Andrzeju, sprawdź miernikiem, czy kondensatory które posiadasz nie zmieniają znacznie pojemności pod wpływem zmian temperatury. Ja moje "torturowałem" podgrzewając ich wyprowadzenia lutownicą i chłodząc w lodówce. Jeśli pojemność nie pływa jak szalona i wraca do początkowej po dojściu do temperatury pokojowej, to na pewno nadają się do filtrów. A jako sprzęgające, mogą być na 100%.
73! Robert SP3RAF
PS Podobnie męczyłem kondensatory do przesuwnika. Wybrałem takie, które były najstabilniejsze termicznie i jednocześnie tanie i dostępne w większej ilość, aby było z czego dobrać komplet.
Dzięki za info Robert, ja tych kondensatorów nie mam , może ktoś się podzieli informacją że może stosował i dają rade hi hi
Andrzej
Witaj
Ja użyłem przypadkowych MKT, tylko wstępnie selekcjonowałem pojemność. W filtrze stosowałem i MKP i później mniej stabilne temperaturowo MKT ale jednego producenta i z jednej partii tak aby pojemność wszystkich kondensatorów w filtrze zmieniała się jednakowo. Układ na słuch pracuje prawidłowo. Wydaje się że śmiało można stosować różne kondensatory.
Z kondensatorami akurat nie ma żadnej biedy. Zamiast 47nF często koledzy stosują 33nF i też jest wszystko w porządku. Następuje jedynie przesunięcie pasma dla którego występuje największe wytłumienie niepożądanej wstęgi bocznej.
Można zasymulować to w odpowiednich programach do których linki są na tym forum.
Cóż znaczą małe zmiany pojemności przy zmianach temperatury wobec totalnej różnicy między 33nF i 47nF. Tak więc stabilność kondensatorów nie ma większego znaczenia pod warunkem jednak, że wszystkie kondensatory są jednakowe.
Bardzo ważne jest aby ich pojemności były dokładnie dobrane.
Osobiście zalecam, aby wszxstkie kondensatory przesównika były dobrane z dokładnością do 1%, a te występujące czwórkami w jednym rzędzie z dokładnością do 0,2%. Jeśli kondensatory są jednakowego typu stabilność temperaturowa nie będzie mieć większego znaczenia.
Potwierdzam - bawiłem się arkuszem XLS załączonym przez SP9FKP
i widać że duże zmiany w rezystorach wcale bardzo drastycznie nie wpływają na wytłumienie fali nośnej. Miałem dylemat czy kupować zamiast 1,1k rezystory 1,07 lub 1,13 - po zabawie z arkuszem dylematu już nie mam
Ważne jest dobranie czwórek. Sądzę że skoro rezystory mogą mieć tolerancję to i kondensatory - ale tych akurat nie badałem.
73! Artur sp2qca
Kupiłem i zmierzyłem te kondensatory:
http://allegro.pl/kondensator-philips-mk...15262.html
straty małe (mniejsze niż typowy MKT), stabilność temperaturowa bardzo dobra.
Tylko rozrzut pojemności to 5% na 100sztuk i ze 100 sztuk nie udało się wyselekcjonować 8 czwórek. Owszem mam czwórki ale od najniższej pojemności do najwyższej jest właśnie ok. 4,5%
Kupiłem wiec drugą setkę i będę mierzył. Mam mostek i robię tak że ustawiam się na 0 odchyłki a potem wstawiam po kolei i na nich notuje tylko odchyłki nie w nF tylko w skali pokazywanej przez wskaźnik mostka (-100 - 0 - 100).
Czyli piszę na nich takie cyferki przykładowo: -22, -58, 3, 44, 75
Jak później mierzyłem w taki sposób mam odchyłkę w jednej czwórce poniżej 0,1%
pozdrowienia
Artur sp2qca
Użyłem identycznych a selekcjonowałem z partii 200szt.
Witam
Hi hi ale się rozpisaliście i znowu mnóstwo cennej wiedzy :-) za którą bardzo dziękuje , dobra przesuwnik - polifazer już mam załatwiony a jak wygląda sprawa z zastosowaniem kondensatorów w innych miejscach czy takie drastyczne podejście ma sens to całe dobieranie czy ważne tam gdzie chodzą parami to parami żeby były niemal identyczne a co do odchyłki od wartości na schemacie to trzymać się tego co napisane jest w opisie ? chodzi jak to z praktycznego punktu widzenia u was wyglądało no i oczywiście zastosowanie tych tanich jedyne co udało się ustalić że to jakieś chińczyki hi hi ale co dziś nie jest chińskie
dziękuje Panowie ja zwykle mnóstwo cennej praktycznej wiedzy
Pozdrawiam
Ps. a mogę poprosić link do tego magicznego arkusza ?
OK NAMIERZYŁEM ten arkusz i w sieci znalazłem teorie do niego co i jak
Andrzej
W dawnej firmie Uniprod obecnie Nigeo dostępne są układy 74VHC164M (wersja smd). Właśnie zamówiłem.
(22-04-2012 22:40)SP9IZM napisał(a): [ -> ]do SP9EQZ
Troszkę musisz się pogimnastykować.
Musisz zadecydować która wersja Cię interesuje,
1- Wejście symetryczne wersja kol SP2JJH
2- wersja z cqham.ru
Jeżeli 1 to:
- Wylutowujesz R6 i R7 (220 ochm) w to miejsce wlutowujesz pionowo w pady od strony FST3125 2 rezystory 100 1%.
-Wylutowujesz z węzła R6,R7,C2 rezystor R5 i wywalasz.
-Wylutowujesz z węzła R6,R7,R5 kondensator C2 i stawiasz pionowo pozostawiasz go wlutowanym w pad od strony wejścia BPF .
-Przygotowujesz TR zgodnie z opisem stąd (http://sp2jjh.republika.pl/)
-Lutujesz po kolej - do stojących R6 i R7 zewnętrzne końce uzwojenia połączonego bifilarnie, środek tych uzwojeń do do padu po R5 obok R2.
-Pozostałe uzwojenie jednym końcem do pionowego C2 drugim gdziekolwiek do masy - koniec.
Jeżeli 2 to:
-Wylutowujesz R6 i R7 (220 ochm)i wywalasz
-Wylutowujesz z węzła R6,R7,R5 kondensator C2 i stawiasz pionowo pozostawiasz go wlutowanym w pad od strony wejścia BPF .
-Przygotowujesz TR zgodnie z opisem stąd ( http://sp-hm.pl/thread-37-post-710.html#pid710 post 92)
-Lutujesz po kolej - zewnętrzne uzwojenia w pady po R6 i R7 od strony FST3125,
środek uzwojeń do wolnego padu po R6, do stojącego C2 jednym końcem lutujesz dodatkowy rezystor 33 ochm, a drugim w wolny pad po R7.
R5 wymieniasz na 1k
- koniec
Witaj Jurek
Byłem zajęty uruchamianiem syntezy, enkoderem i klawiaturą i dopiero teraz zabieram sie za wykonanie wejścia symetrycznego wg SP2JJH. Widzę jednak jeszcze pewne zmiany o których nie piszesz. Chodzi o dodanie rezystorów 100R/1% między Q2, Q3, Q4, Q5 74AC164 a FST3125 (przecięcie ścieżek). Czy tak ma być?
Stanisław
W swej wersji nie zmieniałem połączeń pomiędzy AC164 i FST315 - na upartego można przeciąć ścieżki i wlutować elementy SMD