HomeMade

Pełna wersja: QRP-CW wg. SP5QU - prośba o identyfikację mojego QRP z przed 30 lat
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33
[attachment=16345]
Przy okazji MAS przerysowałem schemat do wersji bardziej przejrzystej.
Trochę inne półprzewodniki niż w oryginale, bo w oryginale nie wiadomo tak naprawdę co jest.
Na schemacie jest błąd układowy (wypadek przy rysowaniu - ale jest)... kto zauważy ?
Nie chodzi o kropki przy połączeniach przewodów - te zlały się z półkolami .... będę musiał to jutro poprawić.
Błędów to masz tam więcej, rozumiem że celowo dla zabawy?
- porobiłeś niepotrzebnie "mostki przewodów" i wygląda jakby baza tranzystora w VFO jest zwarta do masy (i inne)
- w oryginalnym schemacie kondensator 3n3 (2) jest po drugiej stronie 6n8 (1) - od strony obwodu kolektora
- przydała by się "regulowana" polaryzacja bazy tranzystora BUFFERR - poprawka (jak przy pozostałych tranzystorach TX)
- R43-R47 - bardzo prymitywny (w oryginale) układ RIT - obecnie bez problemu robi się to na diodzie pojemnościowej - poprawka
- rezystor 270R (30) musi być zastąpiony dwoma diodami 1N4148 - poprawka
- trafo wyjściowe PA trzeba nawinąć tradycyjnie z przekładnią 4:1 na toridzie Ft37-42 lub większym
- trx powinien mieć LPF bo śmieci dużą ilością harmonicznych ze względu na pracę w klasie C PA, co poprawi też odbiór ze względu na brak BPF przed mieszaczem diodowym

Zmień tranzystory na wersję smd, trochę jeszcze innych poprawek i zrobimy płytkę....
[attachment=16347]
(04-06-2020 1:02)SQ9RFC napisał(a): [ -> ]Na schemacie jest błąd układowy (wypadek przy rysowaniu - ale jest)... kto zauważy ?

Nie jestem pewien czy to ma wpływ ale masz zamienione sygnały wyjsciowe z bufora oscylatora, u Ciebie do mieszacza idzie sygnał z emitera zamiast z kolektora (element #49).
Sławek SP9BSL - masz rację... ja tego nie zauważyłem ! - pisałem o innym błędzie. Sprawdzę czy jest różnica w działaniu radia gdy zamieni się te linie.
Koledzy - tej est oryginalne, nic nie zmienione radio z oryginalnego projektu. Ja to tylko inaczej narysowałem.

Piotr SP9LVZ - ja napisałem że mi się zlały kropki łączące przewody z półkolami które wyraźnie miały zaznaczać że tam połączeń nie ma. Przerobienie pliku na jpg tak bardzo zmniejszyło rozdzielczość - wieczorem to poprawię.

Tak. Błędem o którym pisałem rzeczywiście jest zmiana miejsca kondensatora #1
Czym to skutkuje... podczas odbioru przestaje poprawnie działać BPF tworzony przez układ LC #61 + #62


RIT - to nie jest - bo nie da się tym kręcić przy odbiorze - to jest offset, a potencjometr jest tylko po to aby zmienić przesunięcie w zależności w którym miejscu pasma nadajemy. To Chojnacki spartolił z samego założenia wstępnego. Teoretycznie to powinno działać wyłącznie przy odbiorze - niestety #43 i #44 są do układu VFO podłączone podczas nadawania i na niego mają wpływ. Do zmiany oczywiście.

Regulacja polaryzacji bazy BUFFER #49 - nie jest potrzebna zmiana - bo polaryzacja jest robiona rezystorem #48. Zauważ że to jest tranzystor PNP i jego polaryzację robi się odwrotnie od NPN. Rezystorem do masy a nie do plusa.

Polaryzacja układu przeciwsobnego pa.mcz. diodami. TAK ! to następna poważna wpadka konstruktora.

Trafo wyjściowe #61 musi być na rdzeniu z materiału 61 bo trzeba uzyskać rezonans na częstotliwości nadawanej z #62. Rdzenie o większym AL (43) się nie nadają bo trzeba by było nawinąć bardzo małą ilość zwojów a i przekładnia byłaby nieprecyzyjna. Więcej zwojów daje większą tolerancję - łatwiej je wykonać, a ono jednocześnie z kondensatorem #62 tworzy BPF odbiornika... i LPF nadajnika :-) fajna sztuczka, plusy dla konstruktora.

Na oryginalnym "kropkowanym" tranzystorze ze Składnicy Harcerskiej PA daje 2.3 W na 50 omach - sygnał jest prawie sinusoidalny - prawie - więc mamy te 5-10 procent zniekształceń, co przy tej mocy jest do przyjęcia i myślę że nie ma potrzeby dodatkowych LPF.

Brzydkie jest kluczowanie. Źle to wygląda na wodospadzie.
A czemu VFO ma mieć bazę zasilaną tylko przy nadawaniu (VTX) ? Smile
220 omów w bazie polaryzacji bufora to chyba dużo za mało , w ogóle ciężko zobaczyć wartości bo rozdzielczość kiepska, np. R22 jeśli miałby mieć 1K to dużo za mało.
-----------
Brzydkie kluczowanie - tzn jak wygląda? Daj widok
[attachment=16348]
Tak wygląda sygnał. Reszta wieczorem.
Karol - dziękuję za tą bazę - następna mina rysunkowa. Biorę si za poprawki.
220 omów ... tam jest M22
Poprawiony...
[attachment=16350]
Czy transformator TR1 #56 powinien być w jakiś sposób sfazowany ? Czy mogę zamienić końcówki uzwojenia wtórnego ?
Jerzy, to były moje uwagi, jak ja bym to zrobił, a właściwie jakie zrobiłem zmiany.... (dołączyłem do mojej wypowiedzi zdjęcie płytki mojego "aktualnego" SP5QU który zrobiłem kilka lat temu). Znam ten układ "na pamięć". Nie robiłem obwodu rezonansowego w obwodzie kolektora, bo nie widziałem sensu, u mnie jest obwód szerokopasmowy transformujący i zrobiłem nie wyłączany LPF który jednocześnie bardzo dobrze poprawił odbiór. Na BUY52 uzyskałem spokojnie do 5W w zależności od napięcia zasilającego. Myślę że takie rozwiązanie jest lepsze zarówno dla TX jak i RX, (ale każdy robi jak chce). Jakby jednak zmienić punkt pracy tranzystora końcowego - nie klasa C, a AB to wysterował by się lepiej i dał mniej harmonicznych.
Ja dołożyłem diodę pojemnościową i zrobiłem RIT (bo mogę się dostrajać do sygnału korespondenta przy odbiorze, a nie zmieniam potencjometrem częstotliwości TX). Offset (stały) robi się do trx CW z przemianą częstotliwości - stosuje się np. dwa BFO jedno do RX a drugi do TX - na stałe ustawienia.
Oczywiście mój RIT też jest po to żeby zrobić wymagany offset dla CW....
Jak się obejrzy sygnał na oscyloskopie na tranzystorze BUFFER (wiem że jest p-n-p) to jest kiepsko, bo jest źle ustawiony prąd spoczynkowy tym 220k (za duża wartość). Generalnie to cały separator jest do zmiany układowej.
Ostatnio myślałem o przeprojektowaniu tego TRX na inny "model" oczywiście homodyna na elementach smd, tranzystorowy, ale "nieco" poprawiony i przyjemny do codziennej pracy QRP.
Kilka miesięcy temu zrobiłem też lekko unowocześnioną wersję oryginalnego BARTKA, jakie efekty po lekkich modernizacjach można posłuchać:
https://youtu.be/JDabtYL6jzU
Oba te trx to były moje jedne z pierwszych home made transceiverów na których zaczynałem krótkofalarstwo (nie jedyne).
http://sp9lvz.sp-radio.eu/kacik-konstruk...k-rebuild/
Szóste miejsce w MAS 2020. Ilość QSO w stosunku do innych uczestników bardzo dobra. Decydowały mnożniki.
(04-06-2020 8:54)SP9LVZ napisał(a): [ -> ]/.../
Zmień tranzystory na wersję smd, trochę jeszcze innych poprawek i zrobimy płytkę....
/.../

Będzie super! Tylko trzeba porzucić kwestie "ideologiczne" i zrobić żeby było dobre "na codzień" jako drugie radjo..... Po tylu latach....

Trzymam kciuki!!
SP5RF.
62 elementy. Jest zapas na dorobienie jakiegoś prostego ARW...
Element nr 20 nie podoba mi się.

Testowałem wzmacniacze OB jako obciążenie mieszacza diodowego.
Np. tranzystor BC550C z prądem około 0,8mA idealnie obciąża mieszacz diodowy. Dałbym jako pierwszy stopień za mieszaczem i porównałbym szumy. Warto spróbować.
Jako mieszacz dałbym ADE-1. Doskonale pracują te mieszacze, tylko bardzo nie lubią podania nawet krótkiego impulsu prądu stałego, w związku z tym kondensatory sprzęgające nie mogą być za duże. Wtedy rdzenie namagnesowują się i traci zrównoważenie, chociaż pracuje dalej.
Zamiast filtru RC można wykorzystać filtr LC zrobiony z głowicy magnetofonowej L= 130mH. Głowica stereo lepiej filtruje (2 obwody PI), ale też daje możliwość kompensacji zewnętrznych pól magnetycznych, gdy cewki podłączy się odwrotnie.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33
Przekierowanie