HomeMade

Pełna wersja: Piligrim
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Tanie tranzystory 2SC1307, 2SC1969 to najczęściej podróbki a oryginalne z dobrego źródła są bardzo drogie. Po dyskusji w grupie na dzisiejszym spotkaniu planujemy wykonanie wzmacniacza na tranzystorach MOS FET o konstrukcji wzorowanej na wzmacniaczu PicaStar G6ALU.
PicaStar - PA 20 W według G6ALU
To bardzo dobrze zaprojektowany i przebadany wzmacniacz o dobrych parametrach. Ze względu na wysoką cenę tranzystorów RD musimy zastosować coś tańszego co będzie dobrze pracowało w całym zakresie KF i da na wyjściu około 40W przy zasilaniu z 12V. Jest kilka pomysłów ale za wcześnie o tym pisać. Musimy wykonać i przebadać prototyp a jak rezultaty będą pozytywne podamy szczegóły konstrukcji.
Witam całą Grupę,

Ostatnio zaglądam na forum coraz częściej ale jakoś nie mogłem się zabrać aby napisać kilka słów w ramach włączenia się do naszego forum (świadomie mówię naszego- bo tak się czuję po ostatniej rozmowie z Jurkiem..
Koledzy, powiem tak,gratuluję Wam decyzji budowy Piligrim`a i opierając się na swoich doświadczeniach twierdzę,że poradzicie sobie z tematem pierwszorzędnie.
Nie mam wiedzy na temat Piligrym`a ale gdy ja zabierałem się za Pic-a-Star`a moja wiedza na jego temat też była żadna - i wyszło bardzo dobrze..
Myślę,ze teraz Pic-a-Star nie ma przede mną tajemnic. Z wami będzie tak samo,tym bardziej ,ze są z nami tak wytrawni konstruktorzy jak Adam,Roman,Waldek, Artur i inni.
W tak doborowym towarzystwie jestem zdecydowany budować Piligrim`a.(w międzyczasie)
Jeśli nie jest za późno, proszę o dołączenie mnie do grona zainteresowanych płytkami i ICs do tego dzieła.

Powodzenia,
Witek,sp5taa.
Witam
Za namową SP5AQT, również zabrałem się do budowy Pilgrima. Wczoraj odpaliłem to radio pierwszy raz i chcę dorzucić parę uwag.
Zamiast diody i fotorezystora, zastosowałem gotowy element oznaczony jako VTL5C2. Nie chodziło mi o jakieś specjalne podniesienie parametrów ( choć ten element jest całkiem porządny ) tylko o przyśpieszenie tego akurat etapu. Dane znajdują się tutaj http://optoelectronics.perkinelmer.com/c...l5c1c2.pdf
Z części m.cz. wyrzuciłem wszystko po C64 i R88. Dalej włączyłem LM380 i po pot. TDA2003. Za LM wybrałem sygnał do automatyki. Podczas doświadczeń, okazało się, że LM załatwia sprawę sdamodzielnie i zasadniczo TDA jest już nie potrzebny. Dzisiaj zrobiłem jednak nową płytkę i dalej będę testował to rozwiązanie.
Jako wzm. w.cz. myślę o zastosowaniu takiego o to PA http://sites.google.com/site/lofturj/sof...fier-20W-u
Zrobiłem już ten wzmacniacz i mogę powiedzieć tyle, że działa. Sprawa o tyle przyjemna, że RD16HHF1 można już kuić po kilkanaście PLN. Jak skończę filtry po obu stronach, podzielę się dalszymi spostrzeżeniami.
73 sq5obr, Adam
Witam Wszystkich.
Kilku z Forumowiczów rozpoczyna montaż Piligrima.Potrzeba czy nie,ale na wszelki wypadek przypomnę.
Osiągnięcie dobrych rezultatów w działaniu Piligrima można osiągnąć tylko poprzez rygorystyczne przestrzeganie zaleceń autora i odpowiedni dobór elementów.
Wszystkie rezystory muszą być metalizowane(rezystory węglowe to generatory szumu i w tym układzie trx-a nie ma dla nich miejsca).Najlepiej bez wyjątku stosować z tolerancją 1%.Każda zmiana wartości rezystorów czy kondensatorów choćby o 10-20% spowoduje nieprawidłowe działanie filtru m.cz. ssb. Do polyphasera stosujemy rezystory z tolerancją lepszą niż 1%.Najlepiej je wybrać z większej ilości rezystorów o tolerancji 1% ,cztery sztuki z danej wartości do kolumny polyphasera.
Kondensatory polyphasera powinny być najlepszej jakości typu MKS.Kondensatory MKT znakomicie nadają się jako blokujące.Kondensatory polyphasera najlepiej dobrać z większej ilości kondensatorów o tolerancji 2.5 lub 5%.Tylko pozornie wydaje się to trudne,gdyż kondensatory w polyphaserze mogą się różnić od wartości nominalnej(podanej na schemacie) do 3%,ale w poszczególnych kolumnach polyphasera powinny mieć tolerancję minimum 1 %.Przy czym dobór z 0.5% tolerancją nie stanowi wielkiego problemu.Jeżeli zakupu rezystorów czy kondensatorów dokonacie dla kilku osób to znakomicie zmniejszy i tak nieduże koszty,ale przede wszystkim ułatwi dobór podzespołów.
Jako C13-C16 nie zaszkodzi dać kondensatory tantalowe-mniej szumią od zwykłych.
Wszystkie układy scalone(oczywiście poza FST3125) powinny być w podstawkach precyzyjnych.Zdarzają się układy uszkodzone lub "malowanki".Podstawki w takich przypadkach ułatwią wymianę układu.
Wszelkie testy odbioru a zwłaszcza pomiaru charakterystyki filtru ssb,tłumienia nośnej czy drugiej wstęgi należy przeprowadzać przy filtrze pasmowym (np. dwuobwodowym) na wejściu Piligrima. Oczywiście filtr 50ohm trzeba dopasować transformatorem do wejścia Piligrima. Najlepiej przy testach odsłuchu podłączyć Piligrima do anteny zewnętrznej.
Na pcb Piligrima otwory dla montażu rezystora R40 mają powiększoną średnicę dla gold pinów lub kołków montażowych.Przy regulacji płytki może być niezbędny dobór wartości R40 więc kołki umożliwią szybką i "bezbolesną" wymianę rezystora.W otwory zaznaczone na pcb nr24,25 warto wlutować dwa gold piny i zastosować typową zworkę.

Waldek
Czolem,

jeszcze nie zaczalem Pilgrima bo montuje NWT7. Natomiast moj pomysl
na dobieranie rezystorow to szeregowe laczenie ich po 2 sztuki w pionie.
Zwykle montaz przewlekany to zagiecie jednej nozki w dol - zamiast tej nozki
mozna zastosowac drugi rezystor. Nie mam jeszcze plytek wiec nie moge na 100% powiedziec czy sie zmieszcza, ale w ten sposob dodajac drugi rezystor
mozna "dobrac" je latwo na 0,1%


pozdrowienia
Artur sp2qca
Rezystory metalizowane mają dodatkowo mniejszy współczynnik temperaturowy lepszy niż 50 ppm/C co redukuje wpływ zmian ich wartości na działanie układu w szerokim zakresie temperatur. Artur, metoda szeregowego łączenia rezystorów czasem się przydaje niestety po zastosowaniu kondensatorów MKS4 zastaje mało miejsca na druku. Jeśli posiadasz miernik rezystancji klasy 0,1% to można próbować.
Kolejnym istotnym problemem często pomijanym są nasze mierniki. Zapomnijmy o pomiarach elementów do Piligrima "wskaźnikiem" klasy 2,5% kupiony w supermarkecie za kilkadziesiąt zł. Nawet firmowe mierniki to tylko klasa +/- 0,5%. Jeśli chcemy mieć wiarygodne pomiary musimy dysponować narzędziem o jeden rząd lepszym a te niestety już kosztują. Idealny do naszych celów byłby miernik klasy 0,1% do pomiarów rezystancji (koszt > 500zł).
Przy średniej klasie miernika dobrze jest go porównać z innym lub sprawdzić np na kilku rezystorach wzorcowych klasy 0,1%.
Możemy również spróbować metody pomiaru poprzez kartę dźwiękowa oraz prostą przystawkę.
Link do Ady's page z mulimetrem.
Jeśli ktoś z Kolegów sprawdził praktycznie dokładność tej metody proszę o opinię.
Adam
Czolem,

metalizowane rezystory (poza najmniejszymi szumami i TWP) mają ten duzy plus ze "z definicji" lądujemy w przedziale dokladnosci 1%. Mając miernik 2,5% i rezystory 1% jestesmy i tak bliżej dokladnosci 1% Smile
A wazne zeby w poszczegolnych galeziach wartosci byly mozliwie zblizone,
do czego wystarczy nam miernik 2,5%.

Podejrzewam ze miernik na zwyklej karcie dzwiekowej bedzie mial ponizej 1% - ale nie wiem na pewno, troche zgaduje.

pozdrowienia
Artur sp2qca
Witajcie Koledzy!

Po interesującej lekturze tematu TRX Piligrim na tym forum, postanowiłem się tutaj zarejestrować. Chętnie pokibicuję jak konstrukcja się rozwija. Jakieś 30 lat temu budowałem z dobrym skutkiem swoje pierwsze radia homodynowe. Urządzenia z tamtych lat i konstrukcje współczesne dzieli cywilizacyjna przepaść. Sentyment jednak pozostał... Zainspirowany doskonałymi rezultatami Romka SP5AQT, który rozmawiał ze mną właśnie z tego radia oraz zachęcany przez Adama SQ5OBR, sam też składam własnego Pielgrzyma. W zasadzie to dopiero od wczoraj. Zrobiłem metodą termotransferową płytkę (z bardzo dobrym rezultatem) i niebawem wezmę się za montaż. Mam dużo innych spraw na głowie i pewnie trochę wody upłynie nim radio ożyje, ale jestem cierpliwy i optymistycznie nastawiony.

72 & 73 Robert SP3RAF
Moja przygoda z Piligrimem zaczęła się zimą od spotkania z Romanem SP5AQT i jego Piligrimem. Posłuchaliśmy tego radia na spotkaniu w grupie i od razu wszystkich urzekł jego dźwięk i ton, a także jego poręczność. Od tego momentu zapadła decyzja o grupowej budowie Pielgrzymów, a mój podziw wciąż rośnie!

Ostatnio otrzymałem od Kolegi Romana SP5AQT kilka zdjęć i nagrań Piligrima z jego terenowego QTH. Z przyjemnością je tutaj prezentuję:
[attachment=588]
Piligrim w wykonaniu SP5AQT - działający
[attachment=589]
Widok po zdjęciu obudowy od góry - płyta radiowa
[attachment=590]
Widok od dołu - filtry pasmowe
[attachment=591]
Widok po demontażu - fitry pasmowe i PA
[attachment=592]
Widok od tyłu

Nagrania wykonane przez Romana SP5AQT:
[attachment=593] - Fragment QSO w SP
[attachment=594] - Wywołanie TM100B
[attachment=595] - Fragment QSO SP5AQT/5 i SP4NKS/4
Niestety nie udało się uniknąć drobnych błędów na zasadniczej płytce Piligrima.

Lista wykrytych błędów:
B-1 zwarta do masy dolna noga kondensatora C46, konieczne fazowanie otworu w celu usunięcia połączenia.
B-2 drobny błąd to pomyłka w opisie kondensatora C49 (jest C44).
B-3 przykryte "pady" kondensatora SMD pod układem TL072 obok LM386, konieczne delikatne zeskrobanie solder-maski.
B-4 za małe otwory w układzie DA16, konieczne rozwiercenie na 0,8 mm.
B-5 źle połączone elementy na wyjściu wzmacniacza, rezystor 10 om.

Niestety "presja" na wykonanie płytek była tak duża, że nie było czasu na wykonanie płytki próbnej. Gdyby były inne uwagi lub wykryte błędy proszę pisać.
Przekierowanie