.
Jak widze oprocz konkretnego rezultatu ( udoskonalonej konstrukcji) temat ten wzbudza tez zainteresowanie jak sadze czyto teoretyczne, bo i kolega SP9FKP i Ty kolego pytacie i zastanawacie sie ;-).
Napisalem w wielkim skrocie co ten "nowszy uklad czyni" i 90% kolegow odpowiedz ta wystarczy...mysle ze nie beda "na zlosc mamie odmrazac sobie uszu" i budujac Piligrima od razu zrobia to tak jak opisano powyzej.
Dyskusja teoretyczna z uwzglednieniem wyliczen i wzorow mnie nie interesuje i pozostawiam ja kolegom ktorzy w teorii czuja sie jak ryba w wodzie. Ja natomiast zajme sie koejnymi praktycznymi rowiazaniami.Np zbadaniem dlaczego sygnal wychodzacy z mojego Piligrima jest az tak dobry i czy to jest czysty przypadek czy tez efekt powtarzalny ;-), oraz konkretnie od czego to zalezy i na co zwrocic uwage. Slyszalem juz na pasmie kilka Piligrimow i...hmm wedlug mnie moga byc lepsze ;-).
Drugim problemem nad ktorym sie zastanawiam jest klopot z "ptaszkami" z syntezy OLEG 9 , dlaczego przy w sumie powtarzalnej konstrukcji u jednego kolegi tych ptaszkow jest kilkanascie ( zaczynajac od pasma 20 m) a u innego kilka, a u mnie praktycznie jak pisalem ich nie ma ...( jeden na 28 MHz i jakies slady na progu slyszalnosci...a sluch mam dobry ;-).
Z przemyslen i ew. wymiany doswiadczen i pogladow mam nadzieje wysnuc jakies praktyczne wnioski ktore znajda zastosowanie i pozwola kazdemu kto tylko sobie to zrobi cieszyc dobrej jakosci trx'em.
Jesli kolego TG50 , zastanawiasz sie czy Waldek wymyslil , czy tez odkryl cos co zasluguje na co najmniej "opatentowanie" to chyba szkoda czasu, bo odpowiedz jest jasna i to pewnie woczywista ...i brzmi NIE.
Operujac na forum nie natknalem sie jeszcze na zaden "wynalzek" ktory nie bylby znany wczesniej, sam operuje na tzw. "trick and tick" osiagajac czasem cos wiecej niz zalozyl autor w pierwowzorze ... i o to wlasnie chodzi, tak mnie nauczono , a nauczycieli mialem bardzo dobrych...dzis to postaci historyczne , ludzie ktorzy wspoltworzyli nasz "HAM'ski" swiatek i dla mnie mimo iz juz ichnie ma sa niedoscignionymi autorytetami.
Pozdrawiam serdecznie
vy 73!
Krzysztof SQ8Z
P.S.
W kwesti teorii ktora w sumie jest czyms innym niz teoretyzowanie ... ja jestem zwolennikiem konkretnych wnioskow i do roboty ;-).
Koledzy latami dyskutuja o czyms czego czesto nawet w rekach nie mieli ;-),
dyskusje o dopasowaniu anten tocza sie latami, a ja po prostu wieszam antene i zaliczam kolejne DXCC moca 15W ... na nie do konca zgodnej z teoria antenie HI .

Po chwili zastanowienia doszedlem do wniosku ze miast plesc "dyrdymaly" moglem odpowiedziec bardzo krotko:
...nie rozni sie niczym ponadto ze zostalo to zastosowane w Piligrmie, ze zrobil to i jako pierwszy pokazal publicznie Waldek SP2JJH, a ja sprawdzajac to praktycznie w "naiwnosci swojej" natychmiast podzielilem sie tym z kolegami na forum.
I to by bylo na tyle.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45
Przekierowanie